К.пед.н., доцент Ляшенко І.В.

доцент кафедри гуманітарних дисциплін

Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ, Украина

Вплив міжнародної молодіжної діяльності на розвиток мотивації до засвоєння фахових дисциплін у студентів

 

Процес підготовки майбутнього фахівця повинен скеровуватись на досягнення високої фахової майстерності, вміння приймати рішення в неординарних ситуаціях, організація взаємодії та розвиток співпраці із закордонними фахівцями в сфері фахової і міжнародної діяльності.

За загальними результатами навчання бакалаври повинні мати передові знання у спеціалізованій галузі знань, критичне розуміння теорій і принципів, володіти розвинутими вміннями, майстерністю та інноваціями, необхідними для розв'язання складних і непередбачених проблем у спеціалізованій галузі знань, як компетентність виступають такі якості: управління проектами, несення відповідальності за прийняття рішень, професійний розвиток окремих осіб і груп людей.

Підготовка сучасного фахівця поєднує різноманітні підходи, які сприяють розкриттю професійного саморозвитку.

При проведенні аналізу мотиваційної складової професійного саморозвитку основними виявилися такі позиції. Потреба у саморозвитку визначається як ставлення індивіда до самого себе, при якому формується готовність до перетворення власної життєдіяльності на пошук можливостей максимальної професійної самореалізації. Потреба у саморозвитку виникає в той час, коли індивід усвідомлює не тільки власний етап розвитку, а й визначає зону потенційного розширення професійних потреб та можливостей.

Процес професійного саморозвитку потребує дослідження механізмів його мотиваційного забезпечення, починаючи з етапу навчально-професійної підготовки, коли відбувається вплив особистісних характеристик на соціальний досвід і компетентність індивіда, його індивідуальні характеристики, особливості та детермінанти професійної діяльності.

Формування стійкої мотивації саморозвитку фахівця забезпечує його орієнтованість на необхідність оволодіння управлінськими компетенціями, постійного самовдосконалення у процесі безперервної професійної освіти.

На нашу думку для студентів-юристів одним із потужних важелів створення майбутнього фахівця у сфері права, який мотивує до створення професійності з високим рівнем самостійності та самоконтролю, є Європейська Асоціація Студентів Права — ELSA — найбільша у світі організація, яка об’єднує студентів права та молодих правників.

Організація надає можливості студентам права і молодим юристам вивчати інші культури і правові системи в дусі діалогу та наукової співпраці, спрямовує студентів права та молодих юристів на міжнародну співпрацю та професійну кваліфікованість, заохочує студентів права та молодих юристів діяти на благо суспільства. Організація ELSA надає ідеальну базу для розвитку їхніх навиків, здобуття нових знань і спілкування з студентами права та юристами з усієї Європи через наукову, академічну сферу та програми студентських стажувань. Фахові міжнародні студентські стажування покликані забезпечувати обміном студентів-юристів і молодих правників, він спрямований на розвиток правової освіти і взаєморозуміння шляхом пошуку міжнародних стажувань і стажерів. Така програма допомагає майбутнім фахівцям відчути себе юристом впливової іноземної юридичної компанії і отримати безцінний досвід роботи в галузі юриспруденції іншої країни під керівництвом справжніх фахівців своєї справи, відкрити для себе нові перспективи на майбутнє.

Зазначимо, що кожного року збільшується кількість викладачів та науковців українських вищих юридичних навчальних закладів, які беруть участь у міжнародних конференціях, симпозіумах, семінарах, воркшопах, деякі з них запрошуються вузами-партнерами для читання лекцій; здійснюються культурно-виховні поїздки студентів і викладачів, зокрема до Бельгії, Німеччини, Польщі, Люксембургу.

Метою програм є розвиток прагнення студентів придбати міжкультурний досвід. Гнучкість і здатність пристосовуватися до нових культурних ситуацій – ключі для успішного претендента на участь у програмах. У змісті програми західних та американських університетів підкреслюється, що учасники міжнародних програм, проектів, грантів тощо є амбасадорами між програмою і своєю країною.

Окрім того ці цінності, можливо, вже розміщені у практику і відображаються у "реальному світі" через міжнародне стажування, що забезпечується студентською Програмою обміну і стажувань ELSA.

Отже, організація ELSA може забезпечити своїх членів академічною перевагою, упевненістю, обізнаністю, щоб співпрацювати з людьми різних сфер і характеру, мережею колег і друзів з 40 країн і численної кількістю безцінних дослідів.

Вищевикладене дослідження дозволяє визначити міжнародні фахові стажування як один з коректних шляхів формування самосвідомого працівника у сфері права.