Экономические науки/2. Учет и аудит

 

К.е.н Лубенченко О.Е., Нечай Т.П.

Донбаський державний  технічний  університет

Організація аудиторської перевірки

 

Одним з видів економічного контролю є незалежний контроль-аудит. Існування підприємств і організацій України в умовах ринкових відносин і конкуренції, поява зацікавлених власників, інвесторів робить аудит необхідним і актуальним. Аудит, як інтелектуальна послуга, з'явився на вітчизняному консалтинговому ринку понад 10 років назад - 22 квітня 1993 року був прийнятий Закон України "Про аудиторську діяльність" №3125-XII. Сьогодні в Україні існує велика кількість аудиторських фірм, приватно-практикуючих аудиторів, консалтингових підприємств. Аудит користується не абияким попитом. Така тенденція простежується не тільки на вітчизняному ринку послуг, а й в інших країнах, зокрема в Росії і Білорусі. Це з одного боку. З іншого – аудит, як вид управлінської діяльності, потребує удосконалення процесів керування.

Мета статті – аналіз ситуації на ринку аудиторських послуг в Україні у теперішній час, визначення дискусійних і неврегульованих питань щодо процесів управління аудиторською фірмою, впровадження міжнародного досвіду щодо класифікації аудиторських послуг, пропонування моделі управління аудиторською фірмою.

Згідно до законодавства України, аудиторські послуги можуть надаватись у формі аудиторських перевірок (аудиту) та пов'язаних з ними експертиз, консультацій з питань бухгалтерського обліку, звітності оподаткування, аналізу фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення підприємницької діяльності фізичних та юридичних осіб.[2]

З 1 січня 2004 р. набрали чинність Цивільний і Господарчий Кодекси України, ряд норм яких направлені на регулювання аудиторської діяльності.

У §4 "Аудит" гл.35 "Особливості правового регулювання фінансової діяльності" Господарського Кодексу дано визначення, що є аудиторська діяльність:

"Аудиторською діяльністю визнається діяльність громадян та організацій, предметом якої є здійснення аудиту, організаційне і методичне забезпечення аудиту та надання інших аудиторських послуг.

Аудиторська діяльність регулюється Господарським Кодексом, законом про аудиторську діяльність та іншими прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами."

"Аудит – це перевірка бухгалтерської звітності, обліку, первинних документів та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання з метою визначення достовірності їх звітності, обліку, його повноти і відповідності законодавству та встановленим нормативам.

Аудит здійснюється незалежними особами (аудиторами), аудиторськими організаціями, які уповноважені суб’єктами господарювання на його проведення.

Аудит може проводитися за ініціативою суб’єктів господарювання, а також у випадках, передбачених законом (обов’язковий аудит)." [2]

Таким чином, поряд з "традиційним" аудитом  аудиторські фірми виконують  і супутні перевірки (послуги).

З розвитком власне аудиту розширюється сфера супутніх йому послуг.

Згідно до Міжнародних стандартів аудиту (МСА) та етики перевірка аудитором податкової звітності та розрахунків з бюджетом не є аудитом, а є супутньою послугою - завданням  з виконання погоджених процедур стосовно фінансової інформації. 

Супутні аудиту роботи – це різні послуги (приведені вище), консультації аудиторської фірми (аудитора), про виконання яких домовилися замовник з аудитором і які не вимагають аудиторських висновків про достовірність бухгалтерської звітності та іншої облікової інформації, а лише рекомендацій кваліфікованого фахівця.

Перехід економіки України до ринкових відносин (роздержавлення власності, виникнення нових форм власності, створення акціонерних товариств, малих підприємств, підприємств з обмеженою відповідальністю, комерційних банків, спільних підприємств тощо) об'єктивно зумовив необхідність розвитку аудиторської діяльності, відповідно до вимог законодавства нашої держави.

Пройшовши період становлення, створивши свою інфраструктуру і своє інтелектуальне середовище, усвідомивши необхідність цілеспрямованої і скоординованої роботи, аудитори з того часу неодноразово доводили директорській і бухгалтерській громадськості України необхідність і доцільність своєї діяльності.

Поряд з традиційними роботами по аудиту аудиторські фірми України стали надавати аудиторські послуги по оцінці майна, що підлягає приватизації, комерціалізації торгівлі, корпоратизації  та акціонуванню підприємств, перевірці податкової звітності.

Підсумовуючи, можна сказати, що аудит – це процес, у вигляді незалежної перевірки бухгалтерської звітності та іншої обліково-звітної документації про діяльність підприємств (фірм) з метою підтвердження їх достовірності та законності, а також  надання супутніх послуг підприємству.[7]

Вітчизняні фахівці приділили достатню увагу питанням класифікації супутніх послуг. Ф.Ф. Бутинцем запропонована схема їх формування (рисунок 1). [7]

Класифікація, запропонована Дорош Н.І., деяким чином відрізняється від класифікації, що надає Ф.Ф. Бутинець: [8]

1.Супутні аудиту послуги

1.1.Оглядові (експрес) перевірки;

1.2.Операційні перевірки;

1.3.Компіляція (трансформація) бухгалтерського обліку.

2. Інші аудиторські послуги:

2.1. Консультації третіх осіб з питань: бухгалтерського та податкового обліку; складання фінансової (бухгалтерської) звітності; оподаткування; аналізу фінансово-господарської діяльності; економіко–правового забезпечення господарської (підприємницької) діяльності; економічної та правової безпеки; фінансової політики;

2.2. Експертизи з питань підприємницької діяльності ( в тому числі судово- бухгалтерська експертиза в редакції ст. ст. 7, 10, Закону України "Про судову експертизу");

2.3. Представництво інтересів клієнта (замовника) перед третіми юридичними особами за його дорученням з питань економіко-правового забезпечення   діяльності клієнта (замовника) – в редакції ст.62 Цивільного кодексу України.

2.4. Видавництво та розповсюдження (на договірній основі через третіх осіб) методичної (інформаційної) літератури з питань теорії та практики обліку, оподаткування, аудиту, аналізу, фінансів, правового забезпечення господарської діяльності в Україні (здійснюється після вивчення питання та отримання  відповідного дозволу Аудиторської палати України);

 

         Послуги супутні аудиту

 

 

 

Оцінка майна та підприємств як

майнових комплексів, а також

підприємницьких ризиків

 

 

Управлінське консультування, у тому числі  реструктуризації підприємств

 

Автоматизація бухгалтерського обліку та впровадження інформаційних технологій

 

Аналіз фінансово-господарської діяльності підприємств та індивідуальних підприємств, економічне консультування

 

Підготовка спеціалістів в галузях, пов'язаних із аудиторською діяльністю

 

Встановлення  дотримання підприємством затверджених процедур та правил

                       

                    Рисунок 1 - Схема формування супутніх аудиту послуг

                 

2.5. Проведення навчальних семінарів та курсів з питань обліку, аудиту, оподаткування, аналізу та економіко-правового забезпечення господарської діяльності в Україні ( здійснюється без видачі кваліфікаційних сертифікатів після узгодження з Аудиторською палатою України, затвердження програми);

2.6. Оцінка майна (при умові наявності відповідної  кваліфікації оцінника);

2.7. Розробка, впровадження, супроводження бухгалтерських продуктів на ПЕОМ (в електронних системах обробки даних );

2.8. Ведення за третіх юридичних та фізичних осіб бухгалтерського та податкового обліку, складання фінансової (бухгалтерської) звітності та декларацій про доходи.

 

Побудована на науковій основі класифікація має велике значення, є важливішим засобом виявлення закономірностей тих чи інших процесів, в тому складі і процесів, що відбуваються в аудиті.

Аудиторська Палата України рішенням від 18.04.2003 року №122 прийняла Стандарти аудиту та етики Міжнародної федерації бухгалтерів в якості Національних стандартів аудиту. Міжнародні стандарти аудиту (МСА) тільки-но практично випробовуються. Аналіз публікацій українських і зарубіжних авторів свідчить, що питання супутніх аудиту послуг згідно до МСА не були об’єктом ґрунтовного дослідження.

Перехід до міжнародної практики дає змогу значно спростити класифікації супутніх послуг і викласти наступним чином згідно до Міжнародних стандартів аудиту (таблиця 1):

Таблиця 1 – Супутні аудиту послуги

Найменування

Визначення

Огляд фінансових звітів

Надання аудиторові можливості на основі процедур, які не дають усіх свідчень що їх вимагала би аудиторська перевірка, констатувати, чи привернув увагу аудитора будь-який факт, що дає йому підстави вважати, що фінансові звіти не складені у всіх суттєвих аспектах згідно з визначеною концептуальною основою фінансової звітності.

Завдання з погоджених процедур (перевірка податкової звітності, перевірка статистичної звітності, перевірка окремих статей фінансової звітності)

Виконання таких аудиторських процедур, які були погоджені аудитором, суб’єктом господарювання та будь-якими відповідними третіми сторонами, а також надання звіту про фактичні результати

Підготовка інформації (забезпечення ведення бухгалтерського обліку замовників, підготовка податкової, статистичної, фінансової звітності замовників)

Підготовка фінансових звітів (які можуть бути повним пакетом фінансових звітів) може включати збирання, класифікацію та узагальнення іншої фінансової інформації.

 

Запропонована класифікація дає змогу уніфікувати – привести процес виконання завдання з погоджених процедур до єдиної схеми (моделі).

Для того, щоб стримати жорстку конкуренцію і залишитися на ринку необхідно постійно удосконалювати систему управління, швидко, майже миттєво, оволодівати накопиченими і новими знаннями в теорії і практиці, знаходити неординарні рішення в мінливих ситуаціях. Тому важливо в кожній аудиторській фірмі налагодити, відшліфувати процес виконання як аудиту, так і супутніх аудиторських послуг, наприклад – виконання завдання з погоджених процедур. Модель управління аудиторською фірмою при виконанні завдання з погоджених процедур можна представити у вигляді блок-схеми (рис.2).

 

 

 

 


Попереднє планування

отримання пропозиції від клієнта

отримання інформації про організаційно-правову форму підприємства, галузь де воно функціонує

особливості бухгалтерського і податкового обліку

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Підписання угоди на

виконання завдання з погоджених процедур

визначення характеру завдання

визначення мети завдання

визначення фінансової інформації, стосовно якої будуть застосовані погоджені процедури

характер, термін, обсяг конкретних процедур

передбачувана форма звіту про фактичні результати

обмеження щодо розповсюдження звіту про фактичні результати

відповідальність сторін згідно до законодавства

період і строки перевірки

вартість послуг

штрафні санкції, форс-мажорні обставини           

 

 

Безпосереднє планування виконання завдання з погоджених процедур

вивчення бізнесу клієнта

складання загального плану перевірки

складання програми перевірки

 

Перевірка відповідності бухгалтерського обліку як бази для податкового вимогам діючого законодавства

 


Безпосереднє виконання перевірки

ознайомлення персоналу аудиторської фірми з метою перевірки (програмою перевірки)

зібрання аудиторських доказів накопичування даних відповідно до методики

документування процесу перевірки і контроль зібраної інформації з боку керівника перевірки

 

Підготовка звіту про фактичні результати та передача його замовнику

 

Рисунок 2 – Модель управління аудиторською фірмою при виконанні завдання з    погоджених процедур

Поряд з класичним аудитом, аудиторські фірми виконують різноманітні супутні послуги. Їх частка у загальному обсязі робіт аудиторських фірм достатньо велика. Питання організації аудиторських перевірок, в межах супутніх послуг, майже не досліджені.

Міжнародні стандарти аудиту, зокрема МСА№4400 "Завдання з виконання погоджених процедур стосовно фінансової інформації", не надають чітких рекомендацій щодо організації аудиторських перевірок, методик виконання завдання з погоджених процедур, планування і документування. Удосконалення класифікації супутніх послуг, розробка моделі управління аудиторською фірмою при виконанні завдання з погоджених процедур, тобто уніфікація процесу аудиту, надають можливість забезпечити якість наданих послуг на всіх етапах виконання угод із замовниками, отримати заплановані прибутки.

Література:

 

1.   Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2004 року./ Пер. з англ.. мови О.В.Селезньов, О.Л.Ольховікова, О.В.Гик, Т.Ц.Шарашидзе, Л.Й.Юрківська, С.О.Куліков. -К.: ТОВ "ІАМЦ АУ "СТАТУС", 2004. – 1028 с.

2.   Закон України "Про аудиторську діяльність" №3125-XII від 22.04.1993 р. (зі змінами та доповненнями).

3.    Аудит в Україні - 2000 р. Статистика та аналіз ринку аудиторських послуг. Офіційне видання Аудиторської палата України. Інформаційний бюлетень № 1.

4.   Аудит в Україні – 2001 р. Статистика та аналіз ринку аудиторських послуг. Офіційне видання Аудиторської палати України. Інформаційний бюлетень №2.

5.   В.С.Рудницький, Я.А.Гончарук. Аудит.-Львів, "Оріяна-Нова", 2004.–292 с.

6.   Аудит в Україні – 2003 р. Статистика та аналіз ринку аудиторських послуг. Офіційне видання Аудиторської палати України. Інформаційний бюлетень №4.

7.   Аудит і ревізія підприємницької діяльності. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 "Облік і аудит"/ Ф.Ф.Бутинець, та ін.; За ред. проф. Ф.Ф.Бутинця – Житомир: ПП "Рута", 2001.- 416 с.

8.    Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація. – К.: Т-во "Знання"; К00, 2001.-402 с.