Медицина/10. Народная и нетрадиционная медицина

 

Грицик Л.М., Тучак Н.І.

ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний університет», Україна

Пошук нових фітозасобів для профілактики та лікування цукрового діабету

 

Патологія ендокринної системи посідає одне з провідних місць у структурі загальної захворюваності населення України переважно за рахунок пацієнтів з цукровим діабетом. Зростання кількості таких хворих відбувається, в основному, за рахунок осіб з цукровим діабетом 2-го типу.

Останнім часом вчені-ендокринологи, характеризуючи ситуацію з поширення цукрового діабету у світі, все частіше застосовують термін «неінфекційна епідемія». Неминучі важкі ускладнення, різке зниження якості життя — це те, до чого призводить цукровий діабет. Захворюваність на цукровий діабет неухильно зростає, що обумовлює постійний пошук оптимальних схем лікування і шляхів профілактики цієї патології.

Цукровий діабет другого типу займає одне з перших місць серед захворювань, що складають реальну загрозу для людства. За даними ВООЗ у 2000 році кількість хворих на цукровий діабет віком понад 20 років склала 150 млн. осіб. За прогнозом, у найближчий час їх чисельність зросте до 330 млн., а до 2030 року ця цифра досягне 500 млн. осіб. Тільки в Україні на цукровий діабет хворіють 8 млн. чоловік [1].

Будь-які захворювання можуть сприяти порушенню вуглеводного обміну і розвитку цукрового діабету. Тому своєчасне і правильне лікування всіх захворювань також сприяє попередженню цукрового діабету.

Дані літературних джерел свідчать, що на сучасному етапі лікарі віддають перевагу призначенню основних двох груп цукрознижуючих препаратів, а саме похідних сульфонілсечовини й метформіну, а також їх фіксованих комбінацій [2].

Як допоміжні засоби при лікуванні цукрового діабету широко використовують лікарські рослини. Вони здатні забезпечити помірне зниження цукру в крові, сприяти нормалізації обміну речовин, попереджати важкі ускладнення. Лікарські рослини можна поєднувати з дієтою, яку використовують як при монотерапії, так і з цукрознижуючими препаратами при постійному контролі лікаря. Лікарські рослини тільки в окремих випадках можуть бути єдиним лікарським засобом при лікуванні діабету. Їх не можна приймати замість пероральних діабетичних ліків, а тим більше замість інсуліну.

В світі нараховується близько 150 рослин, що виявляють цукрознижуючу дію. З великого числа народних фітозасобів, що мають таку дію, тільки частина застосовується в клінічній практиці. Всі лікарські рослини, що виявляють гіпоглікемічну дію, можуть застосовуватись як самостійно у формі настоїв чи відварів, так і у складі зборів.

Механізм дії лікарських рослин на зниження цукру в крові ще не вивчено. Деякі фітопрепарати посилюють відновну здатність β-клітин підшлункової залози, які продукують інсулін (трава галеги лікарської, корені лопуха, корені солодки, листя та пагони чорниці). Для нормалізації засвоєння глюкози та відновлення ефектів інсуліну можна застосовувати бігуанідино- та інуліновмісні фітопрепарати. Гуанідиновмісні препарати захищають інсулін від руйнування пептидазами, покращують транспорт глюкози в клітини та включення її в обмінні процеси. До лікарських рослин, що містять речовини, які за хімічною будовою належать до гуанідоізоамілену, відносять горох, квасолю, галегу, чорницю. Кореневища з коренями девясилу, корені кульбаби, корені цикорію, квіти волошки та ін. вміщують інулін, при гідролізі якого утворюється фруктоза, яка засвоюється за незалежним від інсуліну механізмом. Для виведення надлишку глюкози з організму застосовують фітопрепарати з діуретичною дією. Найбільш часто у складі зборів зустрічаються листя берези, трава споришу, нирковий чай, трава хвоща. Багато лікарських рослин, які виявляють гіпоглікемічну активність, приймають участь у зміцненні імунітету, порушення якого є одним з факторів розвитку інсулінозалежного цукрового діабету [2].

За своїми цукрознижувальними властивостями фітопрепарати не можуть на рівних змагатися з синтетичними засобами, однак мають переваги перед ними при лікуванні хворих з латентним цукровим діабетом або легкої його форми.

В Україні широко використовується антидіабетичний збір з лікарських рослин “Арфазетин”. За останні роки на фармацевтичному ринку України з’явилися нові фітопрепарати з цукрознижуючою дією у формі зборів, чаїв, сиропів, таблеток та ін. [3]. Перелік та склад зареєстрованих в Україні фітозасобів наведено в табл. 1.

Таблиця 1

Фітозасоби з цукрознижувальною дією

Назва фітозасобу

Склад

Збір «Арфазетин»

Пагони чорниці, стручки квасолі звичайної, корені аралії маньчжурської або кореневища з коренями заманихи, плоди шипшини, трава хвоща польового, трава звіробою і квітки ромашки аптечної

Чай «Діабетин»

Водно-спиртові екстракти листя шавлії, берези, чорниці, трави звіробою, сухоцвіту, полину, цикорію, квіток цмину, корені кульбаби

Цейлонський травяний чай № 786

Корені гемідесмусу індійського, насіння та листки пол-пала, листки, насіння та плоди касії вузьколистої, листки та насіння айви бенгальської, трава астераканту довголистого, трава та корені тиноспори серцелистої

Антидіабет (сироп)

Сироп стевії, галега лікарська, пагони чорниці, мітокон

Довголіт форте (таблетки)

Концентрат топінамбуру з високим вмістом інуліну, магній, калій, силіцій

 

 

 

Продовж. табл. 1

 

Фіточай Доктора Селезньова № 19

Листки горіха волоського, плоди чорниці, плоди шипшини, листки суниці, плоди глоду, трава споришу, трава хвоща польового, листки подорожника, трава м'яти, трава кропиви, трава звіробою, листки берези, корені лопуха, корені цикорію

 

Народна медицина пропонує безліч антидіабетичних зборів, компонентами яких найчастіше є стручки квасолі, плоди чорниці, брусниці, суниці, корені кульбаби, листя кропиви, трава конюшини, приворотню та ін.

З метою розробки нових фітозасобів з гіпоглікемічною дією перспективним є дослідження рослин роду Приворотень (Alchemilla L.).

До роду Alchemilla L. відноситься декілька сотень видів, розповсюджених в Європі, Азії, Африці. Види роду поширені по луках, галявинах, гаях, трав’янистих гірських схилах, берегах річок, узліссях, лісах та ін.

Найпоширенішими на території України є приворотні світлолюбивий, віяловидний, дрібнозубчастий, зарубчастий, приземкуватий та ін. [4].

Рослини роду Приворотень здавна використовуються в народній медицині. Трава приворотня є самостійним лікарським рослинним засобом, який включено до фармакопей України, Німеччини, Франції, Болгарії та інших країн [4, 5].

Рослини роду Приворотень використовують в медицині як протизапальний, антисептичний, заспокійливий, кровозупинний, ранозагоювальний, відхаркуючий, діуретичний та в’яжучий засіб. Траву приворотня використовують при лікуванні захворювань підшлункової залози. Приворотень є ефективним при ранніх стадіях цукрового діабету. Рослини також застосовують у лікувальному раціоні при атеросклерозі, цукровому діабеті, ожирінні, а також з профілактичною метою для харчування здорових людей [4, 6, 7].

Рослини роду Приворотень вміщують велику кількість біологічно активних речовин, зокрема дубильні речовини, флавоноїди, гідроксикоричні кислоти, полісахариди, органічні кислоти, вітаміни С та К, макро- та мікроелементи [4].

Гіпоглікемічну активність зумовлюють флавоноїди, які сприяють збільшенню іонів кальцію, стимулюють секреції інсуліну β-клітинами підшлункової залози; аскорбінова кислота, яка потенціює цукрознижуючий ефект флавоноїдів. Ці групи речовин, а також поліфенольні сполуки виявляють протизапальну, діуретичну, антигіпоксичну та інші дію, які важливі в комплексній терапії цукрового діабету [8].

У Російській Федерації трава приворотня є компонентом протидіабетичного збору [9].

Аналіз літературних першоджерел свідчить, що фітозасоби є важливою складовою терапії цукрового діабету, проте на фармацевтичному ринку України таких препаратів є недостатньо. Тому актуальним є дослідження видів Приворотня, які зростають на території України, як джерел одержання біологічно активних речовин для створення нових фітозасобів з цукрознижувальною дією.

 

Література:

1.     Скибчик В.А. Діабетична дисліпідемія. Аналіз рекомендацій «Цукровий діабет, переддіабет і серцево-судинні захворювання» Європейського товариства з кардіології (ESC) та Європейської асоціації з вивчення діабету (EASD) / Скибчик В.А., Соломенчук Т.М. // Укр. мед. часопис. – 2007. — № 2 (58). — С. 47 — 53.

2.     Системная фитотерапия: Учебн. пособие для студентов вузов / [В.С. Кисличенко, А.В. Зайченко, И.А. Журавель и др.]; под ред. В.С. Кисличенко, А.В. Зайченко, И.А. Журавель. — Х. : Изд-во НфаУ : Золотые страницы, 2008. — 256 с.

3.     Постанова КМУ від 31 березня 2004 р. № 411 "Про затвердження Положення про Державний реєстр лікарських засобів".

4.     Державна Фармакопея України / Державне підприємство “Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів”. — 1-е вид. — Доповнення 4. – Х.: Державне підприємство “Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів”, 2011. — С. 342 — 343.

5.     Перспективи використання рослин роду Приворотень у медицині та фармації: Методичні рекомендації / А.Р. Грицик, Л.М. Грицик, Н.І. Тучак. — Львів : ДП МВС України « Львів - Інформ - Ресурси », 2011. — 64 с.

6.     Товстуха Є.С. Фітотерапія / Є.С. Товстуха; [3-є вид., перероб. і доп.]. — К. : Оріяни, 2000. — 432 с.

7.     Чекман І.С. Клінічна фітотерапія. Природа лікує / І.С. Чекман. — К., 2002. — 510 с.

8.     Зорина Е.В. Исследования по разработке нормативной документации на траву манжетки / Зорина Е.В., Олешко Г.И., Седова А.Б. // Фармация. — 2009. — № 1. — С. 1115.

9.     Патент № 2137491 Российская Федерация, A61K35/78. Диабетический сбор / Суханов А.И.; заявитель и патентообладатель Суханов Александр Иванович. — № 98108922/14; заявл. 05.14.1998.; опубл. 09.20.1999.