Экономические науки/7.Учет и аудит.

 

К.е.н. Лобода Наталія Олександрівна

Львівська державна фінансова Академія, м. Львів

Методологічні аспекти удосконалення обліку основних засобів у бюджетних установах 

 

Бюджетні установи, як й інші суб’єкти господарювання, здійснюють певну діяльність. Проте діяльність зазначених установ має характерну особливість: вона відбувається у сфері надання послуг соціально-культурного, наукового та іншого характеру. Однією з важливих передумов високоякісного, перманентного, своєчасного надання цих послуг є забезпеченість бюджетних установ засобами праці, які становлять самостійний об’єкт бухгалтерського обліку суб’єктів господарювання – так звані основні засоби. Вони є частиною національного багатства країни. Тому правильна організація обліку використання основних засобів бюджетними організаціями має важливе значення у справі подальшого економічного підйому країни та збереження великої кількості коштів.

Дослідженнями у сфері основних засобів займалися вітчизняні та зарубіжні вчені, такі, як: Бутенець Ф.Ф., Голов С.Ф., Куцик П.О., Кірейцев Г.Г., Крупка Я.Д., Ткаченко Н.М., Шевчук В.О., Чабанюк О.М. та ін. Проте, ще залишається чимало невирішених питань, повязаних з обліком основних засобів в державному секторі економіки. Подальшого удосконалення в сучасних умовах потребують методологічні та організаційні проблеми, що викликані новими умовами, в яких діють бюджетні установи  України.

Для ефективного функціонування будь-якої ланки ринкової економіки необхідно щоб учасники, які приймають рішення, мали об’єктивну інформацію про активи, зобов’язання, власний капітал, фінансовий стан, результати діяльності, а також про процеси їх формування. Таку інформацію надає система бухгалтерського обліку, яка здійснює процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність установ зовнішнім та внутрішнім користувачам. Важливою функцією бухгалтерського обліку є задоволення інформаційних потреб, тому інформація яка формується у системі бухгалтерського обліку, має бути обґрунтованою, повною, своєчасною.

Первинні документи є письмовим свідоцтвом, що фіксують та підтверджують господарські операції. Вони повинні містити всю інформацію, що стосується обліку основних засобів, а саме, дані про їх надходження і вибуття, місцезнаходження, стан збереження, знос, переоцінку, зменшення (відновлення) корисності. При цьому якісні характеристики інформації, що міститься в первинних документах, повинні задовольняти вимогам та потребам усіх користувачів.

Відділ фінансів, бухгалтерського обліку та звітності бюджетних установ при формування первинних документів з обліку та списання основних засобів діє згідно Наказу Державного казначейства України та Державного комітету статистики України № 125/70 від 02.12.1997 р. про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів, що належать установам і організаціям, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів та Інструкції з їх складання. Типові форми первинного обліку операцій з основними засобами були затверджені майже 15 років назад. За ці роки методологія обліку в бюджетних установах зазнала змін, а типові форми з обліку основних засобів залишаються незмінними. Вони містять окремі графи, що втратили свій зміст і в установах не використовуються. Водночас окремі показники, наявність яких передбачена Інструкцією з бухгалтерського обліку необоротних активів бюджетних установ, опинилися поза реєстрацією в типових формах первинного обліку. Тим більше, з початком переходу України на ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах на Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку для державного сектору питання удосконалення типових форм первинного обліку основних засобів набуває все більшої актуальності.

У бухгалтерському обліку інформація про основні засоби має містити дані про надходження і вибуття основних засобів, стан їх збереження і використання, правильне і своєчасне нарахування зносу. Отже, важливим моментом відображення в бухгалтерському обліку об’єктів основних засобів є первинне спостереження.

Одним із документів обліку основних засобів, який потребує удосконалення, є Акт приймання-передачі основних засобів для бюджетних установ (ОЗ-1 бюджет).  Для забезпечення більшої інформативності первинних документів з обліку основних засобів в бюджетних установах, пропонується форму Акту приймання-передачі умовно поділити на чотири частини:

-         інформація про учасників операцій з основними засобами;

-         дані про об’єкт основних засобів на дату передачі;

-         дані про об’єкт основних засобів на дату прийняття до обліку;

-         індивідуальна характеристика об’єкту.

Так, в першому розділі варто розмістити інформацію про організацію, яка здійснює передачу основного засобу. Дані відомості є необхідними і повинні знайти свої відображення при безоплатній передачі таких об’єктів.

Крім того, при безоплатній передачі основних засобів, згідно до Інструкції з бухгалтерського обліку необоротних активів бюджетних установ  № 64, необхідно вказати суму залишкової вартості та суму нарахованого зносу таких об’єктів. Існуюча форма Акту приймання-передачі не дає можливості відображення цих показників. Для усунення даного недоліку, пропонується, дані відомості заносити до другого розділу Дані про об’єкт основних засобів на дату передачі форми.

Слід відмітити, що ліву частину даного документу повинна заповнювати організація, яка здійснює безоплатну передачу основних засобів. У разі придбання основних засобів вищезазначена частина форми не заповнюється.

Відомості про первісну оцінку основних засобів, які придбані установою пропоную здійснювати у третьому розділі Дані про оцінку основних засобів на дату придбання.

Як відомо, об’єкти основних засобів можуть надходити до установи різними шляхами. Залежно від цього дещо різним буде склад витрат, за якими формується в обліку початкова вартість об’єкта основних засобів. Усі витрати, пов’язані з надходженням об’єкта, підтверджуються відповідними первинними документами, які свідчать про їх здійснення. Проте остаточна сума первісної вартості об’єкта, яка відображається в акті приймання-передачі й інвентарній картці і складається з цих витрат, фактично не підтверджена документом з її розрахунком, що призводить до помилок у бухгалтерському обліку.

Для усунення вказаного недоліку пропонуємо ввести форму Розрахунок первісної вартості основних засобів бюджетної установи, як додаток до акта приймання-передачі основних засобів. Введення такого документа дасть змогу поліпшити інформативність первинного обліку необоротних активів, проводити докладний аналіз складових первинної вартості і контролювати правильність її визначення.

Крім того, удосконалення потребує і Інвентарна картка обліку основних засобів. В існуючій формі даного первинного документа містяться графи для відображення збільшення первісної вартості даних активів у результаті модернізації, реконструкції та дообладнання. Однак, Інструкцією з бухгалтерського обліку необоротних активів бюджетних установ  № 64 передбачено, що переоцінка даних активів може відбуватися шляхом індексації або приведення залишкової вартості до справедливої. Тому аналогічно до Акту приймання-передачі основних засобів пропонується структурувати форму ОЗ-6 (бюджет) і результати переоцінки основних засобів заносити у розділ 3 Переоцінка.

Реалізація вказаних пропозицій дасть змогу спростити процедуру проведення розрахунку первісної вартості, а також значно підвищити інформативність типових первинних бухгалтерських документів, посилити контрольно-економічну та аналітичну функцію обліку, як у всіх бюджетних установах, так і у відділ фінансів, бухгалтерського обліку та звітності.

 

 

 

 

ЗАЯВКА

на участь у  VIІI  Межнарідній науково-практичній конференції

 «Образование и наука XXI века – 2012»

 

Прізвище                       Лобода

Ім`я                                Наталія

По батькові                   Олександрівна

Науковий ступінь         к.е.н., ст. викладач

Назва організації    Львівська державна фінансова академія (79000, м. Львів, вул. Коперніка, 3)

Назва доповіді Методологічні аспекти удосконалення обліку основних засобів у бюджетних установах 

Секція  Экономические науки/7.Учет и аудит.

Поштова адреса             79000, м. Львів, вул. Коперніка, 3, (кафедра обліку і аудиту)

Службовий телефон      8 (0322) 72-40-54

Домашній телефон       8(0322) 40-23-75

Мобільний телефон     8 (050) 371-13-39 

Е-mail                           n.loboda @ mail.ru.

Форма участі у конференції    дистанційна участь  

Опублікувати тези доповіді (отримання сертифіката)    так