Пархоменко А.Г.

 

ФІНАНСОВА КРИЗА ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

 

   Сьогодні світова фінансова криза, згідно з логікою глобалізації поширилася по всьому світу, вдаривши і по українському фінансовому ринку.

  Метою даної роботи є виявлення основних причин фінансової кризи, що саме необхідно для виходу країни з фінансової кризи, розглядаються причини виникнення світової фінансової системи в умовах глобальної кризи.

  Для розгляду факторів, що спричинили виникнення такої ситуації, слід дослідити глибинні причини подій і знайти правильні рецепти розв'язання існуючих проблем, створити механізми, що допомагають згладити майбутні потрясіння в економіці.

   Власне кажучи, світова економічна криза набирає оберти. Вже цілком серйозно експерти говорять про її нечувані масштаби: в ряді випадків зниження макроекономічних показників, темпів зростання соціальних індикаторів, занепад соціальної сфери, що триває, більше, ніж під час Великої депресії.

    Причинами, що породили кризу є: нездорове макроекономічне середовище, слабкість корпоративного сектору економіки перед негараздами світових фінансових і товарних ринків, неадекватність системи пруденційного регулювання діяльності банків і  негативний вплив глобальних чинників запустили маховик дестабілізації фінансової системи України, який з часом дедалі болісніше і з наростаючою швидкістю травмуватиме ключові життєдіяльності суспільства.

Ризиками впливу світової кризи на економіку Україну є:

·        уповільнення темпів розвитку світової економіки та попиту;

·        зниження цін на нафту та метали;

·        висока волатильність на валютних ринках;

·        погіршення ситуацій на зовнішніх ринках запозичень;

·        падіння котирувань і банкрутство великих світових компаній.

Наслідками цього може бути:

·        зниження темпів зростання ВВП;

·        скорочення надходжень і видатків бюджету;

·        падіння ринкової вартості компанії України;

·        банкрутство поглинання, злиття корпорацій;

·        зниження обсягів кредитування економіки.

Для зменшення гостроти фінансової кризи та нівелювання її руйнівного впливу на економіку Україну першочергове значення має проведення зваженої макроекономічної політики та дійових структурних реформ у банківському секторі.

   Підтримання доступу банківських установ до джерел фінансування є ключовою умовою помякшення наслідків фінансової кризи. У період зменшення надходження іноземних позик, вилучення внутрішніх депозитів і стагнацій ринку міжбанківських кредитів помітне місце серед таких джерел посідає рефінансування центрального банку. У кризових умовах Національний банк має взяти на себе відповідальність за підтримку достатньої ліквідності банківської системи. Уроки міжнародного досвіду вказують на те, що у кризових країнах, у разі підтримання ліквідності проблемних банків, центральні банки мають застосовувати різноманітні механізми «кредитування надзвичайного стану» і відіграти роль кредитора «останньої інстанції».

   На нашу думку, в Україні необхідно брати до уваги такі заходи:

   По-перше, підвищити рівень оподаткування імпорту, забезпечити рівномірне оподаткування всіх сфер економіки і прогресивність системи оподаткування. Вийти із кризи можна буде тільки тоді, коли за її негативні наслідки платитимуть усі. Також потрібно всіляко стимулювати заощадження й інвестиційну активність, аж до надання податкових преференцій. За збереження нинішньої системи оподаткування наслідки кризи переважно будуть перекладені на плечі малозабезпечених верств населення.

   По-друге, треба підвищити рівень капіталізації фінансового ринку, розширити сфери капіталізації, забезпечити «відкритість» ринку землі. За такого вузького ринку в капіталу немає можливості переливатися з одних секторів економіки в інші, привабливіші.

   По-третє, варто встановити плаваючий, ринковий курс гривні. У період, коли капітал вивозиться із країни, низький курс долара вигідний інвесторам.

   По-четверте, слід посилити заставне право, запровадити повну монетизацію соціальної допомоги, скасувати перехресні субсидії.

    По-пяте, потрібно інтенсифікувати політику роздержавлення виробництва, посилити роль держави в управлінні фінансовим сектором.

  Отже, лише реалізація послідовної макроекономічної політики всіма гілками влади допоможе помякшити наслідки світової фінансової кризи та забезпечити поступовий вихід із неї.

Список використовуваної літератури:

   1. Научно-популярный журнал «Наука и жизнь», «Настоящие причины мирового финансового кризиса»-К., 2009р. -32с.

    2. Науково-теоретичний та інформаційно-практичний журнал Міністерства фінансів України «Вісник», «Світова криза та Україна: проблеми й нові підходи до фінансового регулювання » -К., 2009р., -124с.

    3. Науково-теоретичний журнал «Актуальні проблеми економіки», «Наслідки впливу світової кризи на економіку України», -К., 2004р., №8, -40с.

   4. Фінанси України, «Аналіз причин виникнення світової фінансової кризи та її вплив на економіку України», -К., 2000р., №7, -65с.