Економічні науки/ 6. Маркетинг і менеджмент

 

К.т.н. М’ячин В.Г.

Дніпропетровський університет ім. А.Нобеля

Формування українського ринку будівельного ритейлу

 

Кілька років тому, навіть за наявності альтернативного вибору, українці віддавали більшу перевагу спеціалізованим ринкам, ніж будівельним супер- і гіпермаркетам [1, С.424-429]. Поступово ця тенденція починає слабшати. Щороку експерти констатують стабільну переорієнтацію переваг споживачів у бік цивілізованих форматів торгівлі. Так, на сьогоднішній день покупці вже добре знайомі з ринком будівельного ритейлу і, як мінімум, знають його основних гравців. Зміна пріоритетів, в першу чергу, пов'язана із зростанням вимог клієнтів до якості обслуговування і товарів, можливістю придбати всі необхідні матеріали для будинку, саду, городу в одному місці.

Сьогодні український ринок будівельного ритейлу, безумовно, знаходиться на стадії формування. Спеціалізовані супермаркети поступово витісняють популярні раніше будівельні ринки, оскільки мають привабливі умови торгівлі, широкий асортимент [2], додаткові послуги і здатні задовольнити зростаючі вимоги споживачів до процесу покупки і якості продукції.

Основними перевагами нового формату торгівлі є ширина асортименту, конкурентоздатні ціни, гарантійне обслуговування і маса додаткових сервісів. Будівельні супермаркети складають гідну конкуренцію спеціалізованим ринкам і в найближчі декілька років зведуть ці слабкоорганізовані форми торгівлі до мінімуму.

Міжнародна мережа DIY-гіпермаркетів Leroy Merlin назвала Україну ринком з одним з найвищих темпів зростання продажів. За її даними, якщо в Європі ринок будівельного ритейлу зростає всього на 2-3%, то в Україні - на 12-15% на рік [3].

На сьогоднішній день можливо виділити три основні формати мережевих операторів будівельного ритейлу: професійний (B2B, Бізнес До Бизнесу), DIY (Зроби Це Сам), BIY (Купуй Це Сам) (рис. 1).

Сутність формату B2B полягає в тому, що реалізація товару відбувається через склад-магазин. Магазини цього формату орієнтуються переважно на професійного покупця. Тому їх також можна визначити, як Prof (professional) формат. У цьому сегменті будівельного ритейлу окремо можна виділити торгівельні комплекси, що об'єднують складські площі і шоу-руми, в яких демонструється продукція.

В цілому асортимент складів-магазинів має свою специфіку. Окрім лакофарбової продукції, побутової хімії, підлогових покриттів і інших товарних категорій, характерних для невеликих супермаркетів, склади пропонують облицювальну цеглу і тротуарну плитку, гіпсокартонні системи і підвісні стелі, покрівельні і фасадні матеріали, сипкі матеріали, вентиляційні системи і ін.

Формат DIY орієнтований на кінцевого споживача, який самостійно набуває будівельні матеріали, реалізація товару відбувається за системою самообслуговування. Формат BIY розрахований на клієнтів, які для будівництва залучають підрядників, але матеріали вважають за краще купувати самостійно, хоча безпосередньо в процесі будівництва не беруть участь. На вітчизняному ринку в тій або іншій формі представлені об'єкти форматів B2B и DIY.

Кількість торгових точок основних торгових форматів мережевих операторів на рис. 1 розрахована нами за даними [4] та [5].

Також варто відзначити, що сьогодні на вітчизняному ринку велика кількість операторів працює в змішаному форматі. Це пов'язано з бажанням охопити максимально широкий сегмент споживачів, тому говорити про чистоту форматів на даному етапі розвитку ринку досить складно. Проте, з приходом західних мереж українські будівельні компанії будуть вимушені взятися до роботи в чистіших форматах і переорієнтуватися на конкретного споживача.

 

Рис. 1.1. Кількість торгових точок основних торгових форматів мережевих операторів ринку будівельного ритейлу

 

 

Отже, окрім супермаркетів и гіпермаркетів DIY, BIY та професійних складів-магазинів, які в сукупності складають 70-80% українського будівельного ритейлу, на ринку працює і ряд інших форматів. Так, наприклад, маленькі будівельні магазини площею не більше 500 кв.м в густонаселених мікрорайонах відрізняються від магазинів з приставкою супер- і гипер- так само, як продуктовий «магазин біля будинку» - від масштабного супермаркету.

Упевнено займають свою нішу і мають непогані перспективи для розвитку також спеціалізовані магазини. Їх асортимент не поширюється вшир, охоплюючи весь спектр товарів, а навпаки, занурюється углиб певної товарної категорії. Такі магазини цікаві як кінцевим, так і професійним покупцям, вони можуть співіснувати з великими представниками будівельного ритейлу - гіпермаркетами формату DIY і складами-терміналами.

 

Література:

1. Інфраструктура товарного ринку: непродовольчі то­вари: підручник / за ред. О.О. Шубіна. К.: Знання, 2009. 702 с.

2. Беднарчук М.С., Полікарпов I.С. Товарознавство сировини, матеріалів та засобів виробництва. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 560 с.

3. Попова М. Leroy Merlin строит планы // Коммерсантъ Україна. – 2011. - №58 (1332) [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.kommersant.ua/doc/1619348.

4. Лисняк Н. Рынок строительного ритейла: формирование конкурентной среды // Сommercial Property. – 2008. - №4 (56) [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://commercialproperty.ua/analytics/market_review/detail.php?IBLOCK_ID=12&ID=40134&PRINT=Y.

5. Олейников А., Рябошапка Ю. Посткризисный обзор развития рынка DIY // INVenture. – 2011 [Электронный ресурс]. –  Режим доступа: http://inventure.com.ua/main/analytics/analysis/postkrizisnyi-obzor-razvitiya-rynka-diy.