Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

Двірко Юрій Володимирович

ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

Методичний підхід до визначення пріоритетів торговельних підприємств як об’єктів бенчмаркінгу в галузі споживчої кооперації

 

Управління бенчмаркінгом − це безперервний процес удосконалення діяльності шляхом адаптації найкращих методів ведення бізнесу з метою задоволення потреб споживачів, підвищення прибутку та виконання соціальної місії торговельного підприємства споживчої кооперації.

Об’єкт управління бенчмаркінгом − показник діяльності підприємства, за яким проводять порівняння; якісний рівень, що необхідно вдосконалити за рахунок реалізації управлінських заходів. Аналіз праць науковців щодо проблематики бенчмаркінгу [1 − 3] дозволив визначити об’єкти, на які спрямовуються управлінські зусилля при організації та проведенні бенчмаркінгу. Серед них основними є наступні: стратегії, цілі підприємства; бізнес-процеси; проекти; функції; технології; операції; якість продукції та послуг; конкурентоспроможність; потенціал; імідж. Стосовно нашого дослідження, об’єктами бенчмаркінгу доцільно вважати основні бізнес-процеси торговельних підприємств споживчої кооперації, серед яких ключовими визначимо такі: відбір, підготовка та підвищення кваліфікації кадрів; організація форми торгівлі; транспортування, приймання та складування товарів; розробка та реалізація комплексу маркетингу; вибір постачальників; організація, збереження, підготовка товарів до продажу; моніторинг ринку; організація методів обслуговування

У нашому дисертаційному дослідженні проведено системний аналіз торговельних підприємств дев’яти облспоживспілок України (Вінницька, Дніпропетровська, Кіровоградська, Луганська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська. Херсонська та Черкаська) з метою розподілу пріоритетів підприємств, які можуть виступати в ролі об’єктів процесного бенчмаркінгу. Для швидкої оцінки пріоритетів був використаний критерій Вальда, який відповідає обережній (песимістичній) стратегії поведінки та критерій Севіджа, що відповідає азартній стратегії експерта. За умови рангової оцінки бізнес-процесів правило вибору пріоритетної для бенчмаркінгу облспоживспілки за критерієм Вальда мало такий вигляд (формула 1):

                                                 ,                                              (1)

де fij – ранг j-го процесу для i-тої облспоживспілки .

За тих же початкових умов правило вибору пріоритетного об’єкту для бенчмаркінгу за критерієм Севіджу мало наступний вигляд (формула 2):

                                             ,                                                   (2)

Для ґрунтовного дослідження пріоритетів торговельних підприємств як об’єктів бенчмаркінгу в галузі споживчої кооперації України нами розроблено методичний підхід, який ґрунтується на економіко-математичному аналізі дворівневої ієрархічної моделі. Зокрема, на першому рівні з використанням критеріїв Байеса-Лапласа та Гурвіца визначено базові пріоритети бізнес-процесів торговельних підприємств. Отже, для цього на основі експертних рангових оцінок складено k матриць парних порівнянь з елементами (формула 3):

                                ,                                           (3)

де f(Yi) – ранг i-го процесу.

Далі за методом Байеса-Лапласа значення усіх отриманих матриць усереднено за таким правилом (формула 4):

                                                                           (4)

де – нормоване середнє значення рангів k-го процесу.

За методом Гурвіца значення отриманих матриць усереднено за наступним правилом (формула 5):

 

                                                                   (5)

де  – коефіцієнт ваги песимізму.

На основі значень, отриманих за формулами (4) або (5), обчислено коефіцієнти важливості для кожного з m процесів (формула 6):

                                           ,    i=1,2,…,m.                                   (6)

На другому рівні з використанням методу аналізу ієрархій проведено синтез глобальних пріоритетів облспоживспілок з урахуванням локальних пріоритетів бізнес-процесів. Результати ранжування потенційних об’єктів для проведення бенчмаркінгу серед торгівельних підприємств споживчої кооперації України представлені на рис. 1.

В обох випадках отримані близькі за значеннями результати. Також у роботі проведено аналіз узгодженості всіх рівнів ієрархії. Отримане узагальнене відношення узгодженості менше за 0,1 свідчить про адекватність побудованої ієрархічної моделі і об’єктивність отриманих висновків щодо розподілу пріоритетів торговельних підприємств споживчої кооперації України для проведення бенчмаркінгу.

 

Рис. 1. Результати ранжування потенційних об’єктів для проведення бенчмаркінгу серед торгівельних підприємств споживчої кооперації України

 

 

Література:

1. Зиберт Г. Бенчмаркинг: руководство для практиков / Г. Зиберт, Ш. Кемпф. − М.: КИА-центр, 2006. − 148 с.

2. Кемп Р. Бенчмаркинг бизнес-процессов: технологи поиска и внедрения лучних методов работы ваших конкурентов : пер. с англ. / Р. Кемп ; под. ред. О. Б. Максимовой. − Днепропетровск: Баланс-Клуб, 2004. − 416 с.

3. Camp R. C. Benchmarking: The Search for Industry Best Practices that Lead to Superior Performance. Milwaukee, Wisconsin: ASQC Quality Press, 1989. – 456 p.