Психологія і соціологія / 12. Соціальна психологія

К.філ.н. Чуйко Г.В., Колтунович Т.А., Лукащук І.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Особистісний характер механізмів психологічного захисту

 

Люди по-різному реагують на свої внутрішні труднощі: придушують влас­ні схильності, заперечуючи їх існування, «забувають» про травмуючу їх подію, шукають вихід у самовиправданні, намагаються викривити реальність, займа­ються самообманом та ін. Так, використовуючи різні захисні механізми, вони захищають свою психіку від перенапруження.

Проблема захисних механізмів знайшла своє відображення у працях Ф.Ба­ссіна, Ю.Захарової, М.Кляйн, Ж.Лапланш, Г.Ліндсея, Ж.-Б.Панталісю, З.Фрей­да, А.Фрейд, К.Холла та ін.

Захисні механізми – це своєрідні пристосувальні процеси, властивості, якості, яких набуває особистість у процесі соціалізації.

Захисні механізми психіки виникають у ранньому дитинстві та розви­ва­ю­ть­ся протягом життя. Вони ніби оберігають усвідомлення особистістю різного роду негативних емоційних переживань та перцепцій, сприяють збереженню психологічного гомеостазу, стабільності, вирішення внутрішньоособистісних конфліктів і протікають на несвідомому та підсвідомому рівнях.

Психологічний захист, з метою миттєвого забезпечення емоційного бла­го­по­луччя, викривляє реальність і діє без врахування довготривалої перспек­ти­ви. Його мета досягається через дезінтеграцію поведінки, нерідко пов’язану з ви­никненням деформацій і відхилень у розвитку особистості [1].

Психологічні захисти виконують такі функції:

- позитивні: оберігають особистість від не­гативних переживань, сприйняття психотравмуючої інформації, знімають три­вогу і допомагають зберегти в си­ту­а­ції конфлікту самоповагу та ін.;

- негативні: дія захистів зазвичай не тривала і триває доти, доки потрібна «пе­ре­дишка» для но­вої активності. Але якщо стан емоційного благополуччя фіксу­ється на три­ва­лий період і по суті замінює активність, то психологічний ком­форт досягається ці­ною викривлення сприйняття реальності чи самообманом.

Зазначимо, що захисні механізми можуть бути небезпечними для Его через надмірні обмеження, психічні перевантаження, енергетичні затрати, стереоти­пізацію діяльності та функціонування у «холостому» режимі.

Терміни «психологічний захист», «захисні механізми» були введені З.Фре­йдом («Захисні нейропсихози» (1894)). Він вважав, що захист – узага­ль­не­на назва для будь-яких технік, які Его може застосовувати при конфлікті. До таких «технік» З.Фрейд відносив: витіснення; здійснення того, що не сталося; іден­ти­фікацію; ізоляцію; інтроекцію; викривлення до протилежності; звернення проти особи; проекцію та сублімацію [3].

Більш повно концепція механізмів психологічного захисту подана А.Фрейд. У праці «Психологія Я та захисні механізми» (1936) вона роз­глядає захисні ме­ханізми як один з механізмів адаптації та інтеграції осо­би­стості; як не­свідомі, набуті в процесі роз­ви­тку особист­­ості способи досягнення Я компро­мі­су між протидіючими силами Воно та Над-Я і зовнішньою дійсністю. Механіз­ми пси­хологічного захисту спрямо­ва­ні на зменшення тривоги, викликаної інтрапсихіч­ним конфліктом. Як і З.Фрейд, А.Фрейд вважала, що захисний ме­ха­нізм ґрун­тується на двох типах реакцій: бло­куванні вираження імпульсів у сві­до­мій по­ведінці та викривленні їх до такої мі­ри, щоб початкова їх інтенсивність по­мітно знизилась чи відхили­лась у бік [1].

А.Фрейд запропонувала вважати захисними такі «психодинамічні» меха­ні­ми: 1) витіснення (подавлення); 2) регресію; 3) формування реакції; 4) ізоля­цію; 5) заперечення (анулювання) здійсненої дії, того, що відбувається; 6) про­ек­цію; 7) інтроекцію; 8) звернення на власну особистість; 9) перетворення у свою про­тилежність; 10) сублімацію [6, p.52.]. А.Фрейд, очевидно, механізм переміщен­ня ототожнювала з сублімацією і тому не виділяла як самостійний захисний ме­ханізм. Інша особливість запро­по­нованого нею списку полягала в тому, що в нього включені ті захисні ме­ха­ніз­ми, які мимовільно чи частково усвідомлено використовуються переважно для захисту від внутрішніх фрустраторів. Згодом цей список було доповнено но­ви­ми механізмами, спрямованими проти зовніш­ніх фрустраторів: 11) втеча від си­туації; 12) заперечення; 13) ідентифікація; 14) обмеження Я [5]. Але й цей список не повний, його доречно доповнити такими за­хи­сно-адапти­в­ними механізмами як раціоналізація, фантазія, конверсія, сим­во­лі­зація, переміщення.

Надалі в роботах психоаналітиків різних шкіл, течій та напрямів уточ­ню­ва­лося розуміння виявлених захисних механізмів і постулювалася наявність ще ряду інших механізмів захисту (Г.Бібрінг, Ю.Захарова, Ж.Лапланш, Г.Ліндсей, Ж.-Б.Понталісю, К. Холл, та ін.).

Зокрема, Ю.Б.Захарова [2, c.11-17] вважає, що психологічний захист функ­ціонує на внутрішньоособистісному, міжособистісному та міжгруповому рів­нях. «Вну­трі­шній» захист – актуалізація захисних механізмів при загрозі Я-об­разу (особис­тісній ідентичності) зі сторони власного досвіду. Захист, спрямо­ва­ний на збе­ре­ження Я-образу в міжособистісній взаємодії, – актуалізація захис­них механізмів при загрозі особистісній ідентичності суб’єкта зі сторони «іншо­го». При цьому припускається, що взаємодія повністю детермінується індивіду­альними сто­сун­ками та характеристиками. Під захистом, спрямованим на збе­ре­же­н­ня Ми-об­ра­зу, тобто Я-образу суб’єкта як члена певної соціальної групи, Заха­рова розуміє актуалізацію захисних механізмів при загрозі соціальній іден­тич­ності індивіда у взаємодії його як члена певної соціальної групи з членами ін­ших груп. Цей тип взаємодії значною мірою детермінується соціальними сте­реотипами між­групового сприйняття.

Oval: 4. Груповий психологічний захист у міжгруповій взаємодіїВ.Штроо [4] пропонує модель рівневої будови психологічного захисту (рис.1.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Модель рівневої організації психологічного захисту

У будь-якому випадку суб’єктом захисту залишається індивід.

З метою виявити, чи пов’язані особистісні характеристики з вибором ме­ха­ні­змів психологічного захисту, нами проводилось емпіричне дослідження, у якому використовувалися такі методики: багатофакторний опитувальник FPI, «Ви­значення рівня конфліктостійкості», тест К.Томаса, «Діагностика ти­по­логій пси­хологічного захисту (Р.Плутчик в адаптації Л.І.Вассермана, О.Ф.Єришева, Є.Б.Клубової та ін.), методика діагностики домінуючої стратегії психологічного за­хисту в спілкуванні (В.В.Бойко). Вибірка складала 17 студентів ІІІ курсу ЧНУ.

Аналіз отриманих даних показав:

·        у спілкуванні опитані найчастіше вдаються до агресивності як механізму психологічного захисту – середня становить 9,53 бали; саме даний механізм обрали 50 % студентів; другу позицію займає миролюбна поведінка – у 33,33 % досліджуваних;

·        за методикою FPI у досліджуваній групі найбільші середні бали за шкалою відкритості (10,82 бали), показники за цією шкалою переважають інші у 42,86% студентів; на двох наступних позиціях шкали емоційної лабільності (8,06) та комунікабельності (7,94 балів); отже опитані соціально активні, комунікабельні, досить відверті у стосунках з оточуючими при високому рівні самокритичності, проте емоційно нестійкі, збудливі, з недостатньою саморегуляцією; найменші середні за шкалами реактивної агресії (5,41), врівноваженості (4,77) та соро­м’язливості (4,41 балів), тобто дані особистісні характеристики найменше вла­стиві опитаним; показники нейротизму та депресивності є переважаючими у 14,29 % опитаних; спонтанної агресивності й емоційної лабільності – у 9,52 % студентів; показники шкал комунікабельності й екстравертованості – у 4,76 %, решта показників не є визначальними для досліджуваної групи;

·        у досліджуваній групі більшість студентів мають середній рівень конфлікто­стійкості – 64,71 %; меншість – 5,88 % - високий, у решти, 29,41 % опитаних, – низький, тобто ці студенти виявляються схильними до конфліктів;

·        у конфліктній ситуації опитувана група найчастіше обирає компроміс (се­ре­дня – 7 балів), найрідше – пристосування (5,35 балів) та суперництво (5,47), проте, якщо компроміс є основним стилем поведінки у конфлікті у 33,33 % сту­дентів, то наступний за поширеністю – суперництво – у 23,8 %; решта ж стилів поведінки однаково менш популярні – по 14,29 %; найбільш схильні до кон­ф­ліктів студенти частіше обирають суперництво та уникання, і ніхто з них не схильний до пристосувальної поведінки, тобто принесення в жертву своїх інте­ресів заради вирішення конфлікту;

·        опитуваними в тій чи іншій мірі використовуються різні механізми пси­хо­ло­гічного захисту, проте проекція – поза конкуренцією (середня – 9,65 балів), друга позиція – за регресією (7,71), третя – за запереченням  (6,88 балів); най­рідше студентами використовуються реактивні утворення (4,65) та інтелек­туа­лізація (4,77 балів); в індивідуальному варіанті механізм проекції є базовим у 59,09 % опитаних; регресія та інтелектуалізація – у 13,64 %; за­мі­ще­н­ня – у 9,09%; заперечення – у 4,54 %; решта механізмів: подавлення, ком­пен­са­ція, ре­ак­ти­вні утворення, – не є основними для опитаних студентів; більшість опи­та­них – 76,47 % – використовують переважно один механізм психологічного за­хи­сту, решта ж (23,53 %) – два-три такі механізми;

·        проведений нами кореляційний аналіз виявив існування певних кореляцій­них зв’язків між окремими особистісними якостями та механізмами психо­логіч­ного захисту, зокрема: невротичні особистості використовують найбільше та­ких механізмів: регресію (r = 0,51), компенсацію (r = 0,51), проекцію (r = 0,67), менше механізмів психологічного захисту використовують лише сором’язливі люди – регресія (r = 0,53), проекція (r = 0,75); депресивні вдаються до проекції (r = 0,63); дратівливі використовують заміщення (r = 0,59) та агресію у спілку­ванні (r = 0,47); врівноважені обирають суперництво при вирішенні конфліктів (r = 0,54); реактивно агресивні використовують заміщення (r = 0,51), крім того не схильні до інтелектуалізації (r = - 0,61), реактивних утворень (r = - 0,54), ми­ролюбності у спілкуванні; комунікабельні можуть бути миролюбними у спіл­ку­ванні і не користуються заміщенням (r = - 0,53); відкриті не уникають вирі­шен­ня конфліктів (r = - 0,56); емоційно лабільні використовують проекцію (r= 0,48); маскулінні не застосовують компенсацію (r = - 0,52); неконфліктні особи ви­ко­ристовують інтелектуалізацію (r = 0,56).

Аналіз наукової літератури з розглядуваної проблеми та результати на­шо­го дослідження дозволяють зробити такі основні висновки: 1) кожна людина в тій чи іншій мірі використовує механізми психологічного захисту, які забез­пе­чу­ють їй збереження відносної стабільності психічного стану (психіки); 2) лю­ди рідко використовують який-небудь єдиний механізм захисту; один чи де­кі­лька механізмів психологічного захисту є для особистості основними, з часом саме вони стають звичними, їм віддається перевага перед іншими, вико­ристан­ня яких є ситуативним чи поодиноким; 3) досліджувані нами студенти найчас­тіше використовують такі механізми психологічного захисту, що ви­зна­чають індекс їх життєвого стилю: проекція, регресія, заперечення, – найрідше ж вда­ю­ться до подавлення, компенсації та формування реакції; у спілкуванні сту­ден­та­ми частіше застосовується агресія як механізм психологічного захисту; при ви­рішенні конфлікту – компроміс – ситуація обопільного програшу; 4) ко­ре­ля­цій­ні зв’язки між характеристиками особистості та певними механізмами психоло­гічного захисту вказує на індивідуальний зміст психологічних захистів для кож­ної людини.

Література:

1.     Демина Л.Д., Ральникова И.А. Психическое здоровье и защитные меха­низ­мы личности. – Барнаул: Изд-во Алтайского государственного университета, 2000. – 123с.

2.     Захарова Ю.Б. О моделях психологической защиты на уровне межгру­ппо­во­го взаимодействия // Вестник Московского университета. Серия. 14. Пси­хо­логия. – 1991. – № 3. – С. 11-17

3.     Овчаренко В.И. Психологические механизмы защиты // http://slovari.yandex. ru/dict/psychlex6/article//PS6/ps6-0477.htm

4.     Штроо В.А. Исследование групповых защитных механизмов. – Журнал прак­тической психологии и психоанализа. – №3. – 2001.

5.     Janis I. a.o., Personality. Dynamics, development, and assessment. – N.-Y., 1969. – Ch.20.

6.     Freud A., Das Ich und die Abwehrmechanismen. – L., 1946. – p.52.