Фарбітна Г.В.

Науковий керівник:  Клімович І.М.

Харківський торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Актуальні питання обліку необоротних активів, утримуваних для продажу

 

    В останні роки Україна прагне увійти до Євросоюзу, для чого гармонізує національну облікову систему із світовою, шляхом розробки національних П(С)БО на основі МСФЗ. Введення  П(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» призвело до виникнення нових проблемних питань, зокрема з обліку реалізації основних засобів, які зумовлені несумісністю вимог застосування певних бухгалтерських рахунків при відображенні операцій вибуття не­оборотних активів і порядку формування інформації для її розкриття у фінансовій звітності, тому насьогодні питання ведення обліку необоротних активів,утриманих для продажу є актуальними.

     П(C)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» передбачає виділення в окрему групу тих довгострокових активів, балансову вартість яких буде відшкодовано, як правило, шляхом продажу, а не шляхом подальшої експлуатації. Чинним Планом рахунків для обліку цих об'єктів призначено субрахунок 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу» до рахунку 28 «Товари», на якому  здійснюють облік руху товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу. Таке визначення не можна застосовувати до операцій перекласифікації основних засобів із одного виду в інший, тому що придбання засобів праці здійснювалося з метою подальшого використання, а не продажу, і на момент прийняття рішення про реалізацію цей актив уже був на підприємстві, він не є новопридбаним.

    Слід зазначити,що незалежно від того, на якому рахунку обліковувався ліквідований об'єкт, його вартість на дату звітності не буде відображена в складі активів балансу підприємства.

 

     У п. 4 П (С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» зазначено, що якщо необоротні активи, група вибуття визнаються утримуваними для продажу після дати балансу, то таке визнання здійснюється на наступну дату балансу. Оскільки об'єкт основних засобів на дату звітності за перше півріччя уже реалізований, то немає потреби переводити його до складу оборотних запасів на момент продажу. Проте ведення обліку необоротних  активів, що не заплановано вибули з активного використання у звітному періоді, на рахунку 10 «Основні засоби» до моменту реалізації буде суперечити  П(С)БО 7 «Основні засоби», з якого вилучено вимогу списання з балансу об'єкта основних засобів у разі його вибуття внаслідок продажу. Тобто об'єкти, що утримуються для використання, продажу підлягати не можуть. 

      Облік необоротних активів, щодо яких змінено правила відшкодування їхньої вартості, треба  вести із застосуванням рахунку класу 1, а саме на субрахунку 185  «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу» до рахунку 18 «Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи».

Оскільки для користувачів фінансової звітності доречною є інформація про довгострокові активи, які очікується реалізувати впродовж двадцяти місяців, справедливою є вимога відображувати їхню вартість окремо від інших оборотних і необоротних активів. Змінами до П(С)БО 2 «Баланс» передбачено ведення  розділу  IV активу Балансу підприємства  «Необоротні активи  та групи вибуття». Але ж, наведена інформація про активи, здійснення продажу яких має високу ймовірність, у вписуваному рядку 275 Баланс порушує принцип класифікації статей активу в послідовності зростання їх ліквідності. Доцільно було б вартість непоточних  активів, утримуваних для продажу, наводити між діючими розділами I і II  активу Балансу.

     П(С)БО 27 передбачено окреме розкриття інформації про необоротні активи, утриманих для продажу, не тільки у Балансі, а й у Звіті про фінансові результати, окремо від інших видів діяльності підприємства, які воно здійснює, наводиться результат від продажу непоточних активів, тобто сукупний прибуток або збиток, а не окремо доходи і собівартість реалізованого необоротного об'єкта.

        На сьогодні недостатньо чітко визначено, в якому саме рядку звітності за формою № 2 потрібно відображувати результат реалізації таких активів.  У розділі III П (С)БО 27 є чітка вказівка на відображення прибутку (збитку) від  припинення діяльності у рядках 176 (177) Звіту про фінансові результати.   

        Отже, ми можемо зробити висновок, що питання обліку необоротних активів, утриманих для продажу є актуальними на сьогоднішній день. Зміни, які відбуваються у Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, Плані рахунків бухгалтерського обліку та інших нормативних документах, призвели до виникнення нових питань. Узагальнюючи викладені вище твердження, інформацію про результати реалізації необоротних активів можна подавати у вписуваному рядку 178 «Результати продажу необоротних активів, утримуваних для продажу» Звіту про фінансові результати, як вимагає П(С)БО 27, а введення поняття активів та ліквідаційних груп, утримуваних   для   продажу,   надасть   стандартам   бухгалтерського  обліку  довершеності.      

Література:

1.Хома    С. Особливості      обліку   необоротних  активів, утримуваних для продажу [Текст] / С. Хома   //  Бухгалтерський       облік   і  аудит. —  2009. № 4. —   С. 20–24.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999р. №87 (зі змінами та доповненнями).//Законодавство України 2005р. Правова бібліотека «Інфодиск».

3.Положення (стандарт) бухгал­терського обліку 27 " Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність " № 617  від 07.11.2003 р. - [Електронний ресурс]. Режим доступу: htpp// Ліга: Еліт Закон Copyright: ІАЦ "Ліга". - 2009.