Бриндак Л.В.,  Дрогомирецька Ю.В.

Буковинська державна фінансова академія

 

Інститути спільного інвестування: міжнародний досвід та розвиток в Україні

 

Ринок інвестицій та цінних паперів на сучасному етапі розвитку України є однією з найдинамічніших сфер законодавчого регулювання національної економіки. Правові норми регулювання діяльності учасників фондового ринку певною мірою залишилися у спадок від радянської економічної системи, і Україна ще не набула власного досвіду в цій сфері.

Перший у світі інститут спільного інвестування був створений у 1822 р. у Бельгії, через кілька десятиліть – у Швейцарії і Франції. Проте масштабності таке інвестування почало набувати з виникненням інвестиційних трастових компаній (INC), створених в Англії у середині XIX ст.

Заслуговує на увагу інвестиційна сфера Німеччини, специфіка економіки якої полягає у тому, що навіть ті фінансові інститути, які здійснюють інвестування на ринку цінних паперів, регулюються тим же законодавством, що й банки. Базою для функціонування інвестиційних фондів є Закон «Про інвестиційні компанії» (KAGG), згідно з яким інвестиційні компанії визнаються кредитними установами і на них поширюються всі відповідні законодавчі норми, в тому числі дія Закону «Про кредитні установи». Вони підлягають контролю з боку Федерального відомства по нагляду за кредитними установами [2].

Найрізноманітніше за формами організації та масштабністю спільне інвес­тування у Сполучених Штатах Америки, для яких традиційними є заборона або жорсткі обмеження на операції банків з цінними паперами, бо саме ці фінансові інструменти – оптимальні активи для розміщення коштів інститутів спільного інвестування. Банки Америки, в тому числі й інвестиційні, – один з елементів системи спільного інвестування, є керуючими їх коштами і суб’єктами, які аку­мулюють кошти.

Інститути спільного інвестування (ІСІ) є інвестиційними фондами, які акуму­люють кошти інвесторів для подальшого отримання прибутку шляхом вкладання їх у цінні папери інших емітентів, корпоративні права та нерухомість. В Україні до ІСІ належать пайові та корпоративні інвестиційні фонди. Пайові інвестицій­ні фонди – це активи, що належать інвесторам на правах спільної часткової власності та перебувають в управлінні компанії з управління активами (КУА) і обліковуються окремо від результатів її господарської діяльності. Корпоративні інвестиційні фонди (КІФ) – це юридичні особи, які створюються у формі від­критого акціонерного товариства і проводять діяльність виключно із спільного інвестування. Тому емітентом цінних паперів, що засвідчують право власності на частку активів пайового інвестиційного фонду, є КУА такого фонду, а зазначені цінні папери називаються – інвестиційні сертифікати [1].

Оптимальним варіантом доступу населення до ринку цінних паперів, в т.ч. і акцій, на нашу думку, є система ІСІ. Це багаторічна світова практика, і можна стверджувати, що Україна стала на правильний шлях, закріпивши на законодав­чому рівні (перш за все Закон України «Про інститути спільного інвестування») можливість існування ІСІ в державі.

За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, у 3-му кварталі 2009 року в Україні кількість компаній та зареєстрованих ІСІ зменшилася, відповідно, із 397-ми до 391-ї КУА та із 1259 до 1253 фондів. Таким чином, середня кількість ІСІ, що припадає на одну КУА, несуттєво зросла – до 3,2 фонда.

Регіонально, як за кількістю компаній з управління активами та інвестиційних фондів, так і за загальною вартістю активів в управлінні КУА, як і раніше, переважає м. Київ та Київська область, де зосереджено 280 компаній та 70,6% фондів. Друге місце посідає Дніпропетровська область (8,5% кількості невенчурних ІСІ та 13,6% активів), а третє – розподілили між собою Харківська (6,6% ІСІ та 4,4% активів) та Донецька (2,8% ІСІ та 5,2% активів) області.

За 9 місяців 2009 року вкладення ІСІ в цінні папери найбільше скоротилися сааме у цих сферах: частка інвестицій у медицину зменшилася на 67,09%, у споживчі послуги – на 66,38%, у споживчі товари – на 39,33%. Це, вірогідно, пояснюється продовженням падіння реальних доходів населення.

Найбільш популярними цінними паперами за кількістю ІСІ, в активах яких вони наявні, у 3-му кварталі залишилися українські акції, які є «блакитними фішками» вітчизняного фондового ринку, згідно з рейтингом пайових ЦП ПФТС за вересень 2009 року. Лідером були акції ВАТ Металургійний комбінат «Азовсталь», які входять до портфелів 99 ІСІ (97 у 2-му кв.); на другому місці за популярністю – ВАТ «Укрнафта», включені до портфелів 87 фондів (81 у 2-му кв.) [4].

Інвестиційний бізнес в Україні став важливою складовою вітчизняної економіки. Останніми роками в цій сфері спостерігаються позитивні тенденції. Проте існують досить вагомі проблеми, які заважають розвиткові індустрії інвестиційного бізнесу, основною з яких є нестабільність правового поля.

Важливими напрямами діяльності інвестиційного ринку стають такі сфери економіки, як житлове будівництво, пенсійне забезпечення, страхування, а в перспективі – ринок землі, що викликає підвищену увагу до інституційних ін­весторів з боку державних регулюючих органів. Це вимагає підвищення рівня кваліфікації учасників ринку і рівня їхньої правової культури. З метою захисту інтересів КУА та їхніх клієнтів, представники інвестиційного ринку мають уза­гальнювати проблеми, які існують на ньому, для того, щоб разом із ДКЦПФР знайти ефективні механізми їх вирішення, зокрема шляхом внесення відповідних змін до нормативно-правової бази.

Подальший розвиток інвестиційного ринку, поява нових видів фондів та нових активів вимагають від учасників ринку високого рівня професійної підготовки. До перспективних видів діяльності потрібно віднести інвестування у нерухомість, землю, в управління страховими резервами тощо. Одним з ефективних напря­мів диверсифікації активів ІСІ може бути придбання цінних паперів іноземних емітентів [5].

Важливо сказати, що позитивні чинники стають дійовими лише за умови створення ефективної системи інститутів спільного інвестування та сприятли­вого інвестиційного клімату в країні. Крім ринкової інфраструктури, яка не є ідеальною для їх розвитку, створення такої системи вимагає невідкладного вирішення ряду питань. По-перше, необхідна розробка такої моделі інсти­тутів спільного інвестування, яка була б життєздатною в сучасних умовах і враховувала тенденції розвитку фінансового ринку України в перспективі. По-друге, забезпечення державної підтримки діючих та новостворюваних інституті її спільного інвестування, насамперед у галузі запровадження максимально цільової системи їх оподаткування. По-третє, створення умов, які б стимулювали її індивідуальних інвесторів до участі в інвестиційному фонді.

 

Список використаних джерел

 

1.                      Закон України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпора­тивні інвестиційні фонди)» від 15.03.2001 // [Електронний ресурс]. - Режим доступу: zakon.rada.gov.ua.

2.                      Аналіз діяльності інститутів спільного інвестування за 2009 рік // http/funds.epravda.com.ua.

3.                      Ринок інвестиційних послуг в Україні: очікування та реалії // http/www.securities.org.ua /securities paper/ revier.

4.                      Українська асоціація інвестиційного бізнесу // http/ww.uaіb.com.ua.

5.                      Економіка і регіон. – 2008. - № 3. – с.3 – 7.