Григоряк Р.М.

Науковий керівник: Репужинська Т.І.

м.Чернівці, Буковинська державна фінансова академія

 

Стан малого підприємництва в Чернівецькій області та проблеми його функціонуваня

 

Аннотація. У статті розглянуто стан і особливості розвитку малого бізнесу в Чернівецькій області, здійснено аналіз основних статистичних даних щодо стану малого підприємництва, визначено основні проблеми, що сповільнюють розвиток малого бізнесу та подано рекомендації з розвитку інфраструктури державної підтримки малого підприємництва в  регіоні.

Постановка проблеми. На сьогоднішній день, в період економічної кризи, роль малого бізнесу у процесі реформування вітчизняної економіки важко переоцінити. Вирішення проблеми безробіття, формування середнього класу, наповнення бюджетів усіх рівнів, розвиток конкурентного ринкового середовища – це лише одні з основних функцій, які покладаються на малий бізнес – найбільш динамічний елемент структури народного господарства, що постійно змінюється.

Мета статті. Дослідження стану малого бізнесу в Чернівецькій області у 2009-2010 роках, виявлення основних проблем, що сповільнюють розвиток малого підприємництва та пошук шляхів їх подолання.

Аналіз останніх наукових публікацій. Дослідженням даної теми і сприянню розвитку малого бізнесу в регіоні займались такі вчені, як П.В. Боднар, М.І.Малярчук, Н.А.Малиш, Т.А. Говорушко, Л.А. Мартинюк.

Викладення основного матеріалу. Сектор малого бізнесу в умовах розвинених ринкових відносин є динамічним інструментом економічної демократії, що об’єднує в собі різномантні цінності й фактори людського капіталу конкретних регіонів та населених пунктів, розвиває їх і найбільш повно й раціонально використовує.

Природа малого бізнесу така, що цей сектор значно швидше реагує на зміни ринкової кон’юнктури, і навіть в умовах розвиненої конкуренції він може виявити і заповнити вільну ринкову нішу, розробити і ефективно впровадити новий асортимент продукції і послуг, що користуються попитом.

Стан та особливості розвитку малого бізнесу в будь-якій країні мають виразну регіональну специфіку. В Україні ж це пов’язано ще й з тим, що наша держава об’єднує неоднорідні території й регіональні господарські комплекси. За даними досліджень, регіональні економічні, ресурсні й регуляторні умови є вкрай важливими для становлення й розвитку малого бізнесу в конкретному регіоні. На стан цього економічного сектора впливають такі регіональні фактори, як регіональний економічний потенціал, обсяги і доступність місцевих ресурсів; місцевий ринок праці та наявність необхідних кадрів; регуляторна політика місцевих органів влади та місце малого бізнесу в регіональній системі господарювання; рівень розвитку місцевої ринкової інфраструктури; стан інформаційного забезпечення; традиції і психологія населення даного регіону.

Розвиток малого та середнього підприємництва є одним з пріоритетних напрямків регіональної політики і невід’ємною частиною програм соціально-економічного розвитку Чернівецької області.

На момент започаткування розвитку підприємництва в області налічувалось 827 малих підприємств, на яких працювало трохи більше 10 тисяч чоловік.

 В області з року в рік спостерігається зростання чисельності малих підприємств. Зокрема, якщо на 10 тисяч населення в 1991 році в області налічувалося 9 діючих малих підприємств, у 1996 році - 14,  то в 2009 році – 50. На сьогодні малі підприємства становлять  понад 80 % від загальної кількості усіх підприємств суб’єктів підприємницької діяльності.

          Станом на 01.01.2010 року кількість малих підприємств становила 4702 одиниці.
         Станом на 1 серпня цього року на теренах нашого краю працює понад 70 тисяч суб’єктів підприємницької діяльності, в тому числі 66 тисяч – фізичні особи, а  4800 мають статус юридичної особи.

Сума коштів, сплачених суб’єктами підприємництва малого бізнесу до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, станом на 01.01.2010 року становила 257,8 млн. грн. податків і зборів,  що  на 35,5  млн. грн. (16%) більше  відповідного періоду  минулого року. Питома вага надходжень до бюджетів усіх рівнів від діяльності суб’єктів малого підприємництва за 2009 рік складає 22,8% проти 20% відповідного періоду минулого року.

Станом на 01.01.2010 року в області здійснювали банківські операції 22 філії установ банків та 388 безбалансових відділень. За 2009 рік обсяг вимог банків за кредитами, наданими суб’єктам господарювання та населенню, становив 5 514 млн.грн. Обсяги вимог за кредитами, наданими суб’єктам господарювання, збільшились за 2009 рік на 2,6% і на початок січня 2010 року становили 2 268 млн.грн. Частка кредитів, отриманих суб’єктами господарювання, на 01.01.2010 року становила 41,1 %  від загальної суми вимог за кредитами проти 36,4% на 01.01.2009 року.

         Станом на 01.01.2010 року в області діє 1 бізнес-центр, 1 бізнес-інкубатор, 1  лізинговий центр, 1 регіональний та 9 районних Фондів підтримки підприємництва, 22 кредитні спілки, 1 інноваційний фонд, 53 страхові компанії та їх філії, 7 аудиторських фірм.

          В районах та м. Чернівці створені бази даних про наявність вільних виробничих та невиробничих площ, що пропонуються для передачі в оренду суб’єктам підприємництва. Інформація про перелік об’єктів постійно розміщується в інформаційних бюлетенях та засобах масової інформації.   

Створюються умови для формування ринкової інфраструктури на селі, розширення мережі заготівельних пунктів сільськогосподарської продукції, агроторгових домів, агромагазинів.

Основними проблемами, що сповільнюють  розвиток малого підприємництва, є наступні:

- відсутність дієвих механізмів фінансово-кредитної підтримки;
          -   недофінансування заходів програм розвитку малого підприємництва з бюджетів усіх рівнів;

- низька економічна ефективність виставкових заходів та недостатня участь підприємств та організацій області у міжрегіональних, національних та міжнародних виставках, у тому числі за кордоном, через обтяжуючі умови участі в них;

- слабка матеріально-технічна база малих підприємств;

- низький рівень впровадження інноваційної продукції та технології в малому бізнесі.

Малий та середній бізнес практично не може скласти конкуренції для великих підприємств, які вкладають чималі кошти у модернізацію та розвиток виробництва. Для підтримки малого та середнього бізнесу, вже цієї осені у парламенті прийняті дерегулятивні акти, які значно зменшують кількість дозвільних документів для відкриття своєї справи. Запроваджено декларативний порядок, за яким сьогодні підприємець лише ставить до відома контролюючі органи про початок своєї діяльності.

В місцевому бюджеті передбачаються прийняття і фінансування заходів на підтримку малого і середнього бізнесу в межах області. Зокрема, цьогоріч завершується двохрічна Регіональна програма підтримки малого і середнього бізнесу, за якою передбачено різні види допомоги підприємцям – від фінансової до методичної. Подібна Програма діятиме впродовж наступних двох років.

 

Список використаної літератури

1.                          Офіційний веб-сайт Чернівецької обласної адміністрації  http://www.oda.cv.ua/

2.                          Урядовий портал   http://www.kmu.gov.ua/

3.                          Яновська А.В. Малий та середній бізнес – 90% економіки україни// Погляд. - 2010.- №8.- С. 18-22.