Малицький В.В. - асистент кафедри загальноекономічних дисциплін Буковинської державної фінансової академії.

                                                                                                                                               Андрусевич Р.А. - студентки ІV курсу фінансово – економічного факультету Буковинської державної фінансової академії.

 

 

Стан  розвитку домогосподарств в Україні на 2008-2009рр

 

Аннотація. У статті розглядаються роль і місце домогосподарств в економіці країни,основні проблеми та фактори, які впливають на їх розвиток в державній, а також, світовій економіках.  Здійснено аналіз статистичних даних діяльності домогосподарств за 2008-2009рр..В статті також запропоновані шляхи вирішення проблем розвитку домогосподарств.

Summary. The work covers the role and place of households in the country economics, basic problems and factors which influence on its creation in state economy and the global economy. There were analysis statistics of households for the 2007-2009 years. There are given the ways for the salvation of mentioned problems.

 

         Постановка проблеми. У сучасних цивілізованих країнах світу найпрогресивнішою суспільною системою вважається змішана економіка. Вона передбачає співіснування в межах однієї держави різних економічних секторів. Одним з таких секторів є домашні господарства. Дослідження стану економічного розвитку домогосподарства дає можливість з’ясувати  стан розвитку країни, оскільки домогосподарства займають досить велику питому вагу в економіці країни.

Аналіз останніх наукових публікацій. Оскільки необхідність визначення стану розвитку домогосподарств являється сновною при визначенні рівня економічного розвитку держави та економіки, то ця проблема була розглянута багатьма вченими-економістами, а саме Гладун O. M, Г. Беккера, Р. Барра, І. Баскакової, В. Жеребіна, Н. Звєрєвої, Т. Красильникової, Е. Лаврова, М. Ніколенко, О. Олейніка, С. Реверчука, Ю. Юркова, які детально аналізували  стан розвитку домогосподарств.

Метою статті. Являється визначення сучасного стану діяльності домогосподарств, аналіз проблем діяльності та знаходження можливих шляхів покращення їх функціонування.

Викладення основного матеріалу. Сектор   домогосподарств  є  суб’єктом   макроекономіки.   Він пропонує  трудові  послуги на ринку праці, інші ресурси  на  ринку благ,  отримує  дохід  від  продажу цих  ресурсів,  частину  якого споживає,  а частину заощаджує. Макроекономіка не досліджує,  який дохід має  окрема сім’я і як ця сім’я розподіляє його, її цікавить поведінка агрегованого суб’єкта – цілого сектора домогосподарств.       

Наша увага буде приділена сектору домашніх господарств. Це пов'язано з тим що, домашнє господарство - історично перша економічна одиниця, яка протягом століть зазнала мінімальних змін. Проте її роль у функціонуванні держави величезна. Домашнє господарство здійснює економічну діяльність, є виробником і споживачем товарів та послуг, здійснює нагромадження, виконує певні соціальні функції. Цікавим є і перерозподіл функцій між домашнім господарством та державою: чим економічно сильнішою є держава, тим менше функцій залишається у домашнього господарства, і навпаки: чим скрутніше становище у державі,тим більше функцій у домашнього господарства.

Ступінь участі домогосподарств у виробництві благ в національній економіці є її важливим соціально-економічним індикатором. Адже виробнича діяльність цього сектора економіки є неформальною і її пожвавлення вказує на неможливість з тих чи інших причин працювати у формальному секторі.

Для того щоб розглядати ефективність діяльності домогосподарств необхідно визначити структуру доходів та видатків установи, а також їх динаміку в порівнянні двох останніх років. Дані наведені в таблиці 1, як в показниках фактичних так і в розрізі доходів за місцевістю.(в середньому за місяць).

 

Подпись: Доходи(середньомісячні)	2008р(9 місяців)	І квартал 2009р.
	грн.	грн.	Динаміка %
Одного домогосподарства:	2723	2784	2,24017628
·	Міське домогосподарство	2880	2923	1,49305556
·	сільське домогосподарство	2374	2473	4,17017692
На одного члена дом.госп.:	1047	1071	2,29226361
·	В міському господарстві	1116	1151	3,13620072
·	В сільському господарстві	867	902	4,03690888
Витрати			
Одного домогосподарства:	2590	2680	3,47490347
·	Міське домогосподарство	2751	2838	3,16248637
·	сільське домогосподарство	2234	2326	4,11817368
На одного члена дом.госп.:	996	1031	3,51405622
·	В міському господарстві	1083	1117	3,13942752
·	В сільському господарстві	815	849	2,24017628
Табл.1

Проаналізувавши дану таблицю ми можемо зробити висновки що доходи в середньому на одне господарство збільшились на 2 %, при тому в порівняльній структурі між доходами одного домогосподарства міського і сільського доходи перших є вищими. Показники  доходу на одного члена домашнього господарства в поточному році як в цілому, так і  в розрізі доходів в міських господарствах та сільських відбувся ріст. Що до тенденцій зміни в витратах домогосподарств то вони теж зросли ріс коливається від 2,2% до 4%, збільшення витрат домогосподарств могло бути спричинено ростом інфляції яка в цьому році склала від 99.9% до 102.9%  протягом 2009 року.

Середньомісячні сукупні витрати одного домогосподарства у 2008р. склали 2590 грн. Міське домогосподарство витрачало в середньому за місяць 2751 грн., сільське – 2234 грн. У середньому на одного члена домогосподарства сукупні витрати становили 996 грн. на місяць, у міських  домогосподарствах – 1083грн., сільських – 815 грн.

Серед усіх сукупних витрат 86% становили споживчі витрати домогосподарств.

На купівлю непродовольчих товарів та послуг (без витрат на харчування поза домом) домогосподарства направляли 33% усіх сукупних витрат.

Витрати на алкогольні напої та тютюнові вироби становили відповідно 1,4% та 0,8% сукупних витрат домогосподарств.

На неспоживчі цілі домогосподарства витрачали 14% усіх витрат домогосподарств, в основному, за рахунок збільшення частки витрат, які спрямовувалися на заощадження: на купівлю акцій, нерухомості, на будівництво та капітальний ремонт житла, на вклади до банків.

Якщо порівняти ці ж дані в поточному році то ситуація виглядає так:

Серед усіх сукупних витрат домогосподарств 88% становили споживчі витрати (у І півріччі 2008р. – 86%).

Скорочення у січні–червні 2009р. порівняно з аналогічним періодом 2008р. реальних наявних доходів населення вплинуло на зміни у структурі сукупних витрат. Найбільш вагомою статтею (53%) сукупних витрат домогосподарств продовжували залишатися витрати на харчування (включаючи харчування поза домом). Порівняно з І півріччям 2008р. частка цих витрат збільшилася на 1,1 в.п.

На купівлю непродовольчих товарів та оплату послуг  домогосподарства направили 32% усіх витрат, що на 1,1 в.п. менше, ніж у січні–червні 2008р.

Витрати на алкогольні напої та тютюнові вироби становили відповідно 1,6% та 1,5% сукупних витрат домогосподарств (у січні–червні 2008р. – 1,5% та 0,8%).

Частка неспоживчих сукупних витрат зменшилася на 0,8 в.п. і склала 13% усіх витрат домогосподарств, в основному, за рахунок зменшення частки витрат, які спрямовувалися на заощадження: на купівлю акцій, нерухомості, на будівництво та капітальний ремонт житла, на вклади до банків.

·       Висновки та пропозиції. Дослідивши дану тему ми бачимо що відбувається позитивна динаміка в збільшенні доходів домашніх господарств, про те в основному ці збільшення відбуваються шляхом додаткової емісії грошових коштів, що призводить до паралельного збільшення витрат, через надзвичайно високі темпи інфляції. Також ми бачимо що як і доходи так і витрати міських домогосподарств є вищими за аналогічні витрати і доходи в сільських домогосподарств. Це свідчить про не рівномірність розвитку на території країни, для усунення цього недоліку вартувало б збільшити дотації для сільських домогосподарств з метою збільшення розмірів їх доходів. Негативною тенденцією є також те що майже всі кошти домогосподарств витрачаються на споживання в основному на харчування, ця тенденція є негативною, тому що однією з основних функцій домашніх господарств є заощадження які потім вливаються в розвиток економіки країни в цілому. Процес усунення даного недоліку може відбутись за умов зниження інфляції і при цьому підвищення рівня доходів домогосподарств. Проте зважаючи на ситуацію в країні поки що розвиток домогосподарств залишений сам для себе, і державного втручання яке було б позитивним на даний є необхідною умовою позитивного розвитку домогосподарств.

Література:

1.     Офіційний сайт Державного комітету статистики http://www.ukrstat.gov.ua/

2.     Офіційнй сайт НБУ  http://www.nbuv.gov.ua/

3.     Офіційний сайт Національного інституту стратегічних досліджень http://www.niss.gov.ua/

4.      Статистичний щорічник України за 2008 р. / Держком. Статистики України. – К. :Консультант, 2009. – 552 с.