ШЛЯХИ ФОРМУВАННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ У МАЙБУТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ В УМОВАХ ВИЩОЇ ШКОЛИ

Для кожної епохи розвитку людства характерна певна психологічна культура, що відповідає загальнолюдським цінностям. Саме сьогодні важливо закласти у нашій державі засади повноцінної психологічної культури, яка сприятиме духовному та творчому потенціалу майбутнього соціального працівника та всього українського народу взагалі. Зауважимо, що характер психологічної культури помітно впливає на стан економічного, політичного та соціального розвитку країни, духовність громадян і їхню національну свідомість. Об’єктивні та суб’єктивні труднощі формування психологічної культури майбутнього соціального працівника передбачають пошук досконаліших шляхів її формування, нових підходів в освітньому процесі вищої школи. Говорячи про актуальне і практичне значення формування психологічної культури майбутніх соціальних працівників в умовах сьогодення, можна знайти велику кількість прикладів, про те, що відсутність елементарної психологічної грамотності виступає основною причиною проблем, труднощів та конфліктів у соціальній взаємодії людей. Недостатній рівень сформованої психологічної культури призводить до виникнення стресових ситуацій як окремої людини так і суспільства в цілому.

 Теоретичне дослідження проблеми дозволило нам  зробити такі припущення, що висловлювання про психологічну культуру кожен трактує по-різному, але спільне в усіх те, що такі компоненти як: знання себе і знання інших, самооцінка й оцінка оточення, уміння керувати своєю поведінкою і діяльністю, будувати взаємини з іншими людьми, – є складовими психологічної культури. Їх гармонійне поєднання визначає психічне здоров'я, емоційне благополуччя та продуктивність у соціальній, професійній, родинній та інших сферах життєдіяльності  людини.

Треба сказати, що психологічна культура майбутнього соціального працівника формується під впливом багатьох чинників. Переважна їх більшість може бути віднесена до зовнішніх. На суспільному рівні до них відносимо: соціальні, економічні, релігійні, етнічні та інші. Наведені чинники формують певний базовий рівень психологічної культури майбутнього соціального працівника (як частки загальної культури), на який орієнтується кожна людина, яка знаходиться у цьому суспільстві, та надбудовує вже власну психологічну культуру (іншими словами, індивідуальний рівень). Цей індивідуальний рівень психологічної культури майбутнього соціального працівника визначається наступними чинниками: базовий рівень психологічної культури суспільства; педагогічний вплив; вплив батьків; вплив однолітків або колективу; власна психологічна та практична діяльність [3]. Серед вказаних чинників слід підкреслити, що власна практична та психологічна діяльність соціального працівника (і надбання через неї власного практичного та психологічного досвіду) є найважливішим для формування того, що ми називаємо особистістю, але цей чинник, треба сказати, є найменш впливовим. Найбільший вплив, на нашу думку, має базовий рівень психологічної культури суспільства, оскільки він визначає усі подальші чинники. Педагогічний вплив та вплив батьків знаходяться приблизно на однаковому рівні. Вплив однолітків або колективу, який є найменш контрольованим, може розглядатися як один з найголовніших (але слід пам'ятати, що й він визначається впливом попередніх трьох чинників й незначним власним досвідом) [1]. Саме власний психологічний та практичний досвід робить людину індивідуальністю.

Треба зазначити, що психологічна культура особистості соціального працівника досить складна й стійка система вказаних якостей. Вона формується тільки в умовах довгочасного та активного впливу системи об’єктивних та суб’єктивних факторів навчання, виховання та побудови соціальних відносин. До об’єктивних факторів відносимо: систему соціальних і правових впливів; систему та зміст навчання; систему суспільних цінностей; перспективи професійної освіти та працевлаштування; методи навчання та розвитку інтелектуальних здібностей; наглядні приклади соціальної та професійної поведінки, та ін.

До суб’єктивних факторів відносимо: характерологічні якості

 особистості, такі як: моральні, комунікативні, вольові; мотиваційно-цільові; індивідуальний-особистісний та професійний досвід; загальні та професійні здібності; ціннісні орієнтації; принципи самоорганізації діяльності [4].

Формування психологічної культури студентів-майбутніх соціальних працівників, на наш погляд, потребує застосування адекватних методів професійного відбору, індивідуального підходу,  розробки критеріїв визначення рівня сформованості моральних, комунікативних, інтелектуальних та регуляторних компонентів навчальної та професійної діяльності. Для ефективного формування психологічної культури студентів-майбутніх соціальних працівників необхідно декілька факторів, які будуть сприяти та допомагати під час фахової підготовки майбутніх фахівців: забезпечити високий рівень викладання як спеціальних, профільних, так і гуманітарних дисциплін: педагогіки, психології, соціальної психології, соціологічних дисциплін, філософії, етики, приділяючи особливу увагу практичним методам застосування гуманітарних,  психологічних та педагогічних знань у спілкуванні і поведінці студентів-майбутніх фахівців у соціальній сфері; більш активно використовувати профільну практику студентів у вищіх навчальних закладах для формування навичок спілкування та інтерактивної взаємодії з учнями, для розвиваючого впливу на формування їх особистості; організувати  системи психологічного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних працівників [2].

Таким чино, доходимо висновку, що з метою ефективного формування психологічної культури студентів-майбутніх соціальних працівників необхідно забезпечити високий рівень викладання як спеціальних, профільних, так і гуманітарних дисциплін; приділяти належну увагу практичним методам застосування гуманітарних,  психологічних і педагогічних знань у спілкуванні і поведінці студентів-майбутніх фахівців у соціальній сфері; активно використовувати профільну практику студентів-майбутніх фахівців у соціальній сфері у вищіх навчальних закладах; організувати системи психологічного забезпечення професійної підготовки майбутніх соціальних працівників.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Газман О.С. Воспитание: цели, средства, перспективы. Новое педагогическое мышление / О.С. Газман - М.: Высшая школа,1989.- 523с.

2. Демина Л.Д. Психологическая культура как фактор становления профессионала /Л.Д.Демина,И.А.Ральникова, Н.А. Лужбина [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://psy.tsu.ru/problems_psy.php.

3. Колмогорова Л.С. Становление психологической культуры личности как ориентир современного образования / Л.С.Колмогорова [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bspu.ab.ru/journal/pedagog/pedagog 3/atl4h.

4.Симанова Т.А. Психолого-акмеологическая характеристика личности профессионализма / Т.А. Симанова. [Електорнний ресурс] – Режим доступу: http://psy.tsu.ru/problems_psy.php.