Босенко Я., доцент Тепла О. М.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

ПРАВИЛА І ПРИНЦИПИ НЕЙМІНГУ

         Назва повинна автоматично працювати на позитивний імідж компанії. Відповідно, вона повинно викликати тільки позитивні асоціації. В крайньому випадку, «ім'я» може бути нейтральним, але ні за яких обставин  не повинно породжувати негативних емоцій.

         Визначити «настрій» того чи іншого слова або словосполучення можна за допомогою фоносемантического аналізу. В його основі лежить ідея про те, що кожен звук людської мови володіє певним підсвідомим значенням. Шляхом опитування багатотисячної аудиторії були визначені якісні характеристики кожного звуку української мови. Зіставляючи значення окремих звуків, можна охарактеризувати будь-яке слово за 25 шкалами. Наприклад: хороший - поганий, красивий - відштовхуючий, радісний - сумний, безпечний - страшний, добрий - злий, грубий - ніжний, сильний - слабкий, гучний - тихий, веселий - сумний, швидкий - повільний тощо.

         Сьогодні відомі спеціальні комп'ютерні програми, які допомагають здійснити фоносемантические аналіз слів.

 Назва повинна бути унікальною. Звичайно, складно обрати «ім'я», яке буде єдиним в межах всієї країни, але намагайтеся зробити так, щоб воно було унікальним хоча б у вашому регіоні. Цей принцип порушується не тільки коли ви повністю дублюєте назву. Згадайте, як багато було в 90-х роках магазинів, які називалися жіночими іменами: «Валерія», «Олена», «Анжеліка», «Юлія» ... А кілька років тому почалася мода на назви на зразок: «Місто ...», «Країна ... », «Планета ... »,« Мир ... ». Такими назвами не тільки неможливо здивувати, їх також важко запам'ятати. Наша порада: уникайте шаблонів і поширених назв. Будьте оригінальні! Саме індивідуальність виділить вашу компанію серед конкурентів.

         Назва повинна відображати сферу діяльності фірми. Назва компанії, яка не дає уявлення про відповідний бізнесі, вводить потенційних клієнтів в оману. Назва повинна давати людям чітке уявлення про те, чим займається компанія. Наприклад, назва «Бриз» буде вдалою для фірми, яка торгує кондиціонерами, і нелогічною для компанії, що виробляє інструменти.

         Назва не повинно бути довгою і надто складною. Занадто довга назва незручна - і ваші співробітники, і ваші клієнти будуть скорочувати її, тим самим спотворюючи і перекручуючи.

         Назва повинна бути зручною для вимови і для запису. Уявіть, як секретар буде вимовляти назву вашої фірми, піднімаючи телефонну слухавку. Навіть якщо вона вивчить як скоромовку назву «Сібвозлесоекспорт» або «Транссевкавказтрубопровод», чи зрозуміє це назва людина на іншому кінці дроту? А якщо зрозуміє, то чи зможе потім правильно відтворити - правильно назвати його своєму колезі або правильно записати в щоденнику? А що буде, якщо людина спробує знайти компанію з такою назвою в інтернеті? конкурентів. Також намагайтеся уникати назв, складних з погляду орфографії. Найменування компанії, написане з помилками, буде призводити не тільки до кумедних казусів, але і до насмішок з боку конкурентів і ваших потенційних клієнтів.

         Назва має легко запам'ятовуватися і викликати цікавість. Які назви запам'ятовуються простіше? Звичайно ж, цікаві. Тут можна зіграти на суперечності, на невідповідності, на несподіванці. Як яскравий  приклад можна привести назву московського видавництва «Синій апельсин». Багато клієнтів звертаються в цю фірму тільки заради задоволення своєї цікавості («Що криється за цією назвою? Чи є тут якийсь секрет?")

         Назва має відображати цінності вашої цільової аудиторіі. Спілкуйтеся з клієнтами їх мовою. Те, що буде близьким молоді, буде чужим і незрозумілим для людей старшого віку і навпаки. Тому перш ніж обирати назву, як слід проаналізуйте особливості ваших потенційних клієнтів. З'ясуйте, хто вони, що вони очікують від вас, які їхні потреби, на що вони звертають увагу в першу чергу. Від відповідей на ці питання багато в чому залежатиме і вибір назви для вашої компанії. Порівняйте назви двох магазинів одягу: «Тусовка» і «Діловий стиль» - ці магазини розраховані на різні цільові групи. Навряд чи підліток помилково зайде в другій магазин, а бізнесмен в перший.

         Назва може  нічого не означати. Це суперечить принципу відображення сфери діяльності фірми, але може стати цікавою знахідкою. Головне, щоб така назва була короткою і добре звучала, щоб її складно було спотворити. Ось дві компанії, які, придумуючи назву, використовували саме цей принцип: Кодак і Ксерокс. Ці слова не несуть в собі жодного смислового навантаження, але при цьому стали загальними. Чого варте тільки слово «відксерити»!

         Назва має бути зручною для використання у ролі назви інтернет-сайту. Пам'ятайте про те, що назва вашої компанії буде жити не тільки на вивісках, візитках і сторінках рекламних буклетів. Якщо ви далекоглядний підприємець і плануєте розвивати свою компанію за допомогою інтернету, то одна з проблем, з якою ви зіткнетеся, - це підбір назви для свого сайту. Ось кілька моментів, на які вам потрібно звернути увагу.

         Мінімальна довжина. Якщо для назви компанії цей принцип не так важливий, то для назви сайту він є одним з першочергових. Якщо ваш ресурс поки не може конкурувати за якістю і функціональності, зручна для набору назва допоможе залучити аудиторію.  Легке написання. Час масового використання кирилиці в назві інтернет сайтів ще не прийшов, тому подбайте про своїх користувачів. Не змушуйте їх зайвий раз думати, що саме писати в адресному рядку. Намагайтеся не використовувати назви, які допускають різні варіанти написання.

         Подальшим напрямом нашого дослідження стане створення банку вдалих і невдалих назв, а також створення моделі ідеальної комерційної назви.

 

Література:

1.            Крюкова И. В. Рекламное имя: от изобретения до прецедентности: [монографія] / И.В. Крюкова. – Волгоград: Перемена, 2004. – 288 с.

2.            Кубрякова Е. С. Язык и знание / Е. С. Кубрякова. – М.: Языки славян. культуры, 2004. – С. 10–11.