Економічні науки / 10. Економіка підприємства

 

К.е.н. Чубай В.М.

Національний університет „Львівська політехніка”, Україна

МОДЕЛЬ ЗДІЙСНЕННЯ СТРАТЕГІЧНОГО АНАЛІЗУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ТА ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ МАШИНОБУДІВНОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

На сьогодні необхідно суттєво переглянути підходи до аналізу інвестиційної та інноваційної діяльності, оскільки керівництво підприємств зіштовхнулось з проблемою низького рівня інформаційно-аналітичного забезпечення процесу управління цими видами діяльності. Потрібно розпочати  активно використовувати стратегічний аналіз інвестиційної та інноваційної діяльності, а не зосереджуватися, як прийнято зараз, виключно на порівнянні витрат на інноваційні та інвестиційні проекти з доходами від них, визначаючи такі показники як: термін окупності, внутрішня норма доходу, індекс прибутковості, чиста теперішня вартість тощо. Вважаємо, що в сучасних економічних умовах, ці показники не можуть бути єдиним аргументом для визнання доцільності реалізації певного інвестиційного або інноваційного проекту чи здійснення  відповідних видів діяльності.

Стратегічний аналіз дає змогу формувати інформаційно-аналітичне забезпечення управлінського процесу, яке дає змогу зменшити рівень невизначеності при прийнятті та реалізації стратегічних рішень.

Стратегічний аналіз може здійснюватись окремими підрозділом підприємства або консалтинговою фірмою за попередньо укладеним договором. Перший спосіб пов'язаний з можливістю отримання недостовірних результатів за умови відсутності у відповідних фахівців підприємства достатнього досвіду здійснення стратегічного аналізу. А другому способу притаманний ризик розкриття консалтинговою фірмою інформації, отриманої в процесі стратегічного аналізу, третім особам, зокрема й конкурентам.  

Суб’єкти стратегічного аналізу – це особи, які його здійснюють (працівники відділу стратегічного аналізу, вище керівництво підприємства тощо). Об’єктами стратегічного аналізу інноваційної та інвестиційної діяльності є: інноваційний потенціал та інвестиційна привабливість підприємства; зовнішнє середовище; інвестиційні та інноваційні стратегії підприємства; стратегічні управлінські рішення щодо інвестиційної та інноваційної діяльності; взаємозв’язки та взаємодія вищезазначених категорій тощо. 

Стратегічний аналіз інвестиційної та інноваційної діяльності підприємства пропонуємо здійснювати за такими етапами (рис. 1):

1. Формування (вдосконалення, тестування на адекватність сучасним умовам тощо) методології стратегічного аналізу та формування (поповнення) баз даних для стратегічного аналізу.

2. Підготовка до здійснення стратегічного аналізу конкретних об’єктів для виконання поставлених завдань.

3. Здійснення стратегічного аналізу конкретних об’єктів для виконання поставлених завдань:

3.1. Аналіз факторів, які впливають на вирішення проблем чи виконання завдань стратегічного характеру в сфері інноваційної та інвестиційної діяльності, для формування альтернативних варіантів відповідних стратегічних управлінських рішень: 3.1.1. Визначення всіх факторів, що впливають на вирішення конкретної проблеми, виконання певного завдання (з врахуванням довгострокових цілей та місії підприємства тощо); 3.1.2. Отримання з різних джерел необхідної інформації та групування її під вирішення конкретних проблем, завдань тощо; 3.1.3. Аналіз рівня і тенденцій зміни потенціалу підприємства; 3.1.4. Аналіз стану і динаміки зовнішнього середовища підприємства (прямого і непрямого впливу); 3.1.5. Аналіз взаємозв’язків та взаємодії потенціалу підприємства та зовнішнього середовища; 3.1.6. Формування альтернативних варіантів стратегічних управлінських рішень (на основі результатів попередніх підетапів);

Рис. 1. Модель здійснення стратегічного аналізу інноваційної та інвестиційної діяльності машинобудівного підприємства

 

3.2. Аналіз рівня оптимальності узгоджених з вищим керівництвом  альтернативних варіантів відповідних стратегічних управлінських рішень для обґрунтування вибору оптимального з них: 3.2.1. Встановлення критеріїв оптимальності для рішень, що аналізуються; 3.2.2. Отримання додаткової необхідної інформації для аналізу рівня оптимальності альтернативних варіантів стратегічних управлінських рішень; 3.2.3. Аналіз переваг і недоліків альтернативних варіантів стратегічних управлінських рішень; 3.2.4. Аналіз достатності потенціалу підприємства для виконання альтернативних варіантів стратегічних управлінських рішень (які не відкинуті на попереднього підетапі) та ризиків, пов’язаних з їх виконанням; 3.2.5. Аналіз альтернативних варіантів стратегічних управлінських рішень (проектів тощо), що ще не відкинуті, на відповідність іншим критеріям оптимальності; 3.2.6. Обґрунтування оптимального варіанта стратегічного управлінського рішення, яке буде рекомендуватись для затвердження та реалізації;

3.3. Аналіз загальної ефективності виконання прийнятих стратегічних управлінських рішень для визначення подальшої доцільності їх виконання чи визначення необхідності прийняття додаткових стратегічних рішень: 3.3.1. Отримання з різних джерел інформації та групування її для визначення різних видів ефектів від виконання стратегічних управлінських рішень та різновидів ефективності їх виконання; 3.3.2. Аналіз отриманих ефектів від виконання стратегічних управлінських рішень; 3.3.3. Аналіз здійснених витрат на виконання стратегічних управлінських рішень; 3.3.4. Аналіз різних видів ефективності виконання стратегічних управлінських рішень; 3.3.5. Аналіз доцільності продовжувати виконання відповідних управлінських рішень (повністю чи частково) та визначення потреби прийняття інших стратегічних рішень по тому ж питанню (проблемі) тощо;

4. Узагальнення та оформлення результатів стратегічного аналізу в розрізі сформованих завдань, і формування (поповнення) архіву результатів роботи відділу стратегічного аналізу.

Отже, використання запропонованої нами моделі стратегічного аналізу інноваційної та інвестиційної діяльності підприємства, дасть можливість підвищити оптимальність прийнятих відповідних стратегічних управлінських рішень та ефективність їх реалізації.