Тігнян О.Ю.

Криворізький економічний університет, Україна

Принципи та круг Демінга в управлінні якістю аудиторських послуг

 

Класичні методи менеджменту якості базуються на технічних підходах та широкому застосуванні методів управління. Сучасні методи менеджменту якості відрізняються соціальною спрямованістю в широкому розумінні. Вони найбільш повно відображені в концепції «загального управління якістю».

Едвард Демінг одним із перших звернув увагу на організаційні аспекти управління якістю, роль вищого керівництва та управлінські аспекти забезпечення якості. Дослідження та методичні розробки Демінга покладено в основу сучасної концепції менеджменту якості. Демінг сформулював 14 основоположних принципів для керівництва підприємств. Для реалізації цих достатньо простих принципів в аудиторській фірмі необхідно розробити та впровадити комплекс складних заходів.

Отже, з метою реалізації основних положень принципів Демінга в аудиторській фірмі доцільно розробляти комплекс заходів щодо управління якістю аудиторських послуг (табл.. 1):

Таблиця 1

Реалізація принципів Е. Демінга в діяльності аудиторської фірми

Принцип Демінга

Заходи щодо його реалізації

Ставити за мету постійне покращення якості аудиторських послуг та підвищення продуктивності праці.

В комплексі заходів може бути періодичний перегляд та підвищення вимог щодо порядку проведення аудиторської перевірки на об’єкті, удосконалення та оновлення методологічних підходів до планування, обрання стратегії та проведення перевірок.

Дотримуватись філософії недопустимості помилок.

Запровадження системи «нуль помилок», основний принцип якої – повернення замовником аудиторського висновку та рекомендації та повторне проведення перевірки у разі виявлення помилок в результаті попередньо проведеної перевірки.

«Вбудовувати» якість в аудиторські послуги з метою виключення необхідно масового контролю.

Розробка методик забезпечення якості на всіх етапах проведення аудиторської перевірки та надання аудиторського висновку. Централізований контроль виконання розроблених методик.

Оцінка результатів попередніх аудиторських перевірок, оцінка фінансового стану підприємства-замовника та розрахунок ризиків.

Розробка методик оцінки попереднього аудиторського висновку щодо фінансового стану підприємства-замовника. Введення реєстру даних результатів попередньої перевірки  та результатів використання даних аудиторського висновку підприємством-замовником.

Зниження витрат за рахунок підвищення якості продукції та продуктивності праці.

Введення інформаційної системи фіксування збитків через недотримання законодавства при проведення аудиторської перевірки та відповідно надання неякісного висновку та рекомендацій. Аналіз за допомогою такої системи економічного ефекту діяльності в області якості та планування економічного ефекту в майбутньому.

Постійне підвищення кваліфікації співробітників.

Запровадження щорічних програм навчання та сертифікації співробітників. Постійне оновлення законодавчої бази та проведення семінарів щодо інформування співробітників про ці зміни.

Введення нових методів контролю, які спонукають співробітників працювати краще.

Оголошення девізу діяльності фірми «Самоконтроль на всіх етапах планування та проведення аудиторської перевірки». Постійне звітування керівництву співробітниками щодо своїх дій.

Зняття напруги з метою підвищення продуктивності праці.

Покращення інтер’єру офісних приміщень, забезпечення зручного пересування аудиторів фірми на місце проведення перевірки. Встановлення певних правил культури відносин між співробітниками аудиторської фірми за допомогою психолога-консультанта.

Руйнування перешкод між аудиторами фірм та застосування психологічних підходів при вирішення проблем.

Розробка системи гнучкого реагування на скарги та пропозиції співробітників аудиторської фірми за допомогою залучення спеціалістів відповідних організацій.

 

Неприпустимість вимагання від співробітників аудиторської фірми такої продуктивності праці, яка не може бути забезпечена за наявних обставин.

Нормування трудової діяльності з урахуванням вимог законодавства, термінів проведення аудиторської перевірки, обсягів перевірки та масштабів діяльності підприємства-замовника.

Застосування статистичних методів.

Застосування статистичних методів для постійного підвищення якості аудиторських послуг та продуктивності праці за допомогою впровадження системи статистичної обробки результатів проведених перевірок протягом року.

Підтримка задоволення співробітників результатами своєї роботи.

Для цього доцільно впровадити систему матеріального та морального стимулювання. Таку систему слід постійно переглядати за допомогою регулярного вивчення думок співробітників.

Забезпечення можливості підвищення кваліфікації співробітників у відповідності до вимог законодавства.

Забезпечення відвідування аудиторами курсів, семінарів, конференцій всеукраїнського та міжнародного масштабу.

Внесення до свідомості вищого керівництва відповідальності за якість аудиторських послуг.

Регулярне вивчення керівниками методик управління якістю.

 

Також Едвард Демінг запропонував модель «Круг Демінга», що являє собою модель постійного покращення якості, згідно якої будь-яка діяльність може бути поділена на етапи (рис. 1).

Рис.1. Круг Демінга

На етапі планування в аудиторській фірмі доцільно провести аналіз результатів дослідження ринків аудиторських послуг, ринкової інформації, коефіцієнту ефективності витрат, ефективності контролю, складання плану очікуваного обсягу замовлень та рівня собівартості аудиторських послуг, складання тематичних планів (план праці та її оплати, план кількості персоналу, план доходів та витрат тощо), поділ професійних співробітників фірми на категорії з метою розподілу обов’язків.

На даному етапі доцільно розробити внутрішньофірмовий стандарт. Виконання ролі внутрішньофірмових стандартів аудиту у забезпеченні високої якості аудиту гарантує дотримання певних методичних підходів до їх формування та розробки.

Також на етапі планування доцільно розробити систему ризиків діяльності аудиторської фірми (ризик недосягнення мети, ризик господарських відносин з клієнтом, ризик управління персоналом, ризик неотримання плати за виконанні роботи тощо), серед яких і ризик якості надання послуг. Лише у випадках надання підприємством-замовником неправдивої інформації або затримки строків її надання аудиторська фірма звільняється від відповідальності за якість аудиторських послуг.

Етап виконання являє собою процес надання аудиторських послуг запланованої якості та у запланованій кількості. Даний етап передбачає оцінку інформаційного, підприємницького та аудиторського ризиків, вибір стратегії проведення перевірки та її підтвердження (якщо перевірка здійснюватиметься групою аудиторів, то обирається метод групової праці), визначення рівня суттєвості помилок та величини допустимої помилки. Далі відбувається процес планування конкретної перевірки, складання програми проведення аудиту, робочих документів та надання аудиторського висновку та рекомендацій.

Крім того, функція виконання передбачає навчання та підвищення кваліфікації співробітників фірми, що у комплексі із вищезазначеним допоможе досягти високого рівня аудиторських послуг та дотримання встановлених термінів.

Функція контролю являє собою контроль якості аудиторських послуг для забезпечення їх відповідності законодавству. Після надання послуг вивчається реакція споживачів на ринку аудиторських послуг. В залежності від цього робляться висновки щодо фактичної якості послуг та тієї, що вимагається споживачами.

Функція коригуючих  дій передбачає проведення заходів щодо уточнення та пояснення результатів проведеного аудиту. Крім того, аналізується інформація щодо якості послуг, виявлення можливостей її покращення, вивчення думок споживачів для внесення відповідних змін у якість процесу проведення наступних аудиторських перевірок.

На кожному із етапів діяльності аудиторської фірми її співробітники мають складати підсумкові документи за результатами виконаних робіт для посилення самоконтролю та контролю дій співробітників керівниками фірми.

Таким чином, запровадження в аудиторських фірмах комплексу заходів щодо постійного покращення якості аудиторських послуг на підставі 14 принципів Е. Демінга дозволить підтримувати конкурентоспроможність аудиторських послуг на ринку, мінімізувати витрати, пов’язані з виправленням помилок в ході проведення аудиторських перевірок та у наданих висновках і рекомендаціях. Круг Демінга на всіх етапах діяльності аудиторської фірми дозволяє чітко визначати порядок дій та проведення заходів для покращення якості аудиторських послуг та якості наданих висновків і рекомендацій. 

 

Література:

1.   Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Організація і методика аудиту: Навч. посіб. – 3-є вид. – К.: Каравела, 2006. – 560с.

2.   Тігнян О.Ю., Ярова А.Б. Управління якістю аудиторської перевірки – запорука ефективної діяльності фірми. // Матеріали Міжвузівської науково-практичної конференції (м. Кривий Ріг, 12 грудня 2006 року): Тези доповідей / Редкол.: М.Л. Крапивко, В.Я. Нусінов, К.С. Сурніна, Н.М. Кругла. – Кривий Ріг: Видавничий дім. – с.96-98

3.   Фомичев С.К. и др.. Основы управления качеством: Учеб. пособие. – 2-е узд., стереотип. – К.: МАУП, 2002. – 192с.