Экономические науки/ 9. Экономика промышленности

Ст. наук. співроб. Важинський Ф.А., канд. екон. наук,

Інститут регіональних досліджень НАН України, м. Львів;

студ. Павник М.А.,

Національний університет ”Львівська політехніка”

РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ІНСТРУМЕНТ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ

 

У сучасних умовах реформування ринкової економіки, що характеризуються нестабільністю зовнішнього середовища,  актуальною є проблема  пошуку ефективних способів адаптації підприємств до середовища господарювання. Підприємства змушені швидко знаходити нові рішення, особливо в критичних ситуаціях, інакше зберегти свої позиції на ринку буде надзвичайно важко, а здебільшого взагалі неможливо.

Проблеми, які призводять до необхідності перебудови вітчизняних підприємств, можна згрупувати у п’ять груп: відсутність ефективної системи управління, виробничо-технічні проблеми, незадовільна фінансова система, проблеми маркетингу та проблеми управління персоналом (рис. 1).

Проблеми  управління

 

Виробничо-технічні проблеми

 

Проблеми  фінансової системи

 

Проблеми маркетингу

 

Проблеми управління персоналом

 
 

 

- Недосконала   система управління.

- Відсутність стратегії розвитку.

- Відсутність погодження між ланками управління.

- Недостатня економічна самостійність підрозділів.

- Повільна адаптація.

- Відсутність ефективної системи контролю.

 

- Велика частка старого обладнання.

- Зниження обсягів та  рентабель-ності виробництва.

- Погано налагоджена система забезпечення виробництва.

- Необхідність впровадження нових технологій.

 

 

- Відсутність програми розвитку персоналу.

- Недостатній кваліфікаційний рівень персоналу.

- Незацікавле-ність персоналу  в кінцевому результаті.

- Погіршення соціально-психологічного клімату.

 

 

- Відсутність фінансової політики.

- Недоско-налість системи фінансового контролю.

- Збільшення заборгованості

- Понаднор-мові затрати.

- Податковий тиск.

- Необхідність додаткового інвестування.

 

 

- Відсутність ефективної служби маркетингу.

- Погано налагоджена система постачання.

- Втрата традиційних ринків збуту, ускладнення пошуку нових.

- Необхідність впровадження нових видів продукції.

- Необхідність підвищення якості продукції.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Внутрішні проблеми, які спричиняють необхідність реструктуризації підприємства

 

Одним із напрямків реформування є  реструктуризація  підприємств.

Так, В. Кондратьєв і В. Краснова вважають, що реструктуризація – це цілеспрямована зміна структури системи. Якщо під структурою розуміють організаційну структуру, то реструктуризація – це зміна організаційної структури. Якщо розглядається структура бізнесів-процесів, то реструкту-ризація – це оптимізація бізнесів-процесів, що в економічній літературі зустрічається як реінжиніринг [1, с. 23].

О. Мендрул і Л. Кальніченко визначають реструктуризацію як перебудову підприємства, націлену на підвищення його конкурентоспроможності [2, с. 75].

Отже, реструктуризація – цілеспрямований комплекс змін в організаційно-функціональній структурі підприємства, які здатні підвищити ефективність його діяльності.

Реструктуризація – це цілеспрямований комплекс змін в організаційно-функціональній структурі підприємства, що здатні підвищити ефективність його діяльності. Метою реструктуризації є вихід на якісно новий рівень розвитку за рахунок створення ефективної системи підприємства, здатної своєчасно адаптуватися до змін середовища. Сутність реструктуризації полягає в розробці програми, що забезпечить перехід від існуючої до нової вдосконаленої системи функціонування підприємства.

Залежно від стану підприємства на момент виникнення необхідності впровадження змін та умов оточуючого середовища пропонується  виокремити основні види реструктуризації: еволюційна (успішне підприємство, сприятливі умови), ціль – нарощування конкурентних переваг;  адаптивна (задовільний стан підприємства, але несприятливі умови) – недопущення кризової ситуації; антикризова (кризовий стан, задовільні умови) – вихід з кризи.

Основними причинами, що викликають необхідність проведення реструктуризації підприємства, є:

-       необхідність подолання кризових явищ у розвитку підприємств та запобігання банкрутству;

-       необхідність адаптації до нових умов господарювання;

-       необхідність зміни стратегії розвитку підприємств.

Основними проблемами, які знижують ефективність реструктуризації на українських підприємствах є наступні:

-      недостатня забезпеченість реструктуризації в області нормативно-правової бази;

-      обмежена підтримка держави підприємств і їхньої реструктуризації;

-      обмежена фінансова база реструктуризації;

-      нестабільне соціально-економічне середовище;

-      нестача висококваліфікованих управлінських кадрів;

-       слабка забезпеченість підприємств методичною документацією, відсутність кваліфікованих консультантів для проведення реструктуризації.

Важливим етапом процесу реструктуризації є побудова майбутньої вдосконаленої бізнес-моделі підприємства. А для цього необхідно мати чіткий поетапний план впровадження змін, виробити відповідну стратегію. Процес реструктуризації повинен бути направлений не на вирішення окремих простих господарських задач, а на вирішення складних, комплексних проблем, здійснення всебічних змін.

Важливу роль в процесі розробки та впровадження програми реструктуризації відіграє антикризовий менеджер, саме від його здібностей й уміння управляти персоналом залежить успіх реструктуризації. Основними якостями, якими повинен володіти менеджер для здійснення ефективної реструктуризації, є професіоналізм, цілеспрямованість, антибюрократичність, дослідницький підхід, самоорганізація, відповідальність за наслідки управлінських рішень.

Таким чином, без комплексної реструктуризації у вітчизняних підприємств сьогодні дуже мало шансів вижити. Реструктуризація – одночасно і ризик, і можливість вийти на новий рівень розвитку.

Ефективність кінцевого результату реструктуризації залежить від визначення основних етапів реструктуризації та послідовності їх реалізації.

 

Література:

1.     Кондратьев В.В. Реструктуризация управления компаний: 17-модульная программа для менеджеров “Управление развитием организации”. Модуль – 6 / В.В. Кондратьев, В.Б. Краснова. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 240 с.

2.     Мендрул О.Г. Управління активами підприємства в процесі реструктуризації / О.Г. Мендрул, Л.Ф. Калениченко // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2000. – № 6. – С. 75-77.