Щербань Ю.Ю.

керівник к.е.н., професор Сухарева Л.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Концептуальна реконструкція фактів господарського життя стосовно виробничих запасів як основа визначення об’єктів і параметрів внутрішнього контролю

Організація внутрішнього контролю запасів є важливим напрямом системи контролю для підприємства, тому що від стану матеріальних цінностей залежить якість випущеної продукції.

Метою статті є сутнісний аналіз внутрішнього контролю виробничих запасів на підприємстві.

Дослідженням даної теми займалися такі вчені як Бутинець Ф.Ф., Голов С.Ф., Зубілевич С.Я., Карауш М.І., Новодворський В.Д., Павлюк І.М., Радостовець В.К., Саблук П.Т., Соколов Я.В., Сопко В.В., Сук Л.К та інші [3].

В обліковій літературі зустрічаються багато різних понять, пов’язаних із запасами, проте, слід врахувати, що кожне з них має власне тлумачення. Так, в обліковій літературі часто застосовуються поняття «виробничі запаси», замінене поняттям «матеріали». Деякі  автори при визначенні поняття «матеріальні оборотні активи» застосовують термін «цінності». Однак, поняття «цінність» є описовою категорією, ознакою, якісним показником, що характеризує запаси як економічні елементи, які мають користь для їх власника і можуть принести йому економічні вигоди.

В економічній літературі поняття «виробничі запаси» трактується як предмети праці, на що спрямована праця людини і що становлять матеріальну основу створюваного продукту.

Певні протиріччя пов’язані із використанням терміну  «предмети праці». Поняття  «предмети праці» достатньою мірою відповідає сутності елементів виробництва, що піддаються обробці.

Запаси відносять до складу оборотних активів, тому що вони можуть бути перетворені на грошові кошти протягом року або одного операційного циклу.

Найбільш прийнятно дав поняття виробничим запасам вчений Ф.Ф. Бутинець, який визначає виробничі запаси як придбані або самостійно виготовлені вироби, які підляга­ють подальшій переробці на підприємстві. До них відносяться: сировина і матеріали, купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби, паливо, тара і та­рні матеріали, будівельні матеріали, матеріали, передані в переробку, запасні час­тини, матеріали сільськогосподарського призначення, інші матеріали [1, с.303].

Матеріальні затрати становлять більшу частку собівартості продукції. Від достовірності та об’єктивності відображення в бухгалтерському обліку та звітності операцій із виробничими запасами залежить правильність визначення основних показників, які характеризують результати господарської діяльності та реальний фінансовий стан підприємства.

Внутрішній фінансово-господарський контроль являє собою систему контрольних та експертних дій суб'єктів підприємства з метою сприяння раціональному використанню засобів, предметів праці і самої праці у підприємницькій діяльності, яка повинна приносити максимальний прибуток у межах діючого законодавства та прийнятої обліково-економічної політики. [2, c.10].

Треба зазначити, що ціллю внутрішнього контролю запасів є оцінка ефективності управлінських рішень усіх служб щодо економічної доцільності операцій руху та схоронності виробничих запасів, тобто оцінка: доцільності придбання виробничих запасів; правильності списання виробничих запасів при відпустці їх у виробництво або внаслідок їх реалізації; правильністю списання виробничих запасів  внаслідок їх псування тощо [2, c. 80].

У зв’язку з тим, що в усій сукупності контрольних операцій, здійснюваних працівниками бухгалтерії найбільш важливим є контроль за витратами виробництва і, зокрема, за використанням виробничих запасів, необхідно виділити основні завдання контролю, які витікають з його цілей.

В економічній літературі багатьма авторами підкреслюється, що найважливішим завданням організації обліку і контролю за використанням матеріальних цінностей у виробництві є визначення, систематизація і аналіз відхилень фактичних витрат від встановлених норм. Розв’язанню вказаного завдання сприятиме застосування досконалішої системи документування і витрачання матеріалів у виробництві, яка б забезпечувала всі види, форми і методи контролю необхідною інформацією [3].

З метою підвищення якості проведення контролю доцільно чітко визначити його об’єкти. Так, стосовно до процесу використання виробничих запасів, увага повинна бути спрямована на дотримання норм витрат, раціональність використання матеріалів у виробництві.

Треба зазначити, що в основу визначення та систематизації об’єктів контролю й їх параметрів покладено аналіз економічної сутності операцій формування виробничих запасів.

Тому до об’єктів також можна віднести кількісне та якісне приймання запасів від постачальника, а також при внутрішньому переміщенні в міжцеховому напрямку, між матеріально відповідальними особами, складами та виробництвом. При цьому досліджується: повнота оприбуткування запасів за даними бухгалтерського обліку; їх відповідність за кількістю та якістю за даними супровідних приймальних документів і складених матеріально відповідальними особами, а також повнота оприбуткування запасів, які надійшли без супровідних документів; умови зберігання запасів і закріплення матеріальної відповідальності. Треба зазначити, що при систематизації об’єктів контролю у склад останніх повинні бути включені дії персоналу бухгалтерії по контролю за операціями з виробничими запасами.

Відповідно параметрами контролю виступають: законність операцій по оприбуткуванню і вибуттю виробничих запасів, дотримання законодавчих і нормативних актів, що регулюють дані операції; схоронність виробничих запасів;

повнота і своєчасність відображення операцій з виробничих запасів в бухгалтерському обліку; економічна доцільність проведених операцій; вірогідність відображення вищезгаданих операцій; дотримання методології бухгалтерського обліку відображення операцій з виробничими запасами, зокрема дотримання  вимог П(С)БО 9 «Запаси», 11 «Зобов’язання» в частині розрахунків з постачальниками ті іншими кредиторами, 15 «Доходи» при формуванні доходів дооцінки активів, безкоштовно отриманих запасів тощо, 16 «Витрати» в частині списання запасів у виробництво, капітальне будівництво тощо.

Перелік документів, які підтверджують факт здійснення господарської операції обумовлений економічним та правовим змістом цих операцій. Ця підтверджуюча інформація є фактографічною, яка є основою доказів господарських операцій і процесів, які утворили конфлікт ситуацій у правовідносинах між об’єктами і суб’єктами права [2, c.80].

Контроль, здійснюваний на підприємстві, повинен охоплювати такі основні стадії руху виробничих запасів: надходження, формування матеріальних запасів і найголовніше використання у виробничому циклі. 

Зокрема, контроль за використанням виробничих запасів в процесі виробництва доцільно здійснювати по таких напрямках: контроль документального оформлення відпуску виробничих запасів; перевірка відповідності фактичного відпуску матеріалів на виробництво за встановленим лімітом; контроль відповідності витрачання матеріалів затвердженим нормам і нормативам; контроль за відходами і поверненням невикористаних матеріалів; контроль правильності віднесення матеріальних витрат на собівартість продукції.

Даний методичний підхід ґрунтується на концептуальній реконструкції в загалі усіх фактів господарського життя зокрема фактів господарського життя з виробничими запасами.

Таким чином, можна зробити висновок про вплив аналізу економічного та правового змісту фактів господарського життя виробничих запасів на ефективність внутрішнього контролю цих запасів.

Можна сказати, що від достовірності, об’єктивності, правдивості та повноти відображення господарських фактів, пов’язаних із рухом виробничих запасів, залежить правдивість і неупередженість усіх суттєвих для користувачів показників, для досягнення чого необхідна ефективна організація внутрішнього контролю.

Література:

1.Організація бухгалтерського обліку. Навчальний посібник для студентів вищих навч. закладів, спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” / Ф.Ф.Бутинець, О.В. Олійник, М.М.Шигун, С.М.Шумкова; 2-ге вид. доп. і перероб. - Житомир: ЖІТІ, 2001. – 576с.

2. Сухарева Л.О. Внутрішній фінансовий контроль: навч. посіб. для студ. спец. 7.050106 «Облік і аудит» ден. і заоч. форми навч. / М-во освіти і науки України, Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Каф. контролю і аналізу господ. діяльн.; Сухарева Л.О., Глущенко Я.І. – Донецьк: [ДонНУЕТ], 2009. – 137с.

3. http://revolution.allbest.ru/economy/00012503.html - Методичні процедури впровадження ефективної системи контролю виробничих запасів.