Педагогические науки/ 5. Современные методы образования

К.п.н. Пивовар Ю.О.

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди, Україна

Переваги інтерактивних методик навчання обдарованої особистості в Німеччині

 

Сьогодні в освітній політиці будь-якої країни пріоритетне місце відводиться підтримці та розвитку талановитої молоді – майбутньому держави. Німеччина також не є винятком. Протягом останніх десятиліть міністри освіти наголошують на необхідності організації навчання обдарованих учнів та студентів. Як свідчать літературні джерела, перевага надається інтерактивним методикам із застосуванням ІТ-технологій та забезпеченням зворотного зв’язку. Особливу популярність як у середній, так і у вищій школі завоював метод портфоліо, який відіграє також важливу роль у створенні державної бази обдарованої молоді Німеччини, оскільки папки індивідуальних навчальних досягнень презентуються на «ярмарках професій», різноманітних конкурсах, фестивалях, часто представлені на офіційних сайтах закладів освіти. Таким чином, метод портфоліо не лише збагачує інструментарій контролю за навчанням особистості з високими здібностями, але й сприяє діагностиці обдарованості.  Слід зауважити, що метод портфоліо, як і будь-який інший, є ефективним у роботі з обдарованою молоддю за умови його доречного використання. Як справедливо стверджує сучасний німецький науковець Т.Беренс, сьогодні в Європі спостерігається так званий «синдром портфоліо» [3], тобто наголошує на масовості застосування зазначеного методу та перебільшенні його значення в контролю й оцінці знань і вмінь. Для подолання хаотичного характеру використання цього методу вчений пропонує забезпечити викладачів інструкціями та правилами оптимальності його застосування.

Цікавою та досить новою для німецької системи вищої освіти формою навчання обдарованої молоді є майстер-класи, які відбуваються за підтримки провідних фахівців у певній галузі, не обов’язково викладачів, та характеризуються високим ступенем наочності і практичної спрямованості. Участь у майстер-класах є платною і відбувається за власної ініціативи студентів, що свідомо прагнуть розвивати свої особливі здібності. Варто зазначити, що в організації та фінансуванні майстер-класів часто беруть участь громадські товариства, наприклад, організація «Менса» щорічно  проводить «ярмарки професій», під час яких відбуваються безкоштовні майстер-класи як для учнівської, так і для студентської обдарованої молоді.

Варто зауважити, що ФРН в освітній політиці підтримує головні ідеї процесу загальноєвропейської інтеграції. Після актуалізації ідей Болонського процесу організаційні форми навчання молоді з особливими здібностями в старших класах середньої школи майже ідентичні формам навчання у вищій школі Німеччини. Це зумовлено характерною рисою сучасної європейської освіти – безперервністю та поступовістю. Учні в середній школі навчаються самостійно організовувати свій навчальний час та виконують ті самі види роботи, у тому числі науково-дослідницької, що й у вищій школі, а це, у свою чергу, сприяє більш швидкій адаптації студентів першого року навчання. Особливе місце в контексті Болонського процесу надається такій формі організації самостійного вивчення учнями та студентами навчального матеріалу в позанавчальний час, як домашня навчальна робота. Найбільш ефективними для організації навчання обдарованої молоді видами домашньої роботи в Німеччині є робота з текстом підручника та опрацювання додаткової літератури, виконання письмових і графічних робіт, наукових робіт і проектів, проведення дослідів, самостійна практична робота, яка вимагає певних спостережень та їхнього аналізу, обробка інформації за допомогою комп’ютера, створення комп’ютерних презентацій, структурно-логічних схем, підготовка рефератів та наукових повідомлень тощо.

Сьогодні в практиці середньої та вищої школи Німеччини активно використовуються новітні форми організації навчання інтерактивного характеру: Інтернет-конференція, он-лайн-лекція, форум тощо. Їхня головна мета – розвиток творчих здібностей та сприяння соціалізації обдарованої особистості.

До найпоширеніших засобів матеріального заохочення обдарованих учнів та студентів на етапі побудови єдиної національної системи навчання і виховання обдарованої молоді відносяться виплата грошових премій за участь у конкурсах, турнірах, олімпіадах тощо, одноразових чи щомісячних стипендій, фінансування стажування за кордоном, навчання в престижних закладах середньої та вищої освіти, цінні подарунки тощо. Матеріальне заохочення обдарованої молоді із сімей мігрантів має свою специфіку: по-перше, в якості цінних подарунків можуть виступати засоби технічного забезпечення їхньої експериментальної чи проектної роботи, як-то: комп’ютери, принтери, сканери, інсталяційні прилади тощо, оплата рахунків за користування мережею Інтернет, а також читацькі та пропускні квитки до відомих бібліотек і федеральних архівів; по-друге, фінансування поглибленого вивчення державної мови – німецької – в окремих аспектах, наприклад, німецької у техніці, юриспруденції, економіці, мистецтві тощо.

Отже, використання широкого спектру сучасних методів та форм навчання обдарованої молоді є інвестицією держави у своє майбутнє – молодих, креативних високоспеціалізованих фахівців.

 

Література

1.     Козак Н. В. Підготовка студентів Німеччини до науково-дослідної роботи / Н.В. Козак // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2002. - №4. – С. 134 – 138.

2.     Ничкало Н. Г. На меридіанах дитинства. Деякі питання виховної роботи з дітьми та підлітками в зарубіжних країнах / Н. Г. Ничкало. – К.: «Молодь», 1976. – 224 с.

3.     Ausverkauf der Philosophie : die Folgen der Hochschulreform // Zeitschrift "Widerspruch". – München: Widerspruch-Verl., 2006. – Nr. 44. – S. 68 – 75.