Малікова Ю.В.

ДонНУЕТ імені Михайла  Туган-Барановського

Конкуренті переваги у діяльності підрозділу в транснаціональної корпорації на зарубіжних ринках

Позитивна динаміка економіч­них процесів у сучасному суспільстві забезпечується ефек­тивним функціонуванням усіх секторів ринку, які випуска­ють товари чи послуги, що задовольняють різноманітні сус­пільні проблеми. Очевидно, що за умов зростаючої конку­ренції успішно функціонувати можуть лише ті підприємства, які здатні створити вирішальну, довготривалу та захищену конкурентну перевагу.

У си­стемі менеджменту підприємства особлива увага приді­ляється дослідженню конкурентних сил, що функціонують на ринку товарів та послуг. Питанням розробки методології управління конкурентними перевагами різних об'єктів присвячені роботи вчаних-економістів: Ф. Котлера, М. Портера, І. Ансоффа, Г.Л. Азоєва, Фатхутдинова, А.Д. Юданова та інші.

На сьогодні одним з найпривабливіших та динамічних в Україні ринків є кондитерський, незважаючи на те, що в останні роки темпи зростання обсягів виробництва дещо уповільнилися [4]. Ситуація в кондитерській галузі заго­стрюється тим, що, з одного боку, відбувається витіснення малих підприємств з ринку внаслідок нарощування вироб­ничих потужностей лідерів, приходу міжнародних компаній на внутрішній ринок, з іншого - створюється нова високоя­кісна продукція, що сприяє посиленню конкурентної бо­ротьби між ії виробниками.

Зараз кондитерську продукцію в Україні виробляють майже 800 підприємств. Ємність внутрішнього ринку кондитерсь­ких виробів оцінюється у розмірі 1 млн. тонн на рік, з яких до 30% становить імпортна продукція. За прогнозами фахівців, у поточному році зростання ринку прогнозується на рівні 5%. За насиченістю та асорти­ментом ринок кондитерських виробів України майже нічим не відрізняється від ринку європейських країн[3].

На тлі жорсткої конкурентної боротьби триває процес по­яви на ринку нових компаній, розширюється асортимент продукції невеликих підприємств-виробників, заглиблю­ється сегментація ринку, залучаються іноземні інвестиції.

У процесі розподілу та структурування ринку відбувалося створення потужних концернів: «Roshen» (фабрика ім. К. Маркса у Києві, фабрики у Він­ниці, Кременчуці, Мвріупопі); «АВК» (до концерну входять Донецька, Луганська, Му­качівська кондитерські фабрики); «Київ-Конті» (до складу входять Донецька шоколад­на фабрика, Горлівська та Костянтинівська кондитерські фабрики).

Існування потужних концернів дозволяє українським кондитерам поставляти свою продукцію не лише на регіо­нальні, але і на всеукраїнський ринок, а також експорту­вати продукцію за кордон.

За обсягом чистого доходу лідерами кондитерської про­мисловості є «Roshen» (12,4%), «Крафт Фудз Україна» (32,3), «АВК» (17,5%), група «КОНТІ» (30,7%) та «Світоч» (14,4%) [3].

Тобто серед перших гравців ринку є як національні ком­панії, так і підрозділи великих міжнародних компаній (ТНК). Які ж саме чинники дозволяють підрозділам міжнародних компаній та національним компаніям утримувати свої кон­курентні переваги та витримувати жорстку конкуренцію на внутрішньому ринку?

Іноземні та місцеві фірми завжди перебувають у нерів­них умовах. Якщо іноземна фірма є абсолютно ідентич­ною місцевій, навряд чи іноземець вважатиме прибутко­вим і доцільним виходити на місцевий ринок. ТНК повин­на мати особливі переваги, як, наприклад, іншу техноло­гію або нижчі витрати в результаті масштабу виробниц­тва, їх реалізація впливатиме на конкурентоспроможність іноземної фірми і виокремлюватиме її з низки місцевих компаній.

Аналізуючи діяльність на українському кондитерському ринку підрозділів таких світових гігантів, як Nestle, «Крафт Фудз» та «Кобиско», можна визначити такі конкурентні переваги, які виокремлюють даних виробників з інших операторів ринку:

- у межах ТНК існує можливість консолідації фінансо­вих та інших ресурсів для здійснення дій, спрямованих на розширення або консолідацію своєї частки ринку в певній країні, що надає їй надзвичайні можливості, особливо у конкуренції з національними компаніями;

- постійна інформованість про кон'юнктуру товарних, ва­лютних і фінансових ринків у різних країнах дає змогу опе­ративно переводити потоки капіталів у країни, де форму­ються сприятливі умови для отримання максимального прибутку, й водночас розподіляти фінансові ресурси з міні­мальними ризиками;

-  ТНК використовують певну збутову мережу в усіх країнах світу. Окрім можливостей стабіль­ного збуту продукції це дає ТНК змогу з меншими витрата­ми диверсифікувати свою діяльність, отримати економію на масштабах операцій;

-   ТНК може використати свою торговельну марку, щоб здійснювати нові види діяльності, спи­раючись на маркетингові переваги, адже витрати на ре­кламу та просування товару на ринок під відомою торго­вельною маркою набагато менші, ніж у випадку, коли національна компанія диверсифікує свою діяльність і про­понує на ринок новий товар;

- централізоване координування досліджень і розро­бок, результати якого в майбутньому можуть ви­користовуватися як філіями в різних країнах, так і в різних видах бізнесу, який здійснюють підрозділи ТНК[5].

Але закордонні інвестори у порівнянні з національними компаніями при здійсненні своєї діяльності стикаються із певними складностями та недоліками:

- ТНК стикаються з певними ризиками, шо не є властивими національним компаніям: валютні ризики і ризик експропріації, непослідовних дій уряду;

- підтри­мання власних виробничих потужностей за кордоном по­гребує витрат на комунікацію і транспортування, які не є необхідними для місцевих фірм;

- відмінності в мові та культурі між рідною для ТНК та іноземною країнами, з якими національні фірми не стикаються;

- ТНК, принаймні на початку, не має тісних контактів з національною бізнес-спільнотою, не володіє повною ін­формацією щодо податкового права та інших урядових процедур.

Отже, український кондитерський ринок завершив етап свого формування і знаходиться в стані жорсткого конкурентного протистояння. Утримання і залучення нових споживачів можливо за рахунок: новинок продукції; рекламної і маркетингової політики;  пошуку нових ринків збуту; освоєння виробництва некондитерської продукції. Провідні українські кондитерські компанії планують укріпити свої лідируючі позиції за рахунок експорту продукції до Росії, Грузії, Казахстану, Азербайджану, Молдови і інших країн.

 Міжнародні компанії, які приходять на український ринок, мають достатньо високий потенціал для ефективної діяльності на ньому. Конкурентоспроможність за рахунок масштабів діяль­ності компаній є основною конкурентною перевагою пі­дрозділів транснаціональних корпорацій перед вітчиз­няними виробниками. Однак ефективна стратегія діяль­ності на ринку має формуватися на довгострокову перс­пективу з урахуванням тенденцій розвитку ринку, що і має бути предметом подальших досліджень.

Література:

1. В результате насыщения рост ринка шоколадных изделий замедлится// Вести региона.- 4 травня 2006. – С. 13-21

2. Інформація Державного комітету статистики. – www.tmu.com.ua

3. Ковальчук А. Сладкие деньги // Топ-100 лучшие компании Украйни - Киев. - 2008. - №10. - С. 114-115.

4.  Лихолоб Н. Украинские кондитери осели в ЕС // Food&Drinks. -  2006. -8. – С. 23-25

5. Рокоча В., Плотнірrов О., Новицький В. та ін. Транснаціональні корпорації: навчальний посібник. - К.: Таксон, 2001. - 304 с.