Экономические науки / 2. Внешнеэкономическая деятельность

Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Товарна структура й динаміка імпорту підприємств Сумської області в процесі адаптації до умов ринку

 

Важливим параметром розвитку адаптації економічного механізму функціонування підприємств до умов ринку України, ефективного конкурентного середовища є підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. Необхідним з цією метою є стимулювання модернізації орієнтованих на експорт підприємств; зниження енергоємності виробництва національного продукту; запровадження необхідних заходів щодо вдосконалення економічного механізму функціонування підприємств; створення належних умов зовнішньоекономічної діяльності; вирішення комплексу проблем стабільного енергозабезпечення.

В імпортних надходженнях Сумської області провідну роль відіграють не країни СНД, а інші країни світу. Частка поставок із країн СНД становила 38,7 % усіх товарів, із інших країн світу – 61,3 %. Серед країн СНД основним партнером залишається Російська Федерація. Майже 39 % продукції поставляється в регіон з Російської Федерації та Білорусії. Збільшення імпорту в загальній сумі 21,7 млн. дол. відбулось також за рахунок країн Європи – на 20,1 млн. дол. (на 17,9 %, найбільше із Естонії, Німеччини); країн СНД – на 8,8 млн. дол. (на 8,5%, переважно із Індії і Туреччини). В імпорті із африканського континенту відбулось зменшення надходжень на 3,5 млн. дол. Чверть загального обсягу імпортних надходжень складають готові харчові продукти (найбільше какао, різні харчові продукти), механічне та електричне обладнання – 16,7 %, хімічна продукція – 9,0 %, метали та вироби з них – 14,8 %, мінеральні продукти – 5,3 %. Основні країни-партнери в імпорті товарів Сумської області (%) і динаміка імпорту товарів Сумської області (млн. дол.) подані у графічної формі (рис. 1 і 2).

Загальне зростання імпорту товарів відбулось за рахунок харчових продуктів на 9,4 %, продуктів рослинництва на 2,3 рази, металів та виробів з них у 1,8 рази. Одночасно знизився імпорт машинобудівної та хімічної продукції відповідно на 12,4% та 3,5 %.

Рис. 1. Основні країни-партнери в імпорті товарів Сумської області (%)

Рис. 2. Динаміка імпорту товарів Сумської області (млн. дол.)

 

Динаміка і товарна структура імпорту, як і в попередні роки, не відрізняється принциповими змінами (рис. 3).

Рис. 3. Динаміка і товарна структура імпорту Сумської області (%)

Умовні позначення: 1 – Живі тварини, продукти тваринного походження; 2 – Продукти рослинного походження; 3 – Жири та олії тваринного або рослинного походженням; 4 – Готові харчові продукти; 5 – Мінеральні продукти; 6 – Продукція хімічної промисловості; 7 – Полімерні матеріали; 8 – Шкіряна і хутряна сировина та вироби з них; 9 – Деревина та вироби з неї; 10 – Маса з деревини або інших волокнистих целюлозних матеріалів; 11 – Текстиль та текстильні вироби; 12 – Взуття, головні убори, парасольки; 13 – Недорогоцінні метали та вироби з них; 14 – Продукція машинобудування; 15 – Транспортні засоби та шляхове обладнання; 16 – Інше.

 

Однією з основних причин застосування санкцій до суб’єктів ЗЕД області є несвоєчасне повернення із-за кордону валютних цінностей. Виникнення такої заборгованості пов’язане з рядом причин, а саме: недостатність правових знань в сфері зовнішньоекономічної діяльності у суб’єктів ЗЕД (по формі контракту, застереженнях, відповідальності сторін, формах розрахунків, термінах виконання зобов’язань, строку дії контракту та інше); небажання суб’єктів ЗЕД області завчасно перевірити свого іноземного партнера на можливість застосування до нього центральними органами влади України різноманітних санкцій та обмежень; реєстрація суб’єктів ЗЕД за неіснуючими адресами та проведення ними значних експортних операцій за межі України без повернення в Україну валютних цінностей; відсутність інформації від митних служб області: про реєстрації зовнішньоекономічних контрактів по видах продукції та в ціновому вираженні; про надання суб’єктам ЗЕД, зареєстрованим на території області, відкріплень (не завжди обґрунтованих) завозити вантажі через інші митниці України та інші.

Імпортне мито на товари, які завозяться на митну територію області, стягується, в основному, ставками “0 %” і “5 %”. Майже 40 % продукції поставляється в регіон з Російської Федерації та Білорусії. По всій товарній номенклатурі імпорту 40 % товарів ввозяться за “0” ставкою (згідно УКТ ЗЕД – це сировина і комплектуючі); 60 % в основному обладнання – за “5 %” ставкою. При цьому, 70 % тих товарів, які обкладаються “5%” ставкою, звільняються від мита згідно міжурядових Угод між Російською Федерацією і Республікою Білорусь. Враховуючи вищезазначену ситуацію в Сумської області, зміна митних тарифів не може суттєво вплинути на наповнення бюджету.

Держава має сприяти узгодженим діям вітчизняних товаровиробників, спрямованим на розвиток механізму адаптації до умов ринку, на підвищення конкурентоздатності суб’єктів господарювання на світових ринках (при умовах недопущення обмежень здорової конкуренції на відповідних товарних ринках).