єТехнічні науки/4. Транспорт

Голуб Ю.Ю., Обіщенко В.Г.

Автомобільно-дорожній інститут ДВНЗ «ДонНТУ», м. Горлівка, Україна

 

Проблеми транспортної логістики в Україні

 

Транспорт є одним з головних об'єктів витрат в логістичній системі підприємства. Згідно з дослідженням транспорт (як і запаси) вимагає від 1/3 до 1/2 всіх витрат на логістику [1, 2]. Наслідками порушень функціонування системи транспорту є збитки підприємств і навіть їх банкрутство.

В сучасній логістиці транспорту простежується безліч проблем. Вивченням цих проблем займалися і займаються різні автори книг, статей про логістику, проводяться конференції з їх вивчення та вирішення.

Проаналізувавши ситуацію, що склалась на наш час в галузі транспорту можна визначити основні проблеми транспортної логістики (див. рисунок 1.1).

Рисунок 1.1 –Схема проблем транспортної логістики.

 

Розглянемо детальніше кожну з проблем та шляхи їх вирішення.

Якість транспортного обслуговування. Не всі перевізники (експедиторські або транспортні компанії) в наш час надають якісні послуги. Експедиторські компанії (посередники між замовником і перевізником) та транспортні компанії, практично не намагаються оптимізувати сам процес транспортування. Це можна було б зробити за допомогою збору консолідованого вантажу від кількох відправників, складання оптимальних маршрутів руху, підключення більш ефективного виду транспорту на певному етапі маршруту, тощо. На теперішній час спостерігається тенденція до відмирання «простих» операторів транспортного ринку і перехід на об'єднання експедиторських, транспортних та інших функцій транспортної логістики в одному підприємстві – логістичному операторі.

Зниження конкурентоспроможності українських перевізників. На прикладі польських перевізників можна відмітити, що поліпшення транспортного законодавства, а також «стирання» кордонів з країнами ЄС зробило сферу перевезень в Польщі досить привабливою. Це призвело до збільшення транспортних операторів та стало причиною підвищення внутрішньої конкуренції і падіння тарифів. В даний час при більшій заробітній платі водія і більш дорогому паливі, польські перевізники пропонують рівні, а іноді і менші тарифи в порівнянні з українськими компаніями. Повернення до методики розрахунку собівартості перевезень і урахування не ринкової ціни за 1 км, а індивідуальної рентабельності кожного перевезення дозволить працювати транспортним підприємствам не тільки більш прозоро для клієнта, але і дасть можливість відстежувати, наскільки вигідне те чи інше транспортування.

Складності у побудові маршрутів перевезення. Все більша кількість компаній, що стикаються з проблемами побудови оптимальних маршрутів руху, готові вкладати чималі гроші в програмне забезпечення, здатне автоматизувати процес пошуку найбільш раціонального маршруту слідування. Хоча іноді достатньо запустити старий добрий Excel, щоб швидко вирішити транспортні задачі – знаходження найкоротшої зв’язувальної мережі, знаходження найкоротшої шляху між двома крапками, а також методи складання збірно-розвізних маршрутів. Такі «напівручні» методи визначення маршруту дозволяють не тільки отримати оптимальний результат, але і легко проаналізувати, до чого призведе його деякі зміни за вимогою замовника.

Недовантаження рухомого складу. Проблема недостатнього використання вантажопідйомності або корисного внутрішнього об’єму кузова транспортного засобу безпосередньо пов'язана з частим небажанням або невмінням комплектувати відправку від різних вантажовідправників. Комплектування легковагових вантажів (ІІІ, IV класів), що повністю використовують корисний об’єм кузова транспортного засобу, від одного вантажовідправника з вантажами (І, ІІ класів), що повністю використовують вантажопідйомність транспортного засобу, від іншого вантажовідправника дозволить більш ефективно використовувати перевізні характеристики транспортного засобу та знизити загальні витрати на перевезення. Адже перевезення збірного вантажу приносить великий прибуток перевізнику, оскільки для кожного з власників частини такого вантажу вартість перевезення зменшується незначно в порівнянні з тим, якщо б його вантаж знаходився в автомобілі один. Звичайно, доставка збірного вантажу пов'язана з великою кількістю проблем, ніж відправка від одного відправника одному одержувачу, однак вона більш вигідна, причому як відправнику (він таки трохи заощадить на вартості доставки), так і перевізнику (для нього вартість перевезення збірного вантажу суттєво перевищує вартість перевезення від одного відправника).

Складності організації взаємодії декількох видів транспорту. Не зважаючи на достатньо високі тарифи в порівняні з залізничним та водним видами транспорту, автомобільні перевезення залишаються найбільш використовуваними завдяки своєї мобільності. Складність відносин із залізницею і різні правила при здійсненні перевезень на різних видах транспорту призводять до відмови вантажовідправників працювати з «неавтомобільними» видами транспорту, а тим більше їх поєднувати. При цьому можна додати, що комбіновані перевезення зазвичай набагато складніше спрогнозувати за термінами і за можливими ризиками. Тут проблеми інформаційного супроводу стоять набагато гостріше, ніж при перевезеннях автомобільним транспортом.

Недостатня інформаційна підтримка процесу перевезень. Потік інформації, що супроводжує процес транспортування, все ще далекий від досконалості. Це стосується і зв'язку з водієм (особливо при його знаходженні в іншій державі або на прикордонному переході), та моніторингу вантажу на протязі перевезення, і контролю стану транспортного засобу, його місцезнаходження.

Недолік інформації про програмні продукти в сфері транспортної логістики. На відміну від програмних продуктів для управління складськими запасами програмного забезпечення для транспортної логістики набагато менше. До того ж в існуючих програмних продуктах з транспортної логістики відсутня об’єктивна аналітика.  При чималій вартості таких програм не дивно, що потенційні їх покупці губляться і поступово залишають ідею придбання «до кращих часів». Так що можна порадити розробникам не тільки трудитися над поліпшенням своїх програмних пакетів, але і «розтлумачувати» їх потенційним покупцям переваги та особливості саме цієї програми по відношенню до набору інших.

Слід відмітити, що при вирішенні кожної окремої проблеми в логістиці транспорту необхідно враховувати інтереси і інших логістичних учасників (виробників, кінцевих споживачів, тощо).  

 

ЛІТЕРАТУРА

1.       Джонсон Дж.С. и др. Современная логистика, 7-е издание. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2002 – 624 с.

2. Степанов В.И. Логистика: учебник. – М.: ТК Велби, Издательство «Проспект», 2006 – 448 с.