Мехеда Н.Г,  Задорожній І.

Черкаський  національний  університет  ім.. Б.Хмельницького

Виникнення та функціонування бенчмаркінгу

 

 

Бенчмаркінг – якісно новий вид дослідження підприємницької діяльності,  який дозволяє фірмі, яка його проводить позиціонувати себе відносно інших суб’єктів підприємницької діяльності. Тобто фірма може реально оцінювати свої сили на ринку в порівнянні з конкурентами або партнерами

Після проведення бенчмаркінгу  фірма, проаналізувавши свою діяльність фірма буде вживати певних заходів: підсилювати слабкі місця і підтримувати сталість сильних сторін

Родоначальниками бенчмаркінгу вважають японців, які навчилися ідеально копіювати чужі досягнення. Вони ретельно досліджували європейські і американські товари і послуги, щоб виявити їх сильні і слабкі сторони, а потім випускали щось подібне за нижчою ціною. При цьому японці успішно переносили технології і ноу-хау з однієї сфери бізнесу в іншу.[ 3 ]

Бенчмаркінг в тому вигляді, в якому він відомий нам сьогодні, був розроблений в США в сімдесятих роках, але його основні концепції були відомі значно раніше. Дослідження наукових методів організації праці проводив ще Фредерік Тейлор (Frederick Taylor) в кінці дев'ятнадцятого століття. Вони також можуть вважатися основами концепції бенчмаркінга.

Сам термін «бенчмаркинг» походить від англійського слова benchmark («початок відліку», «карб»). У найбільш загальному сенсі benchmark - це щось, що володіє певною кількістю, якістю і здатністю бути використаним як еталон при порівнянні з іншими предметами. Бенчмаркінг є систематичною діяльністю, направленою на пошук, оцінку і навчання на кращих прикладах ведення бізнесу. [ 2 ]

Набуття нових знань і навичок при порівнянні власного підприємства з еталонними яскраво відображається на процесі управління.

Згідно, Бернардо де Суза (Bernardo de Sousa), фахівця з контролю за якістю Ciba Geigy, за останні 50 років світ побачив чотири етапи змін у філософії управління:

1. 1950-і роки -- «Управління завданнями» (Management by Objectives);

2. 1970-і роки -- «Графіки Цінностей» -- «собаки», «грошові корови», «ніші» і «висхідні зірки» (The Value Chart);

3. 1980-і роки -- «Випередити конкурентів» (Beat The Competition);

4. 1990-і роки -- Концентрація на «Процесах» (Focus on Processes

Існує величезна кількість трактувань поняття бенчмаркінгу. Одні вважають його продуктом еволюційного розвитку концепції конкурентоспроможності, інші - програмою поліпшення якості, інші ж зараховують його до екзотичних продуктів японської бізнес-практики. Проте існує спільний знаменник, до якого можна привести різні визначення бенчмаркінгу. Записавши його в простій і ясній формі, ми прийшли до наступного визначення:

Бенчмаркінг - це процес знаходження і вивчення найкращих з відомих методів ведення бізнесу.[ 1 ]

Застосування бенчмаркінгу полягає в чотирьох послідовних діях: розуміння деталей власних бізнес-процесів, аналіз бізнес-процесів інших компаній, порівняння результатів своїх процесів з результатами аналізованих компаній та впровадження необхідних змін для скорочення розриву.

 Метою бенчмаркінгу є знаходження бізнесу, у якому справи йдуть краще, ніж у вас. Але цього недостатньо: після знаходження кращого способу управління і ведення справ, ви як і раніше повинні будете самостійно знайти відповідь на питання «як зробити це краще?».

Дуже важко щось передбачати. Це належить особливо і до бенчмаркінгу, який перебуває на стадії формування, що обумовлено інтересом, який виявляється до теми удосконалення забезпечення безпеки і різноманітністю організацій і окремих осіб, які використовують бенчмаркінг на практиці. Завдячуючи появі нових методик доцільніше говорити про стадії розвитку бенчмаркінгу, ніж про остаточну концепцію його розуміння. Одним із способів оцінки майбутнього бенчмаркінгу є розгляд головних позицій пізнання управління бенчмаркінгом. Зрозуміти роль бенчмаркінгу в майбутньому можливо через оцінку деяких проблем, що виникають, які, у кінцевому випадку, мають бути вирішені за допомогою бенчмаркінгу, що призведе до остаточного формування процесу як інструмента удосконалення бізнесу.

Передусім слід тверезо підходити до класифікації процесів забезпечення безпеки, ґрунтуючись на методології бенчмаркінгу. Дана класифікація має бути орієнтованою на процес, а не на діяльність або бачення організації.

Важливим при роботі з партнером із бенчмаркінгу є те, що ні його, ні свій час не повинен витрачатися марно. Існує кодекс (правила поведінки партнерів з бенчмаркінгу), який передбачає, що ви ніколи не повинні просити у партнера з бенчмаркінгу ту інформацію або відповідь на питання, на яку ви спроможні відповісти самостійно, наприклад, вивчаючи літературу, статистичну інформацію і т.д.[ 1 ]

Отже, в сучасній ринковій економіці бенчмаркінг виходить на одне з лідируючих місць серед наук, які досліджують діяльність суб’єктів господарювання.

Щоб якось вистояти в конкурентній боротьбі підприємства повинні відслідковувати діяльність партнерів і конкурентів. Саме для цього було розроблено бенчмаркінг.

 

 

 

Використані джерела:

1.     Авдулов П.В. Введення в теорію прийняття рішень. - М., 2001.

2.  Аренков И.А., Ченцов В.И. Маркетингові дослідження. /Під ред. проф. Багиева Г.Л. - Л.: ЛОП ВНТОЭ, 2000.

3.     Аренков И.А. Маркетингові дослідження: основи теорії і методики. - Спб.: Изд-во СПбУЭФ, 2002.