Экономические науки/2. Учет и аудит

 

К.е.н. Рогозян С. М.,  Вахлакова В. В.

Донбаський державний технічний університет

Організація бухгалтерського обліку та облікова політика підприємства

 

Згідно із Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" всі підприємства повинні вести бухгалтерський облік. За даними цього обліку складається вся звітність: фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник.

Керівництво підприємства відповідно до законодавства несе відповідальність за:

- організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах;

- збереження оброблених документів, реєстрів і звітності протягом установленого терміну, але не менше трьох років.

Визначаючи організацію бухгалтерського обліку, керівництво установи самостійно:

- вибирає форму бухгалтерського обліку як певну систему реєстрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з дотриманням єдиних засад, та з урахуванням особливостей діяльності й технології обробки облікових даних;

- визначає методи організації бухгалтерського обліку;

- розробляє систему і форму управлінського контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів;

- затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і реєстрів аналітичного обліку.

Бухгалтерський облік як важливе інформаційне джерело для управління підприємством та зовнішніх користувачів повинен бути відповідно організований. Організація бухгалтерського обліку на підприємстві передбачає розробку його облікової політики.

Тому важливою складовою загального механізму управління господарською діяльністю підприємств, фінансово-промислових об'єднань є вміло сформована облікова політика, від якої залежать ефективність управління господарською діяльністю підприємства та стратегія його розвитку на тривалу перспективу. Вона має велике значення для всіх видів підприємницької діяльності.

Однак на сьогодні дедалі частіше спостерігається формальний, вузько спрямований підхід до формування облікової політики, який зводиться до складання фінансової звітності відповідно до загальних вимог П(С)БО та зовнішніх користувачів. На таку ситуацію впливають як відсутність достатнього практичного досвіду управління в ринкових умовах, так і недостатнє законодавче врегулювання цього питання, та вивчення з боку науковців цієї проблеми.

Отже, формування облікової політики будь-якого підприємства є важливим та необхідним етапом у його діяльності, так як від прийнятих облікових оцінок залежить фінансовий результат підприємства в цілому. Тому на сьогоднішній день є необхідним переосмислення ролі облікової політики в процесі управління підприємством. Саме управлінська спрямованість облікової політики має сенс, оскільки повною мірою впливає на процеси господарювання.

Робота над проектом Закону про бухгалтерський облік показала, що жорстке регламентування методології і організації бухгалтерського обліку неприйнятне. Необхідно переходити до нових регламентуючих документів і стандартів бухгалтерського обліку. Першим був затверджений стандарт про облікову політику підприємства, що містив загальні правила бухгалтерського обліку, що застосовуються в міжнародній практиці фінансового обліку і звітності.

Однією з переваг системи бухгалтерського обліку з метою стратегічного управління підприємством є те, що існує можливість обліковувати інформацію не лише фінансового характеру, а й не фінансові показники, які, проте, не менш важливі для ухвалення та контролю над реалізацією стратегічних управлінських рішень. Ці показники містять як інформацію із зовнішнього бізнес-середовища підприємства, так і внутрішні дані про підприємство, які раніше не могли знайти вираження у фінансових показниках, а тепер подаються в контексті важливості їх впливу на перспективу діяльності підприємства незалежно від форми.

Облікова політика має велике значення для всіх видів підприємницької діяльності – виробничої, комерційної, грошово-кредитної, банківської, страхової, для усіх галузей господарювання – промисловості, сільського господарства, будівництва тощо і скрізь вона має свої особливості. Проте її вихідні положення є єдиними (спільними) для всіх – отримання оптимізованої у довгостроковому плані норми прибутку. Від уміло сформованої облікової політики багато в чому залежить ефективність управління господарською діяльністю підприємства та стратегія його розвитку на тривалу перспективу.

Слід погодитися з думкою бухгалтерів-практиків, які зауважують, що створення облікової політики на підприємстві – дуже трудомісткий і відповідальний процес. Адже підприємству не один рік доведеться працювати і враховувати свої активи і зобов’язання згідно з розробленою ними обліковою політикою. Це вимагає від підприємства більш зваженого підходу до розробки облікової політики, яка відповідає специфіці його роботи.

 

Література:

1. Бутинець Ф. Ф. Ще раз про бухгалтерський облік як науку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - №10.

2. Гуцайлюк З. Прогнозний (стратегічний) облік і сучасні проблеми розвитку теорії бухгалтерського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. - №2.