Фокіна М.О.,

Донецький національний університет економіки та торгівлі

 ім. М.І.Туган-Барановського,

Ефективність міжнародної торгівлі ліцензіями

На сьогоднішній день на світовому ринку склалася така ситуація, що технічні розробки і технології відіграють у світовій торгівлі більш важливу роль, ніж торгівля готової продукції.

У пріоритетних наукомістких галузях виробництва важко знайти відомих у світі  виробників конкурентоспроможної продукції, які не використовують чужі чи не пропонують на ринку власні новітні розробки як об’єкти ліцензій.

В Україні внутрішній ринок ліцензій лише формується, проте він має значні перспективи і за правильної державної політики може бути ефективним.

Міжнародний технологічний обмін і співробітництво є особливо значущими для технологічно орієнтованих підприємств і організації, які зробили ставку на високу конкурентоспроможність продукції, що випускається, і надання послуг.

Економічна ефективність придбання ліцензії має визначатися з урахуванням ефекту, який досягається у ліцензіатів та у споживачів ліцензійної продукції. Це основна вимога до оцінки економічної ефективності закупівлі ліцензій. Існує ще ціла низка вимог до ефективності ліцензійних договорів, які мають забезпечувати безперечливість і переконливість висновку про перевагу того чи іншого варіанта нової техніки через придбання ліцензій або на базі власних досліджень і розробок. Для оцінки необхідно врахувати достатню кількість чинників, умов і наслідків. [1]

Економічна ефективність закупівлі ліцензій має визначатися з урахуванням ефекту, який досягається у ліцензіатів. Як правило, існує можливість вибору з кількох пропозицій різних підприємств (фірм) щодо придбання ліцензій або проведення власних досліджень і розробок.

Від правильно проведеного попереднього аналізу багато в чому залежать рівень і якість продукції, які досягаються згодом, термін її освоєння та економічні показники виконання нововведень. [3]

Для попередньої оцінки доцільності купівлі ліцензії розраховуються такі показники:

1.    Новизна. Результат розробок може містити нові технічні рішення вузлів, окремих деталей, операції тощо. [1] Залежно від ступеня новизни об’єкта дослідження, від його патентного захисту змінюється значення чинника часу ефективного функціонування техніки до настання її морального старіння, що впливає на величину економічного ефекту від впровадження результатів ліцензійного договору.

2.    Наявність відомостей про використання. Така інформація дає можливість зробити попередній висновок про можливість практичного використання запропонованого технічного рішення, яке є цікавим для ліцензіата. [1]

3.    Технічна готовність. Аналіз усіх ланок складного ланцюга, який поєднує науку з виробництвом, показує, що найбільш слабкою є практична реалізація досягнень науки. Недостатньо уваги приділяється техніко-економічному обґрунтуванню наукових розробок, в результаті чого підприємства відмовляються від впровадження неапробованих розробок.

4.    Серійність очікуваного виробництва. Серійність об’єкта визначає межі впровадження результатів дослідження у виробництво, чинить суттєвий вплив на величину очікуваного економічного результату.

5.    Патентна частина. Показник, який визначає можливість створення, використання та продажу об’єкта техніки без порушення прав за чинними патентами. [3]

6.    Термін одержання і підготовки документації з предмета ліцензій. Завершення робіт у стислі терміни призводить до створення додаткового економічного ефекту, підвищення науково-технічного потенціалу підприємства, зміцнення його становища на ринку.

7.    Можливість і терміни освоєння. Результати ліцензійного договору залежать від особливостей конкретного виробництва: наявності відповідної кваліфікації та досвіду виконавців робіт, забезпеченості сировиною, культури виробництва тощо.

8.    Фірма-ліцензіар. [2] Якщо фірма має великий досвід досліджень і впроваджень наукових результатів у виробництво, є провідною у даній галузі, то збільшується вірогідність створення нової технології з високими техніко-економічними показниками.

9.    Політичний чинник. Визначає сприятливість придбання науково-технічного досягнення у певній країні (подекуди навіть у фірмі) у певний період з точки зору міжнародної політичної ситуації.

Розглянутий метод оцінки доцільності придбання ліцензії може бути використано як апарат попереднього укладання передбачуваного міжнародного ліцензійного договору. У разі позитивного рішення запропонованій методиці потрібно подальше, більш детальне обґрунтування доцільності придбанні ліцензій, а у разі негативного – придбання ліцензії вважається недоцільним. [2]

Отже, економічна ефективність придбання ліцензій має визначатися з урахуванням ефекту, який досягається у ліцензіатів та у споживачів ліцензійної продукції. У сформованих правових умовах основні положення ліцензійних договорів визначаються не стільки законодавчими актами, скільки ситуацією й умовами купівлі-продажу, про які учасники ліцензійних договорів домовляються між собою.

Література

1.                      Мельник Т. Тенденції розвитку міжнародних торговельних відносин та зовнішнього сектору України // Економіст. – 2006.- №11, с. 53

2.                      Економіка підприємства: Підручник. – Вид. 2-ге, перероб. та доп. / За ред. С.М. Покропивного. – К.: КНЕУ, 2007. – 368с.

3.                      Міжнародна економіка: Підручник / За ред. В.М. Тарасовича. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 224с.