Филология/1

Каминіна В.І.

Дніпропетровська Державна Фінансова Академія

інтенсифікація самостійної та індивідуальної роботи з метою підвищеня мотиваційної діяльності студентів

 

Недостатня кількість навчальних годин негативно впливає на формування вмінь професійно-орієнтованого іншомовного спілкування студентів на практичних заняттях з іноземної мови. Отже, саме самостійна навчальна діяльність студентів забезпечує рівень вмінь студентів необхідний для забезпечення комунікації в реальних ситуаціях спілкування, саме тому велика увага приділена самостійній роботі студентів фінансового вузу з іноземної мови. Викладачі кафедри іноземних мов Дніпропетровської державної фінансової академії розробили навчально-методичні посібники для студентів економічних спеціальностей. Посібники містять матеріал, який здатний зацікавити і таким чином мотивувати навчальну діяльність студентів. А ефективність роботи студентів залежить від мотивації. В посібниках є чіткі завдання, які певним чином контролюються викладачами. Студенти ж мають можливість, самооцінити свою роботу під час спілкування на практичних заняттях тому, що інформацію з посібників для самостійної роботи включено до завдань, які студентам пропонуються на практичних заняттях і заліках. Самостійна робота сприяє готовності студентів до подальшого розвитку та самоосвіти. Під час самостійної роботи спочатку відбувається формування навичок та створення в пам’яті студентів певних мовленнєвих еталонів, потім студенти переносять знання, уміння та навички на інші аналогічні ситуації, а на заключному етапі вони розвивають та вдосконалюють навички та вміння в певному виді мовленнєвої діяльності.

Завдання на складання анотацій та реферування – це основа для розвитку і вдосконалення мовлення студентів. У студентів виробляються навички та вміння аналізувати інформацію. Анотації і реферати є фундаментом, на якому базується мовленнєва діяльність студентів. Анотації та реферати – це перші самостійні спроби студентів створити на основі власний варіант економічного тексту. За анотаціями та рефератами можна оцінити рівень логічного мислення і рівень навичок і умінь праці над складними економічними текстами.

Лексичні завдання націлені на формування у студентів комунікативних вмінь і навичок правильного використання лексичного матеріалу, найтиповішого й найактуальнішого для мови економістів та фінансистів. Словникові завдання на пошук визначення термінів дозволяють поширити та поглибити розуміння терміну, конкретизувати його, розширити словник фахової термінології з чітким роз’ясненням значень термінів та словосполук з ними, як широковживаних так і вузькоспеціальних, щоб студенти могли вільно і правильно оперувати ними. Збагачення термінологічного лексичного запасу студентів економічного профілю сприяє удосконаленню їх мовленнєвої підготовки. Завдання пошуково-творчої діяльності передбачають підбір синонімів, антонімів, ключових фраз і спрямовані на збільшення обсягу висловлювань студентів.

Завдання на аналіз головної ідеї тексту певних проблем мають за мету формувати мовленнєву діяльність студентів. Творчі завдання містять вимогу, щоб студенти самостійно створили певний економічний іншомовний текст. Такі завдання активізують мислення студентів, мотивують процеси їх іншомовної діяльності і є одним з шляхів розвитку мовленнєвої діяльності майбутніх економістів. Для інтенсифікації самостійної роботи студентів передбачене використання аудіозаписів, за допомогою яких, студенти відпрацьовують і закріплюють слухові навики. В результаті слухових та зорових опор у студентів під час самостійної роботи формуються стійкі навички вживання лексичного матеріалу. Таке поєднання сприяє доброму засвоєнню фахової економічної лексики.

Завдяки завданням, які містяться в посібнику, студенти вчаться швидко знаходити основну інформацію текстів, здогадуватись про значення незнайомих слів за схожістю з рідною мовою, за контекстом, ігнорувати незнайомі слова, якщо вони не заважають розуміти основний зміст текстів, швидко знаходити незнайомі слова в словнику.

Інтелектуальна активність студентів забезпечується постановкою проблемних завдань, які стимулюють пізнавальну діяльність студентів, спонукають їх до самостійного аналізу, роздумів, творчості. Студенти мають оволодіти всіма видами читання оригінальної літератури з фаху. У процесі роботи над текстами і виконанням завдань у студентів розвивається уміння, пошук та осмислення при роботі з оригінальною літературою.

Оригінальні тексти в навчальних посібниках призначені для навчання професійного читання. Розроблені вправи вимагають інтенсивного мислення студентів, мобілізують увагу, спонукають до самостійних висновків. Проблемні вправи, що розвивають уміння розпізнавати лексичні одиниці, приводять студентів через активний пошук до самостійного висновку, усвідомлення, стійкого запам’ятовування. Професійна і проблемна спрямованість в навчанні читання відображається не тільки в тематиці текстів, але і в характері вправ. Значна частина запитань, які містяться у вправах, не має готової відповіді у текстах, таким чином створюється проблемне читання. Щоб відповісти на проблемні питання, студенти повинні докласти власних розумових зусиль, зуміти не тільки зрозуміти, а й оцінити отриману з текстів інформацію.

Таким чином, посібники сприяють вдосконаленню вмінь спілкування майбутніх фахівців-фінансистів та підвищенню мотиваційної діяльності студентів.