Клімова В.В., Даценко А.В.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

економічна роль державного фінансового контролю

 

Ключові слова: контроль, державний контроль, правопорушення, державний бюджет

 

Вступ. Кардинальні зміни, що сталися протягом останніх років в політичному житті, економіці та фінансових відносинах України, розвиток ділової ініціативи і підприємництва та стратегічний курс інтеграції до Євросоюзу потребують докорінної перебудови управлінських функцій держави, у тому числі контрольних. Безумовно, у період, коли Україна розбудовує ринкові відносини, не можна недооцінювати роль фінансового контролю держави, яка полягає в забезпеченні фінансової дисципліни.

Постановка проблеми. Сьогодні доволі важливим і актуальним є питання розбудови і становлення цілісної системи державного фінансового контролю в Україні, без вирішення якого неможливо забезпечити поступальний соціально-економічний розвиток, реальне реформування бюджетної системи та системи соціального забезпечення, розв’язання нагальних потреб у різних сферах життєдіяльності держави, ефективне використання державної власності, становлення в Україні громадянського суспільства.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Проблему формування системи державного фінансового контролю у своїх працях висвітлювали багато науковців, а саме: Ф.Ф.Бутинець, Л.А.Жук, І.К.Дрозд та В.О.Шевчук [2], К.Г.Ловінська та І.Б.Стефанюк [3], А.О.Монаєнко, Б.Ф.Усач.

Метою статті є визначення економічної ролі державного фінансового контролю в сучасному розвиту країни.

Виклад основного матеріалу. Державний контроль - одна з форм здійснення державної влади, що забезпечує дотримання законів і інших правових актів, що видаються органами держави [2]. Здійснення державного контролю - одна з важливих функцій державного управління. Його призначення полягає у сприянні реалізації фінансової політики держави, забезпеченні процесу формування і ефективного використання фінансових ресурсів у всіх ланках фінансової системи.

Широка сфера застосування фінансового контролю дає змогу істотно впливати на весь економічний процес, стежити за дотриманням економічної безпеки держави, досягненням фінансової самодостатності регіонів, секторів і галузей економіки, збалансованістю державного й місцевих бюджетів, захищеністю фінансово-економічних інтересів громадян і суспільства. Раціональна організація та ефективне функціонування державного фінансового контролю сприяє забезпеченню національних економічних інтересів держави, поліпшенню керованості державними фінансовими ресурсами, розвитку ринкової економіки.

На даному етапі розвитку економіки України оздоровлення фінансово-кредитної сфери та забезпечення збалансованого розвитку бюджетної системи є основними цілями державної політики у забезпеченні економічної безпеки держави [1]. Підвищення ефективності та якості політики, яку проводить держава з цих питань, вимагає пошуку дієвих інструментів, які б забезпечували економічну безпеку держави. Державний фінансовий контроль виступає одним з них, тому проблема підвищення ефективності цієї сфери є дуже актуальною для України на даний час і потребує сучасних науково-практичних розробок.

Необхідність розвитку системи державного фінансового контролю в Україні обумовлена об’єктивною потребою в створенні системи противаг існуючим реальним загрозам в економічній сфері. Зокрема, це забезпечення надходжень до бюджету податків, зборів та обов’язкових платежів; стабілізація стану фінансово-бюджетної дисципліни; зменшення кількості та обсягів фінансово-бюджетних порушень; вдосконалення системи відповідальності учасників бюджетного процесу; посилення координуючої та спрямовуючої ролі держави в системі фінансового контролю. Аналіз результатів проведених впродовж 2009 року контрольно-аналітичних заходів (їх було більше 1200) свідчить, що більшість бюджетних правопорушень продовжують мати системний характер, вони повторюються із року в рік [4].

Рис. 1. Обсяги виявлених Рахунковою палатою бюджетних правопорушень,  неефективного використання бюджетних коштів, порушень та недоліків адміністрування доходів державного бюджету

 

На цьому шляху залишається ряд проблем, які необхідно поступово вирішувати в науково-практичному аспекті. Так, головною з них можна назвати недосконалу нормативно-правову базу. Поряд з цим, можна виділити недієву організаційно-функціональну структуру органів, що уповноважені на здійснення державного фінансового контролю, відсутність дієвої системи відповідальності за фінансові порушення, низький рівень інформаційно-комунікативного та статистичного забезпечення. Крім того, функції та завдання у сфері державного фінансового контролю формуються на застарілих теоретико-методологічних засадах.

Вирішення згаданих проблем сприятиме укріпленню основних принципів, на яких ґрунтується бюджетна система України, таких як принципи єдності, обґрунтованості, самостійності, ефективності, повноти, цільового використання бюджетних коштів, відповідальності учасників бюджетного процесу.

З огляду на недостатній вітчизняний досвід з реформування державного фінансового контролю і незначну кількість теоретико-методологічних розробок щодо проведення необхідних реформ, важливим напрямом дослідження у цій сфері є аналіз та узагальнення позитивного досвіду європейських країн.

Висновки. Отже, реалізація державних програм розвитку та реформування економіки України вимагає існування ефективної системи державного фінансового контролю. Від того, наскільки достовірною є інформація, яка надається цією системою, залежить обґрунтованість та ефективність управлінських рішень, прийнятих керівниками усіх рівнів, а отже фінансово-економічний та соціально-політичний добробут суспільства.

 

Список використаних джерел

1.                «Про схвалення Концепції розвитку державного внутрішнього фінансового контролю на період до 2017 року»  Розпорядження КМУ від 24 травня 2005 року // http://zakon.rada.gov.ua

2.                Дрозд І.К., Шевчук В.О. Державний фінансовий контроль. Навчальний посібник.- К.: ТОВ «Імекс - ЛТД», 2007 .- 304 с.

3.                Ловінська Л. Г. Організація бухгалтерського обліку та фінансового контролю в сучасних умовах господарювання в Україні : монографія / Л. Г. Ловінська, І. Б. Стефанюк. – К. : НДФІ, 2006. – 240 с.

4.                Рахункова палата України  // http://www.ac-rada.gov.ua