Економічні науки/10. Економіка підприємства

Єфременко О. В.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Роль інвестицій у забезпеченні конкурентостійкості підприємства

В сучасній економіці підприємства виступають конкурентами по відношенню один до одного. В умовах конкурентного протистояння господарські суб’єкти активізують інвестиційну активність з метою досягнення певних переваг. Необхідність забезпечення конкурентоспроможності та конкурентостійкості є однією з задач підприємств. Поняття конкуренції пройшло свій шлях від розуміння її як суперництва до моделі ринку. Це покладено в основу дослідження поведінки конкурентів та механізму забезпечення конкурентоспроможності підприємства. Проте в умовах посилення конкуренції дослідження конкурентостійкості є більш актуальним. [4,с.12]. Тривалий час наукова література була присвячена питанням конкурентоспроможності підприємства та її забезпеченню. На сьогодні є науковці, які займаються дослідженням як конкурентоспроможності так і конкурентостійкості підприємства, наприклад Дикань В. Л. [1]. Чіткої межі між поняттями «конкурентоспроможність» та «конкурентостійкість» ще не встановлено, що пов’язано з існуванням великої кількості визначень як першого так і другого поняття.

Метою даної роботи є дослідження структури конкурентостійкості підприємства та визначення ролі інвестицій у її забезпеченні.

Одним з перших в Україні проблему конкурентостійкості висвітив Дикань В. Л. У своїй монографії він стверджує, що конкурентостійкість визначається двома елементами: перший – конкурентоздатність товару чи товарної маси, яка у динаміці характеризує ступінь задоволення попиту; другий – ефективність виробництва та управління [1, C.31]. Іншої думки Сімех Ю.А., яка визначає, що «конкурентостійкість підприємства – це комплексна економічна категорія, яка характеризує ефективність функціонування підприємства в умовах конкуренції у довгостроковій перспективі та визначається (забезпечується) трьома складовими: конкурентоспроможністю підприємства, економічною безпекою підприємства та економічною ефективністю» [4, C.15].

Конкурентостійкість залежить від багатьох внутрішніх або зовнішніх факторів, які впливають на кожну її складову в цілому чи зокрема. У теперішній час набула популярності проблема здійснення інвестиційної діяльності. Вона є предметом дискусійного обговорення вчених, журналістів, політичних діячів, згадується в державних програмах розвитку країни. Інвестиційною діяльністю є сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій. На нашу думку[2], інвестиції підприємства - це вилучені з обігу активи, які вкладені в необоротні матеріальні, нематеріальні та довгострокові біологічні активи власного підприємства та (або) в обіг інших суб’єктів господарювання (вкладені в цінні папери та інші фінансові інструменти) та утримуються з метою досягнення корисного інвестиційного ефекту (економічного, соціального, екологічного характеру). Виходячи з цього визначення та погоджуючись з думкою Сімех Ю. А. щодо структури конкурентостійкості, можна зробити висновок, що на різних стадіях реалізації інвестицій підприємством відбувається вплив інвестиційної діяльності на конкурентостійкість підприємства через її складові. Реалізація інвестицій, як правило, призводить до певного економічного ефекту що відображається на економічній ефективності підприємства. Ініціатива здійснення інвестицій, наприклад, у розширення виробництва, спрямована на закріплення конкурентоспроможності підприємства або на появу на ринку конкурентоспроможної продукції. Процеси пов’язані з інвестиціями та з прийняттям рішення щодо їх реалізацію майже повністю залежать від економічної безпеки підприємства. Схематично вплив інвестиційної діяльності на конкурентостійкість підприємства зображено на рис. 1.

Здійснення інвестицій може як позитивно, так и негативно впливати на складові конкурентостійкості. Характер такого впливу може бути різним на різних стадіях інвестиційної діяльності. Наприклад, на перших етапах реалізації довгострокових інвестицій за рахунок вилучення з обігу коштів економічна ефективність може знизитись, а на стадії отримання доходів від інвестиційної діяльності економічна ефективність може збільшитись.

Таким чином, у забезпеченні конкурентостійкості інвестиції та процес інвестиційної діяльності може відігравати як позитивну, так і негативну роль.

Література:

1. Дикань В. Л. Обеспечение конкурентоустойчивости предприятия: монографія. — Х. : Основа. ¾ 1995. — 159с.

2. Єфременко О. В. Інвестиції: економічна сутність і поняття в обліку / О.В. Єфременко // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. ¾ Чернівці: Книги - ХХІ, 2008. ¾ Вип. ІІІ. Економічні науки. ¾ С.166175.

3. Печеркина Е. В. Классификация факторов конкурентоустойчивости предприятия [Электронный ресурс] / Е.В. Печеркина // Вестник оренбургского государственного университета. ¾ 2005. ¾ № 8. ¾ Режим доступа: www.osu.ru

4. Сімех Ю. А. Визначення поняття конкурентостійкість підприємства. / Ю. А. Сімех //  Вісник Міжнародного Слов’янського Університету. Серія «Економічні науки». ¾ Том X, 2007. ¾ № 1. ¾ С. 12–16.