Нєженцев А.О.

аспірант, Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля., Україна

 

Підвищення ефективності діяльності комерційного
банку шляхом удосконалення методів управління
депозитними операціями

 

В умовах ризиків та невизначеностей функціонування економічних систем на мікро- і макро- рівнях комерційні банки як організаційні системи достатньо швидко еволюціонують відносно використовуваних методів управління, потребують розвитку та постійного вдосконалювання науково обґрунтованих підходів. У той же час питання пошуку й формування концептуальних і методологічних підходів до вирішення задачі ефективного управління депозитними операціями недостатньо розроблені як у науковому, так і в організаційно-методологічному аспектах. Це негативно впливає на оцінку ефективності діяльності комерційних банків та стабільність функціонування фінансово-кредитної системи.

Досліджено особливості взаємозв’язку стратегічного, тактичного й оперативного банківського менеджменту з метою ефективного застосування раціональних та вигідних методів управління депозитними операціями. Обґрунтовано ключові засади створення системи управління депозитними операціями у сфері банківського менеджменту, як умови забезпечення стабільності діяльності комерційного банку. Розвинуто теоретичні основи створення та застосування дійових підходів до управління депозитними ресурсами. Побудовано модель оцінки впливу удосконалення методів управління депозитними операціями на підвищення ефективності діяльності комерційного банку.

Процес удосконалення методів управління депозитними операціями банку орієнтується на досягнення таких результатів: забезпечення стабільності в отриманні доходів за рахунок розширення джерел їх отримання через надання клієнтам додаткових послуг та збільшення ефективності операцій за рахунок впровадження більш економічних способів обслуговування клієнтів (наприклад, переведення менш прибуткових клієнтів на більш економні форми обслуговування - електронну). Механізм досягнення поставлених цілей показано на рисунку.

 

 

Рисунок. Стратегія забезпечення ефективності діяльності комерційного банку
шляхом удосконалення депозитного обслуговування клієнтів

 

Ефективне управління депозитними операціями передбачає розширення мережі та видів депозитних рахунків, задоволення потреб клієнтів в найрізноманітніших банківських послугах, забезпечення гарантій вкладень через систему гарантування або страхування депозитів тощо. Режим функціонування депозитних рахунків у банку має відповідати потребам максимального спрощення порядку проведення депозитних операцій. Передумовою здійснення науково обґрунтованого управління депозитними операціями комерційного банку є попередній аналіз стану, структури і використання ресурсної бази та пасивних операцій.

Після визначення фінансової цілі, розширення структури доходів, формулювання нової пропозиції споживчої вартості, створення авторитету фінансового консультанта – розпочинається робота над внутрішніми бізнес-процесами. Головними бізнес-процесами будуть: вивчення потреб клієнта; розробка нових продуктів і послуг; перехресний процес надання нових послуг. Кожний з них повинен видозмінюватись в залежності від вимог розробленої стратегії. Наприклад, рекламування банку в більшості випадків домінує над процесом обслуговування. Звісно обсяг реклами та зручне розташування банку сприяє залученню клієнтів. Персонал банку активно допомагає новим клієнтам у наданні існуючих продуктів, однак тут і розпочинаються труднощі, оскільки за проведеними дослідженнями більшість банків не мають розробленої стратегії культури обслуговування клієнтів. Фактично всього лише 10 % свого часу банківський працівник відділу по роботі з клієнтами витрачає на безпосереднє спілкування.

Враховуючи пропонування банку, як надійного фінансового консультанта, варто змінити і роль банківського працівника. Він має стати для клієнта саме консультантом, а потім вже клерком по оформленню потреб. Процес взаємодії працівника і клієнта пропонується оцінювати показником «коефіцієнт обслуговування», який складається з оцінки ефективності сервісу (кількість наданих клієнту послуг) та культури обслуговування (кількість часу проведеного з клієнтом).

Наступний етап в реалізації стратегії удосконалення методів управління депозитними операціями комерційного банку – визначення факторів, які сприяють підвищенню ефективності персоналу для забезпечення зростання доходів. Головними факторами по удосконаленню роботи банківського персоналу є – розвиток компетенції фінансового консультанта з більш повним знанням нових послуг, удосконалення доступу до інформації (інтегровані дані про клієнтів, CRM), перегляд системи стимулювання персоналу наділеного новими функціями. Даний процес може вимірюватись такими показниками – ефективність (середня кількість продажів на одного співробітника, рівень задоволення своєю діяльністю); коефіцієнт стратегічного перенавчання; коефіцієнт доступності стратегічної інформації; приведення особистих цілей і задач співробітників у відповідність із стратегією банку.

Таким чином, стратегічні інструменти управління депозитними операціями банку включають заходи, спрямовані на зміцнення його позицій на депозитному ринку, що передбачає врахування всього комплексу чинників, які створюють зовнішнє середовище для банківської діяльності. Тактичні інструменти управління депозитними операціями у банку включають заходи поліпшення внутрішньої організації депозитної роботи: вдосконалення правил і порядку здійснення депозитних угод, поліпшення роботи персоналу банку, який займається пасивними операціями, пошук нових форм роботи з клієнтами, зменшення ймовірності ризику та нераціональних рішень тощо. Всі ці показники утворюють основу для створення іншого підходу щодо управління депозитним обслуговуванням клієнтів та безпосередньо впливають на підвищення ефективності діяльності комерційного банку.

 

Література

1.          Миллер Р., Ван-Хуз Д. Современные деньги и банковское дело: Пер. с англ. — М.: ИНФРА-М, 2000. — XXIV, 856 с.

2.          Нордстрем К., Риддерстрале Й. Бизнес в стиле фанк. Капитал пляшет под дудку таланта. – М.: 2002. – С. 100.

3.          Stewart. Т.А. Intellectual Capital: The new wealth of organizations, Doubleday / Currency, 1997.

4.          Сбалансированная система показателей / За ред. Р. Каплан, Д. Нортон. – М.: ЗАО «Олип-бизнес», 2004. – 210 с.

5.          Житний П.Є., Нєженцев А.О. Вплив управління депозитними операціями на ефективність діяльності банку / Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 241: В 5 т. – Т.V. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 1106 – 1112.