УДК 159.922:316.64:165.242.2+34:008 

Дмитрієнко І.В., старший викладач Університету мислі (мм. Харків-Київ)

Дмитрієнко Ю.М., доктор філософії, здобувач наукового ступеня доктора юридичних наук Київського Національного дослідницького університету ім. Т. Шевченка (м. Київ), Міщенко В., Коваленко А. студ. (м. Харків)

 

ЗАДАЧІ, ТЕНДЕНЦІЇ, ПЕРСПЕКТИВИ ДОСЛІДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОВОЇ СВIДОМОСТІ ТА КУЛЬТУРП У КОНТЕКСТI ФУНДАМЕНТАЛЬНИХ IДЕЙ ТЕОРIЇ ДЕРЖАВИ I ПРАВА

 

        Правосвiдомiсть як належнiсть духовної сфери вового буття та як фiлософсько-правова категорiя [Див.1], будучи концептуальною властивiстю методологiчних детермiнант правового поля посттоталiтаризму,          методично  i с н у є  у площинi принципових детермiнант теорiї держави i права. Думаємо, що важливим для об'ємного, еволюцiйного праворозумiння буде розгляд деяких важливих полiфункцiональних формозмiстовних аспектiв правової свiдомостi як складної, вiдкритої, але нерiвноважної системо-структури у контекстi фундаментальних iдей теорiї держави i права, її елементарно-системно-структурної площини, термiнологiчної еврiстичностi та екстраполяцiйної сумiсностi i сумiжностi.

Так, за типовими науково - теоретичними поглядами, на сучасному щаблi методично-правових осмислень  методологiчно зорiєнтованої проблематики правової свiдомостi,репрезентованих, наприклад, у сучасному          українському навчальному посiбнику О.Ф. Скакун "Теорiя держави i права" (2000 р.),  структуру правосвiдомостi  як одну з форм суспiльної (додамо -  с о ц i а л ь н о ї теж) свiдомостi утворюють такi елементи:  правова психологiя - психологiчний елемент,  правова iдеологiя - iдеологiчний елемент,  правова поведiнка - поведiнковий елемент."Правосвiдомiсть - це система iдей, уявлень, емоцiй i почуттiв, вiдбиваючих вiдношення iндивiда, групи, суспiльства до дiючого,  минулого та бажаного праву, а також до дiяльностi, пов'язаної з правом. Ключовий  пункт правосвiдомостi   -   усвiдомлення людьми цiнностей природного  права, прав i свобод людини та оцiнка дiючого права з  точки зору його вiдповiдностi загальнолюдських  ц i н н о с т е й, якi знайшли втiлення у мiжнародних документах про права людини.  Правосвiдомiсть, з точки зору теорiї держави i права,  не тiльки вiдбиває вiдношення iндивiда до правової дiйсностi, але й нацiлює його на певнi  з м i н и  у правовому середовищi, прогнозує та моделює їх [Див.3].

Логiчно завершеною  буде тодi думка про те,  що феномен правосвiдомостi буде тодi i завершеною формою нацiонального за типом змiсту правової матерiї (закону), правороумiння та правоздiйснення через менталiзованi норми права при вiдповiднiй нацiональнiй соцiалiзацiї первинних суб'єктiв правосвiдомостi.

В такому розумiннi повна "квалiфiкацiйна характеристика" девiантної правосвiдомостi як пiдструктуро-пiдсистеми ментально  структурованої правосвiдомостi буде визначати  властивостi усього системно-логiчного компендiуму як правових,  так i  неправових девiацiй соцiуму, а також в цiлому соцiокомунiкативної реальностi,  яка  самозорганiзується.

Таким чином, пiдструктурно - пiдсистемна парадигматичнiсть девiантної правосвiдомостi вимагає  методологiчного  здiйснення системно-структурного пiдходу до концептуального розгляду природи, перспективи та розвиткової динамiки девiантної правосвiдомостi як  належностi видової правової правової природи,  що є пiдструктуро-пiдсистемою родової правової природи етнотрадицiї ( = нацiональної самосвiдомостi).

         Список використаних джерел:

         1. Дмитрiєнко Ю.М. Девiантна правосвiдомiсть як формозмiстовний феномен перехiдного буття права. - Х:ХДПУ, 2001. - 131-134      

         2. Общая теория государства и права /Под ред. докт. юрид.наук В.В.Лазарева.- М.:Юристъ, 2000. - С.42; 38).

         3. Скакун О.Ф. Теория государства и права. Учебник.- Х:Консул, 2000.- 704 с.

         4. Чефранов В.А. Правовое сознание как разновидность социального отражения. Фiлософско-методологический очерк. - К:Знание, 1976. - 126 с.