Ткаченко С.А., Георгієва О.Г.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Україна

Методологічно-інформаційний інструментарій обліково-економічного забезпечення

доходу від реалізації робіт і послуг

В сучасних умовах загострення світової економічної кризи перед підприємствами сфери послуг постала непроста проблема пов’язана із підвищенням конкурентоспроможності і ефективності комерційно-виробничої діяльності. Не зважаючи на той факт, що всі без винятку компанії комплексно підійшли до вирішення цієї проблеми шляхом скорочення витрат (пов’язаних, як із формуванням виробничої собівартості готової продукції, так і тих, які покриваються за рахунок фінансового результату та входять до так званої повної собівартості реалізованої продукції), вважаємо, підприємства невиправдано залишають поза своєю увагою проміжний показник – дохід від реалізації робіт і послуг. Означений показник займає одне із провідних місць при визначенні ефективності виробничо-збутової діяльності підприємства. Інформація ж про нього формується в системах обліково-економічного забезпечення підприємств. Однак, необхідно на жаль констатувати той факт, що не на всіх підприємствах системи обліково-економічного забезпечення налаштовані на отримання інформації про доходи від реалізації робіт і послуг за господарськими та географічними ринковими сегментами. Цей беззаперечний доказ встановлює проблему у загальному вигляді та підкреслює її зв'язок із важливими науковими і практичними завданнями.

Провівши аналіз останніх досліджень і публікацій вітчизняних вчених-економістів [1-3] та інші, в яких започатковано розв’язання даної проблеми і на які ми спираємося, виділено невирішені раніше частини загальної проблеми, серед яких особливою значимістю відрізняється питання пов’язане із налагодженням методологічно-інформаційного інструментарію обліково-економічного забезпечення на можливість отримання інформації про дохід від реалізації робіт і послуг за господарськими та географічними ринковими сегментами, якої і присвячена означена стаття.

Ціллю статті виступає переконливий доказ того факту, що за допомогою інформаційно-методологічного інструментарію обліково-економічного забезпечення можливо отримати релевантну інформацію про доходи від реалізації робіт і послуг за господарськими та географічними ринковими сегментами.

Для повноцінної можливості отримання суб’єктами господарської діяльності інформації про доходи від реалізації робіт і послуг за господарськими та географічними ринковими сегментами необхідним є введення до синтетичного бухгалтерського рахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» двох аналітичних статей. Перша із введених аналітичних статей буде призначена для групування інформації про доходи від реалізації робіт і послуг за конкретними їх видами, а друга за безпосередніми замовниками. Відповідно бухгалтерський рахунок прийме наступний вигляд (рис. 1).

Рис. 1. Структура бухгалтерського рахунку

70300 “Дохід від реалізації і-го виду робіт і послуг j-му замовнику”

 

Відповідно кореспонденцію означеного рахунку можливо представити на рис. 2.

А для того, щоб отримати можливість збирати інформацію про доходи від реалізації і-го виду робіт і послуг j-му замовнику за означеним класифікаційним угрупуванням, необхідно виділити, або більш грамотно використовувати вже наявні реквізити в первинних бухгалтерських документах, наприклад таких як договір та акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) замовнику.

 

Подпись: 18 «Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи»
30 “Каса”
31 “Рахунки в банках”
33 “Інші кошти”
34 “Короткострокові векселі одержані”
36 “Розрахунки з покупцями
та замовниками”
37 “Розрахунки з різними дебіторами”
63 “Розрахунки
з постачальниками
та підрядниками”
66 “Розрахунки за виплатами працівникам”
67 “Розрахунки з учасниками”
68 “Розрахунки за іншими
операціями”
69 «Доходи майбутніх періодів»
70 «Доходи від реалізації»
79 “Фінансові результати”
Подпись: 36 “Розрахунки з покупцями та замовниками”
63 “Розрахунки
з постачальниками
та підрядниками”
64 “Розрахунки
за податками
й платежами”
68 “Розрахунки
за іншими операціями”
70 «Доходи від реалізації»
79 “Фінансові результати”
Подпись: 70300
“Дохід від реалізації і-го виду робіт і послуг j-му замовнику”
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  Д-т                             К-т      Д-т                       К-т      Д-т                         К-т

 

 

 

 


Рис. 2. Кореспонденція бухгалтерського рахунку

70300 “Дохід від реалізації і-го виду робіт і послуг j-му замовнику”

 

Наведена думка, надає нам можливість із упевненістю відзначити той факт, що використання означеного інструментарію надасть можливість бухгалтерським службам підприємств формувати оборотно-сальдові відомості, журнали і відомості, листи головної книги, відповідну бухгалтерську звітність, орієнтовану на внутрішньогосподарські запити управлінців, яка може утримувати в собі вихідну (результатну) інформацію про доходи від реалізації і-го виду робіт і послуг j-му замовнику. Означена подія забезпечить безпосередніх користувачів потрібною інформацією у зазначені строки і стане потужною зброєю у визначенні доцільних управлінських рішень орієнтованих на підвищення ефективності виробничо-збутової діяльності, конкурентоспроможності підприємства на ринку. Серед перспектив подальших розвідок у даному напрямку особливою актуальністю, на наш погляд, відрізняється питання пов’язане із визначенням показників комплексної оцінки доходів від реалізації робіт і послуг тощо.

Список використаної літератури

1.                 Ткаченко С.А. Бухгалтерський облік доходів від реалізації в ефективному управлінні маркетинговою діяльністю підприємства. Materialy IV mezinarodni vedecko-prakticka konference “Klicove aspekty vedecke cinnosti - 2008”. – Dil 2. Ekonomicke vedy: Praha. Publishing House “Education and Science” s.r.o – 112 stran. – С. 90-92. – ISBN 978-966-8736-06-3.

2.                 Ткаченко С.А., Гончарук О.В. Аподитичні (доказові, переконливі) конклюзії (висновки) відносно вагомості маркетингового показника "Доходи (виручка) від реалізації". Проблеми та перспективи розвитку обліку і економічного аналізу: Збірник матеріалів міжвузівської науково-практичної конференції. – Миколаїв: НУК, 2008. – 162 с. – С. 55-56. – ISBN 978-966-321-099-5.

3.                 Ткаченко С.А., Февральова Н.С. Квантифікація проблеми та пропозиції щодо удосконалення методологічно-інформаційного інструментарію обліково-економічного забезпечення і звітності доходів від реалізації в контексті парадигми й контроверз. Проблеми та перспективи розвитку обліку і економічного аналізу: Збірник матеріалів міжвузівської науково-практичної конференції. – Миколаїв: НУК, 2008. – 162 с. – С. 74-76. – ISBN 978-966-321-099-5.