Педагогические науки/4.Стратегические направления реформирования системы                       образования

К.п.н., Гладченко М.М.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

Формулювання місії університету як складова стратегічного менеджменту вищої освіти країн ЄС

Модель стратегічного менеджменту, розроблена Р.Ширлі (R.Shirley), передбачає, що дані, отримані в результаті внутрішнього і зовнішнього оцінювання, використовуються у процесі зіставлення. Процес зіставлення  спрямований на визначення  ризиків і можливостей у середовищі та  сильних й слабких сторін діяльності університету. На підставі результатів процесу зіставлення  формулюється положення про місію університету, а на основі місії –  специфічний профіль університету і визначається сумісність університету з середовищем. Явище формулювання  місії університету виникло в Північній Америці і з часом набуло популярності  в європейському контексті[4].

Місія університету – це вираження основних причин його існування, визначення пріоритетів і напряму діяльності,  проголошення розуміння  університетом  своєї специфічної ролі у взаємовідносинах із середовищем. Мета стратегічного менеджменту університету  – досягнення місії. Місія – це засіб аналізу й формування політики університету, система оцінювання результатів впровадження стратегічного менеджменту. Критерії оцінювання, які використовуються в процесі моніторингу впровадження стратегічного менеджменту університету, повинні визначатися відповідно до місії вищого навчального закладу[3].

Науковці не дійшли згоди щодо суті місії університету.  Д.Ланг (D.Lang)  і Р.Лопез-Світман  (R.Lopers-Sweetman) визначили  моделі місії вищого навчального закладу:

-         ринково-орієнтована модель, що спрямована на формування  клієнтської бази;

-         географічна модель,яка орієнтована на географічні зони обслуговування;

-         соціальна модель, що ґрунтується на внеску університету у розвиток

суспільства;

-         емпірична модель, за якої місія формулюється на основі діяльності

університету й клієнтської бази.

У місії університету  відображається ідеологічна орієнтація університету (релігійні або мирські тенденції), регіональна, національна або міжнародна спрямованість, орієнтація  на навчальний процес і науково-дослідну діяльність. У положеннях місії університету повинен зберігатися баланс між гуманітарними й технічними, фундаментальними та  прикладними науками,  вузькодисциплінарними і міждисциплінарними  дослідженнями.

       Науковці, що досліджують стратегічний менеджмент, вказують  на взаємозв’язок між місією та ідентичністю університету. Пошук  приватних інвестицій  у контексті зменшення державного фінансування є пріоритетним напрямом розвитку діяльності   університету. Вища освіта  перебуває під впливом відцентрованих тенденцій. Академічні дисципліни, а не університет, завжди були основним джерелом ідентифікації викладачів[3,с.12].

Д.Діл (D.Dill) вважає, що причиною зниження академічної культури є швидкі темпи росту систем вищої освіти. Формулювання  місії університету  стимулює і сприяє налагодженню співпраці між основними  напрямами діяльності вищого навчального закладу, в результаті  покращується  імідж університету[1].

Д.Ланг (D.Lang)  і Р.Лопез-Світман  (R.Lopers-Sweetman)  наголошують, що користь від процесу визначення місії університету набагато більша, ніж  результати,  отримані у процесі сканування середовища. На їх думку, кінцевий результат процесу  формулювання місії залежить від його організаційної структури. Д.Ланг(D.Lang)   і Р.Лопез-Світман (R.Lopers-Sweetman)[2] визначають  наступні компоненти процесу формулювання місії:

-          відкритість і довіра у співпраці між учасниками процесу  планування і поточного спілкування з внутрішніми і зовнішніми клієнтами, які не беруть участь у процесі,

-         відчуття відповідальності  і обов’язків  членів групи, які беруть

участь у  процесі формулювання місії, за результати впровадження.

Основна відповідальність у  процесі визначення місії покладається на  керівника університету. Він повинен бути добре обізнаним з історією і традиціями університету.   На думку П.Табатоні  (P.Tabatoni) [3,с.13],  керівник університету повинен  починати процес визначення місії з обговорення з представниками  зацікавлених сторін загальної політики вищого навчального закладу.  Це перший етап процесу  внутрішнього оцінювання діяльності університету, який відображає, наскільки зацікавлені сторони дотримуються спільної думки щодо стратегії розвитку університету і сприяє  виявленню  потенціалу вищого навчального закладу у впровадженні змін та інновацій.

Процес  формулювання місії університету залежить від впливу факторів  національного контексту, з притаманними йому особливостями законодавчої бази і фінансування. Наприклад, у Франції базова місія університету визначається законом у межах сфери державних послуг, тому місія університету ґрунтується на основі національно визначених положень про вищу освіту.  Місії більшості університетів у Франції мають традиційне формулювання, основна увага приділяється навчальному процесу, науковим дослідженням  і функції надання освітніх послуг на міжнародному, національному й регіональному рівнях. Загалом   більш значна диференціація ідентичності й політики університету прослідковується в місії тоді, коли цілі університету визначаються в результаті співпраці між міністерствами освіти і університетами, як це відбувається у Франції, Нідерландах і Німеччині.

Література

1.     Dill D. D.   The Management of Academic Culture: Notes on the Management of Meaning and Social Integration/ Higher Education. – 1982. –№11.

2.     Lang D., Lopers-Sweetman R. The Utility of a Statement of Institutional Purpose/ paper presented at the 10th European A I R Meeting in Bergen, 1988.

3.     Matrin M. Strategic management in Western European Universities. – International Institute for Educational Planning. Paris. 1992. –

4.     Shirley R.C., Peters M. H., El-Ansary A.I., Strategy and Policy Formation: A

Multi-Functional Orientation. N e w York, Wiley, 1981.