Экономические науки/2. Учет и аудит

 

Труфанова О. В., Шевцова В.І.

Донбаський державний технічний університет

Методика і організація бухгалтерського обліку на малих підприємствах

 

Розглянуто методику і організацію бухгалтерського обліку на підприємствах малого бізнесу.

Постановка проблеми.

На даний час у бухгалтерському обліку малих підприємств існують такі ключові проблеми:

а) неузгодженість критеріїв визначення малих підприємств у чинних нормативних документах з підприємництва, бухгалтерського обліку, оподаткування,

б) складність застосування окремих П(С)БО та формування облікової політики малого підприємства;

в) надмірна складність методик обліку витрат для малих підприємств;

г) недосконалість спрощених форм обліку для малих підприємств;

д) неадекватність фінансової звітності різних за розміром, обсягом, видами діяльності підприємств малого бізнесу;.

Мета статті.

Мета статті полягає в удосконаленні методики і організації бухгалтерського обліку на малих підприємствах України у відповідності із сучасними вимогами до них.

Виклад основного матеріалу.

З переходом до ринкових відносин в економіці України змінились завдання бухгалтерського обліку. Насамперед він повинен забезпечити інформаційні потреби власника та інвесторів. Питання бухгалтерського обліку, його організації, формування показників звітності залишаються на сьогодні надзвичайно актуальними для підприємств різних форм власності, розмірів та видів діяльності. На особливу увагу серед них заслуговують малі підприємства України, розвиток яких є складовою частиною соціально-економічної політики держави.

В останні роки проводиться активна законодавчо-нормативна робота по спрощенню системи оподаткування, обліку та звітності малих підприємств. Проте, нормативні документи з обліку та фінансової звітності мають недоліки та вимагають доопрацювання. Так, облік на малих підприємствах України визначається Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (П(С)БО), які в однаковому обсязі застосовуються і промисловими підприємствами. Підставою П(С)БО є Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку, які призначені в першу чергу для транснаціональних корпорацій. Частково специфіку малого бізнесу враховано Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництва, Вказівками про склад та порядок заповнення облікових регістрів малими підприємствами, Положенням про спрощену форму бухгалтерського обліку суб'єктів малого підприємництва, П(С)БО 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва". Не дивлячись на можливість використання спрощених форм обліку та звітності, застосування П(С)БО у малому бізнесі достатньо проблематично у зв'язку із недостатньою кваліфікацією керівництва та облікового персоналу.

У зв'язку з тим, що бухгалтерський облік відіграє важливу роль у прийнятті управлінських рішень, необхідно врахувати вимоги, які ставлять до нього різні користувачі облікової інформації. Для обґрунтування засад організації бухгалтерського обліку на малих підприємствах необхідно зробити аналіз зовнішніх та внутрішніх   користувачів   облікової  інформації,  в  результаті  якого будуть виявлені відмінності в їх потребах. На малих підприємствах акцент переноситься на внутрішнє використання облікової інформації. Відповідно, саме на них повинна бути зорієнтована система бухгалтерського обліку цих підприємств.

Облік малих підприємств повинен базуватись на принципах обачності, повноти висвітлення, автономності, послідовності, безперервності, нарахування та відповідності доходів і витрат, превалювання сутності над формою, історичної фактичної собівартості, єдиного грошового вимірника, періодичності. Я  вважаю необхідно доповнити для малих підприємств зазначений перелік принципами ефективності (економічності), релевантності (доцільності), законності. Принцип ефективності (економічності)  означає , що облікова система малого підприємства повинна дозволяти обробляти фінансову інформацію з мінімальними витратами, а принцип релевантності (доцільності) – облікова інформація малого підприємства повинна відображати фінансово-господарські та організаційно-технологічні особливості діяльності. Принцип законності передбачає відповідність облікової інформації вимогам чинного законодавства та підзаконних актів. Запропоновані принципи необхідно зафіксувати у нормативних документах, що стосуються регламентації обліку на малих підприємствах.

На малих підприємствах незалежно від галузей виробництва, бухгалтерський облік базується на єдиних методологічних засадах, що встановлені Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні».

Законодавством України визначено, що підприємство може самостійно обрати одну із форм організації ведення бухгалтерського обліку, зокрема.

         ввести до штату підприємства посаду бухгалтера або створити бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером;

         бухгалтерський облік і звітність здійснює безпосередньо власник підприємства або керівник за умови, що звітність такого підприємства не підлягає обов'язковому оприлюдненню;

         скористатися послугами фізичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності;

         укласти договір з аудиторською фірмою.

З метою нормального забезпечення ведення бухгалтерського обліку необхідно:

         визначити облікову політику;

         обрати форму бухгалтерського обліку або розробити власну;

         затвердити правила документообігу.

Нормативними документами, що регулюють організацію бухгалтерського обліку на малих підприємствах, передбачені такі форми його ведення: журнально-ордерна, проста, спрощена, комп'ютеризована.

Малі підприємства можуть вести та подавати фінансову звітність відповідно до П(С)БО №25, методичних рекомендацій по використанню регістрів і відповідно до спрощеного плану рахунків.

Висновки і перспективи подальших досліджень.

Становлення і розвиток в Україні ринкової інфраструктури докорінно змінюють економічне, інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, сутність їхньої діяльності. В останні роки в практиці українського бухгалтерського обліку відбуваються досить серйозні зміни, пов'язані з перебудовою всієї національної облікової системи і приведенням її до вимог міжнародних стандартів обліку.

Питання бухгалтерського обліку, його організації, формування показників звітності залишаються на сьогодні надзвичайно актуальними для підприємств різних форм власності, розмірів та видів діяльності. На особливу увагу серед них заслуговують малі підприємства України, розвиток яких є складовою частиною соціально-економічної політики держави.

Література:

1. Закон України «Про бухгалтерський     облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99р. № 996-ХТУ (зі змінами та доповненнями).

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» (затверджене наказом Мінфіну України від 25.02.200 р. № 39 (зі змінами та доповненнями).