Заріцький Анатолій Петрович

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

Оцінка фінансового стану підприємства та шляхи його покращення

 

В сучасних економічних умовах діяльність кожного підприємства, організації є предметом уваги широкого кола учасників ринкових відносин, які зацікавленні в результатах його функціонування. На основі доступної їм звітно-облікової інформації вказані особи намагаються оцінити фінансовий стан підприємства. Основним інструментом для цього слугує економічний аналіз, за допомогою якого можна об’єктивно оцінити внутрішні і зовнішні відносини об’єкта, охарактеризувати його платоспроможність, ефективність і прибутковість діяльності, перспективи розвитку, а потім по його результатам прийняти обґрунтовані рішення.[2, с.150-175].

Економічний аналіз являє собою процес, побудований на вивченні даних про фінансовий стан підприємства і результатах його діяльності в минулому з метою оцінки майбутніх умов і результатів діяльності.  Головною метою економічного аналізу є зниження неминучої невідомості, пов’язаної з прийняттям економічних рішень, орієнтованих на майбутнє.

Фінансовий стан підприємства - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів. Він залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі ці види діяльності підприємства. Передусім на фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції.

Як правило, що вищі показники обсягу виробництва і реалізації продукції, робіт, послуг і нижча їх собівартість, то вища прибутковість підприємства, що позитивно впливає на його фінансовий стан.
Неритмічність виробничих процесів, погіршання якості продукції, труднощі з її реалізацією призводять до зменшення надходження коштів на рахунки підприємства, в результаті чого погіршується його платоспроможність.

Існує і зворотний зв'язок, оскільки брак коштів може призвести до перебоїв у забезпеченні матеріальними ресурсами, а отже у виробничому процесі.

Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства. Саме цим зумовлюється необхідність і практична значущість систематичної оцінки фінансового стану підприємства, якій належить суттєва роль у забезпеченні його стабільного фінансового стану.

Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошук резервів підвищення рентабельності виробництва і зміцнення комерційного розрахунку як основи стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов'язань перед бюджетом, банком та іншими установами. Фінансовий стан підприємства треба систематично й усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу.

Для покращення фінансового стану підприємства потрібно:

реалізувати державну політику з питань управління і контролю за використанням, охороною та відтворенням ресурсів в межах своєї компетенції;

надати пропозиції щодо розробки оптимальних режимів роботи, здійснити контроль за його дотриманням;

поліпшити якість робіт з метою забезпечення єдиної технічної політики;

організовувати і проводити роботу щодо підвищення кваліфікації працівників;

здійснити заходи щодо екологічного оздоровлення об'єктів загальнодержавного значення та догляду за ними;

замовити та виконати науково-дослідні, проектно-вишукувальні, роботи, спрямовані на підвищення експлуатаційної надійності та оздоровлення об'єкта;

виконувати роботи з підвищення надійності технічного стану, вдосконалення і реконструкції об'єктів;

розробляти та подавати пропозиції щодо фінансування робіт на об'єктах;

 забезпечити звітність про діяльність за напрямками в установлених строках, обсягах та формах;

створювати комісії для проведення ревізій та перевірок підвідомчих підрозділів.[4, с.142-144].

Світовий досвід вчить нас тому, що дійсне просування на шляху реформ залежить від змін у виробничій сфері та знаходженні ефективних форм господарювання. Важливу роль в цьому процесі сьогодні в Україні відіграє об'єктивний фінансовий аналіз і безпосередньо аналіз фінансового стану підприємств, як невідємна його складова.


          Список використаної літератури

1. В.Сопко "Бухгалтерський облік у підприємстві". Київ 1995 рік. 266 с.

2. С.Ткаченко "Основи бухгалтерського обліку". Київ 1996 рік. 311с

3. В.М.Івахненко "Курс економічного аналізу". Навч.-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни.-К.:КНЕУ, 2000.-263с.

4. А.М.Поддєрьогін "Фінанси підприємства"-К.:КНЕУ, 2004.-546с

5. В.Завгородній  "Автоматизація бухгалтерського обліку, контролю, аналізу і аудиту". Київ, 1998 р., "А. С. К.". 648 с.