Экономические науки/ 7. Учет и аудит

 

УДК: 657.6:65.018

Аспірант Коваленко В.П.

Запорізький національний університет

ПИТАННЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНТРОЛЮ

ЯКОСТІ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ

 

Аудиторські послуги нерозривні  з поняттям якості. Якість є тією ґрунтовною основою, яка обумовлює цінність та необхідність аудиторських послуг. Призначенням аудиторських послуг є надання  впевненості клієнту з тих чи інших питань. Виникнення у клієнта сумніву щодо якості аудиторських послуг нівелює цінність аудиторських послуг взагалі. На відміну від ряду інших видів послуг недоліки якості аудиторських послуг в багатьох випадках не можуть бути виправлені після того, як вони будуть виявлені клієнтами,  або ще найгірше, контролюючими органами. Якість аудиторських послуг є постійною темою обговорення в професійних виданнях, на конференціях та інших фахових аудиторських заходах.  Забезпечення якості аудиторських послуг є основним завданням аудиторів та аудиторських фірм.

Система контролю якості складається з політики, розробленої для досягнення вищевказаних цілей, та процедур, необхідних для впровадження та моніторингу відповідності цим заходам [1].

Враховуючи попередні напрацювання та обговорення цієї теми, хотілося б ще раз розглянути практичне втілення контролю якості у сфері забезпечення керівництва, нагляду та перевірки роботи, яка виконується персоналом.

Аудиторська фірма повинна впровадити таку політику та процедури, які б надали їй достатню впевненість, що завдання виконуються у відповідності до професійних стандартів та законодавчих і регуляторних вимог, та буде наданий звіт, що відповідає усім обставинам.

Виділяються 3 основні блоки контролю якості безпосередньо процесу надання аудиторських послуг: керівництво, нагляд та перевірку. Згідно п.61 Міжнародних стандартів якості аудиту (МСКЯ) 1 політика та процедури контролю якості виконання завдання повинні вимагати завершення перевірки контролю якості виконання завдання до моменту надання висновку.

Працівники, яким делегована робота і які беруть участь в аудиторських перевірках, але не несуть остаточної відповідальності за аудит, потребують належного керівництва. Це керівництво передбачає інформування асистентів про їхні обов’язки й цілі процедур, які вони мають виконати. Сюди входить також інформування їх про такі речі, як характер бізнесу суб’єкта господарювання та можливі облікові або аудиторські проблеми, що можуть вплинути на характер, час і обсяг аудиторських процедур, в яких вони задіяні. Програма аудиту є важливим інструментом керування аудиторськими перевірками. У цьому допомагають також бюджет часу та загальний план аудиту.

Важливість складання програми аудиту, бюджету часу та загального плану аудиту досить часто недооцінюється. Загальні витрати робочого часу на виконання аудиторських послуг дуже часто встановлюються виходячи з тієї договірної ціни, яку клієнт готовий сплатити за аудиторську послугу. Собівартість якісної аудиторської перевірки є дуже високою. Незважаючи на це працівникам, які проводять аудиторську перевірку повинен бути наданий необхідний час для виконання усіх необхідних аудиторських процедур. Для цього аудит повинен бути ретельно спланований. Безпосередньо аудиторами повинні бути ретельно вивчені особливості діяльності та обліку клієнта, асистентам повинен бути наданий ретельний перелік завдань, які повинні бути ними виконані. До початку надання аудиторських послуг повинні бути обраховані витрати часу на виконання кожного завдання, встановлені заплановані строки їх виконання, регламентований порядок виконання процедур та порядок обміну та передачі отриманої під час аудиту інформації серед осіб, які задіяні у наданні аудиторської послуги [2].

Для досягнення балансу в потребах щодо персоналу, його кваліфікації, професійного зростання та використання необхідне брати до уваги таке:

- обсяг та складність аудиторської перевірки;

- наявність на фірмі персоналу, потреби у спеціальних знаннях, кваліфікація персоналу щодо досвіду, посад та спеціальних знань;

- часові потреби та потреби щодо персоналу для конкретної аудиторської перевірки;

- передбачувана наявність часу в призначуваних осіб;

-  безперервність роботи та періодична ротація персоналу;

- ситуації, за яких можливі проблеми з принципом незалежності або конфлікти інтересів тощо.

Достатньо детальний план та програма надання аудиторської послуги та спланований бюджет витрат часу дозволить проводити оперативний контроль ходу проведення аудиту та приймати своєчасні рішення щодо відхилень від запланованих результатів. На практиці вже на етапі планування та попереднього доведення плану аудиту до персоналу викривається велика кількість майбутніх проблем, які виникнуть у ході надання аудиторської послуги. В ряді випадків після складання детального бюджету часу потребує корегування уся програма проведення аудиту та формат проведення аудиторських процедур. Тобто ні в якому разі не можна нехтувати належним плануванням аудиту.

Нагляд за якістю надання аудиторських послуг тісно пов’язаний з керівництвом та перевіркою. Треба в достатній мірі направляти роботу, здійснювати нагляд і контроль над роботою на всіх рівнях, щоб забезпечити обґрунтовану впевненість у тому, що виконувана робота відповідає належним стандартам якості. Нагляд повинен мати адекватний характер і враховувати підготовку, можливості й досвід призначеного персоналу. Для здійснення нагляду в групі, яка безпосередньо виконує завдання, пов’язані з наданням аудиторської послуги, повинні бути призначені відповідальні особи, які можуть безпосередньо наглядати за процедурою виконання.  Ці особи повинні мати необхідні повноваження для коригування ходу виконання аудиту, виконавці окремих завдань повинні надавати необхідну інформацію цім особам про хід виконання.  З цією метою програмою та планом аудиту повинне бути передбачено звітування  персоналом про зроблену роботу не після її остаточно завершення, а повинне бути передбачене складання проміжних звітів щодо зробленої роботи. Крім цього, кожна особа, яка бере участь у наданні аудиторських послуг, повинна чітко знати, який перелік питань вона може вирішувати самостійно,  які – тільки після консультування з відповідними спеціалістами аудиторської фірми, а які взагалі не входять до її компетенції та мають  бути передані іншому спеціалісту аудиторської фірми. В ході такого консультування та при аналізі наданої персоналом проміжної інформації також повинні викриватися не передбачені при плануванні аудиту питання. По ходу виявлення таких питань та не передбачених планом та програмою аудиту проблем повинні вноситися коригування до плану аудиторської перевірки, програми аудиту та бюджету часу [3].

Треба оцінювати потенційних клієнтів та постійно переглядати оцінку наявних клієнтів. В ході аудиторської перевірки можуть виявитися обставини, які вимагають проведення переоцінки наявних клієнтів.  Серед іншого в ході надання аудиторських послуг можуть бути виявлені обставини, які можуть потребувати від фірми розглядати завдання клієнта як таке, що потребує особливої уваги або несе в собі незвичайні ризики. В ході  надання аудиторських послуг також можуть виникнути питання, які потребують виконання не передбачуваних та необумовлених клієнтом завдань, які фірма не бажає приймати або які фірма може прийняти лише за певних умов. Для своєчасного виявлення та реагування на такі нові обставини персонал фірми повинен бути проінформований про політику та процедури прийняття та оцінці клієнтів, на фірмі повинні бути призначені відповідальні за застосування і моніторинг дотримання політики та процедур фірми з прийняття та оцінці клієнтів. Також повинна бути призначена особа (чи група осіб) відповідного рівня для оцінювання отриманої інформації і прийняття рішень про збереження клієнтів.

Робота, яка виконана, повинна бути перевірена компетентним персоналом з метою контролю якості її виконання.  Повинне бути перевірене та з’ясовано наступне:

а)  чи виконана робота відповідно до програми аудиту;

б)  чи є виконана робота й одержані результати відповідно задокументованими;

в) чи всі значні питання аудиту були розв’язані або відображені у аудиторських висновках;

г)  чи досягнута мета аудиторських процедур;

д) чи відповідають висловлені висновки результатам проведеної роботи і чи підтверджують вони аудиторську думку.

Ця перевірка може бути суттєво спрощена, якщо при проведенні аудиту використовувалися стандартизовані  робочі документи. Для збереження стандартів якості щодо виконаної роботи треба розробити внутрішні фірмові норми щодо форми і змісту робочих документів, та   для допомоги у проведенні аудиторських перевірок використовувати стандартизовані форми, контрольні переліки та анкети в належному обсязі.  Вказані документи повинні застосовуватися у сукупності та формі, які б забезпечили фактичний самоконтроль персоналу  при виконанні завдань з програми аудиту та швидку перевірку якості  виконання роботи відповідальними за це особами.

Згідно п.74 МСКЯ 1 фірма повинна впровадити таку політику та процедури, які нададуть їй обґрунтовану впевненість, що її політика та процедури щодо системи контролю якості відповідні, адекватні, працюють ефективно та дотримуються на практиці.

Така політика та процедури повинні включати постійний розгляд та оцінку системи контролю якості фірми, а також періодичну перевірку окремих завершених завдань. Мінімум раз на рік згідно вимог п.85 МСКЯ 1 фірма ознайомлює з результатами моніторингу системи контролю якості відповідний персонал фірми включно з головною посадовою особою та, якщо це потрібно, радою партнерів. Подібне ознайомлення дозволить фірмі та цим особам прийняти невідкладні відповідні заходи, якщо це необхідно, у відповідності до їх посад та відповідальності.

 

Література:

1.                 Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики: Видання 2006 року. – К.: ТОВ „ІАМЦ АУ „СТАТУС”, 2006.

2.                 Качество в истории цивилизации. Эволюция, тенденции и перспективы управления качеством / Под ред. Дж.Джурана/ Пер. с англ. – В 3-х томах. – М: РИА «Стандарты и качество», 2004. –  580 с.

3.                 Питерс Т., Уотермен Р. В поисках эффективного управления (Опыт лучших компаний)/ Пер. с англ./Общ. ред. и предисл. Л.И.Евенко. – М.:Прогресс, 1986. – 423 с.