Волкова Катерина Олексіївна, Гвасалія Діана Соломонівна

Донецького національного університету економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ СТРАХОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ

 

Актуальність проблеми розвитку страхового ринку зумовлена необхідністю розробки ефективної стратегічної політики щодо забезпечення страхової діяльності в Україні.

Метою статті є дослідження стану розвитку ринку страхових послуг, вивчення негативних чинників, які стримують його розвиток та можливих варіантів їх усунення, а також прогнозування напрямків розвитку страхового ринку України.

Задачі: обґрунтувати поняття страхового ринку, дослідити потенціал українського страхового ринку, сучасний етап розвитку та визначити ряд заходив щодо подальшого ефективного розвитку страхового ринку.

Страховий ринок – особлива сфера грошових відносин, де об’єктом купівлі-продажу виступає специфічна послуга — страховий захист, формується пропозиція і попит на неї [1]. Учасниками страхового ринку є страхувальники, застраховані, вигодо набувачі, страховики, перестраховики, товариства взаємного страхування, страхові та перестрахові брокери, страхові агенти, актуарії, аварійні комісари, а також професійні об’єднання страховиків, страхових посередників та інших учасників страхового ринку [2].

Проблемам формування та розвитку страхування та страхового ринку в Україні присвячено ряд наукових праць, зокрема таких відомих науковців, як: В. Алєшіна, В. Базилевича, О. Філонюка, В. Фурмана, С.Осадця, Р. Пікус, З. Шелудько, О.Філонюка та інших вітчизняних та іноземних економістів.

Сучасний етап розвитку страхових відносин в Україні характеризується швидким зростанням кількості страхових компаній, а відповідно, й високою конкуренцією. Це все відбувається в умовах низького реального попиту населення на страхові послуги. На сьогоднішній день на ринку страхування України працює понад 400 компаній, тоді як попит на страховому ринку можна вважати майже негативним або нульовим. Нині страховий ринок в Україні є одним з сегментів ринку фінансових послуг, що динамічно розвивається. У цілому стан страхового ринку свідчить про значний його потенціал і перспективи подальшого зростання, зокрема:

-         зростання кількості видів обов'язкового страхування;

-         податкові переваги порівняно з іншими секторами економіки;

-         висока прибутковість страхових компаній;

-         зростання доходів населення;

-         значна кількість потенційних споживачів страхових послуг;

-         бажання Україні увійти в європейський простір [3].

Найменш розвиненими і такими, що на сьогодні становлять потенційні перспективи розвитку страхового ринку в Україні, є такі сегменти:

-         страхування промислових ризиків, яке у розвинених країнах досягає 90-95%;

-         страхування вантажів (у розвинених країнах цей показник сягає 95-98 %);

-         страхування життя, питома вага якого у загальному обсязі страхового ринку в Євросоюзі досягла 60 % (в Україні лише 2,09 %);

-         страхування ядерних ризиків та втрат від стихійних лих;

-         медичне страхування [3].

          Страховий ринок України зростає як за розміром, так і за складністю. Середньорічний темп зростання страхових премій протягом останніх трьох років склав 42%. Крім того, багато позитивних зрушень було в сфері законодавства та регулювання, що сприяло прискоренню зростання страхового сектора. Але, незважаючи на бурхливий розвиток, страховий ринок все ще має низку актуальних проблем, які потребують негайного вирішення, існує значна потреба в подальшому його вдосконаленні. Слід зазначити, що страхування життя в Україні і досі перебуває на етапі становлення. Надходження страхових премій зі страхування життя складають біля 3 млн. дол. США, що становить 0,5% всіх страховий премій. В більшості економічно розвинених країн вони становлять більше 60%. Відповідно, рівень поширення страхування життя складає лише 0,01% — зовсім незвичну частину порівняно з 3,06% в Німеччині або 1,04% в Польщі. Аналіз показників покриття страхуванням також свідчить про порівняно низький рівень розвитку страхування в Україні [4].

         Проведений аналіз страхового ринку за 2008 р. по видах страхування свідчить про приріст валових та чистих страхових премій у страхуванні життя, добровільного особистого страхування, окремих видах майнового страхування, вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ на відміну від попереднього року.

Для удосконалення та подальшого ефективного розвитку страхового ринку України необхідно здійснити ряд першочергових заходів:

1.     підвищити захист споживачів страхових послуг;

2.     збільшити капіталізацію страховиків та конкурентоспроможність національного страхового ринку;

3.     підвищити прозорість діяльності учасників страхового ринку [4].

Отже, страховий ринок України вже пройшов стадію формування і знаходиться на етапі розвитку. Він набув певного рівня розвитку, але не став реальним чинником стабільності і за своїми характеристиками не відповідає завданням випереджального розвитку української економіки та тенденціям світових страхових ринків. Це зумовлює його суттєве відставання у глобальному процесі формування світової фінансової системи.

Література:

1.     Орланюк-Малицкая Л.А. Страховые организации при переходе к рынку // Экономические науки. - 1999. - № 7. - С. 69-79.

2.     Вісник КНУ ім. Т.Шевченка, Економіка 94-95/ 2007, стаття Л. Мартиненко «Тенденції та перспективи розвитку ринку страхових послуг», с.84-85.

3.     Вісник КНУ ім. Т.Шевченка, Економіка 81-82/ 2006, стаття В. Клименко «Потенціал страхового ринку України», с.80-82.

4.     Наукові праці Національного Університету харчових технологій, №21, Київ, 2007, с.145-148.