Экономические науки/10.Экономика предприятия

Кравцова Л.В., Мороз О.В.

Автомобильно-Дорожный институт «ДонНТУ»

Управління витратами як фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства на ринку

 

За ринкових умов господарювання завдання щодо зниження витрат на виробництво продукції цілеспрямовано та централізовано не планується, а ефективність роботи підприємств оцінюється за допомогою показника прибутку. Однак це ще більше посилює значення проблеми управління витратами та собівартістю продукції, бо від рівня собівартості залежить конкурентоспроможність підприємства на ринку та його загальний фінансовий стан.

Метою роботи є дослідження теоретичних аспектів впливу процесу управління витратами на конкурентоспроможність підприємства та розробка загальних рекомендацій щодо зниження витрат на виробництво.

Вивченню теорії управління витрат на підприємстві присвячені роботи вітчизняних та зарубіжних вчених, серед яких можна виділити: Фостер Дж., Орлов О., Шаповалова С.М., Бугас Н.В., Герасименко О.А. та інші. Але не дивлячись на велику кількість робіт, при умовах функціонування ринку, що постійно змінюються, питання про ефективне управління витратами підприємства є ще не повністю вивченим.

При ситуації, коли в Україні закінчується вплив глобальної світової фінансової кризи, яка супроводжувалась спадом виробництва, багато промислових підприємств вступили в період відновлення і розвитку виробництва, вони як і раніше відчувають брак прибутку, що є основним важелем розвитку.

Випуск продукції або надання послуг, припускає відповідне ресурсне забезпечення, величина якого має істотний вплив на рівень розвитку економіки підприємства. Тому кожне підприємство або виробнича ланка повинні знати, у що обходиться виробництво продукції (робіт, послуг) [1]. Даний фактор особливо важливий в умовах ринкових відносин, тому що рівень витрат на виробництво продукції впливає на конкурентоспроможність підприємства, його економіку.

Більшість вітчизняних управлінців усвідомили нарешті, що тільки грамотне ставлення до витрат на всіх етапах виробничого процесу дозволить виправити становище. Слід відзначити, що на підприємстві при аналізі результатів своєї діяльності вони керуються виключно визначенням фінансових показників, що обумовлено доступністю інформації. Але ці показники дають уявлення про результати фінансової діяльності минулого періоду, тобто мають ретроспективний характер, що суттєво зменшує їх цінність для прийняття стратегічних управлінських рішень [3].

До мінімізації витрат веде і систематичне зростання цін та тарифів на всі види ресурсів. Практика показує, що майже на кожному підприємстві є резерви для зниження витрат до збалансованого рівня, що дозволяє домогтися росту економічної ефективності діяльності та підвищення конкурентоспроможності при гнучкому управлінні діяльністю.

Гнучке управління витратами дозволяє швидко прорахувати наслідки різних змін зовнішнього середовища підприємства та прийняти вірні управлінські рішення [2]. Але при цьому, необхідно пам'ятати, що зниження витрат на підприємстві на виробництво продукції – складний процес, що вимагає від всього виробничого колективу підприємства дотримання запланованих витрат трудових, матеріальних та енергетичних ресурсів, ефективного використання обладнання, пошуку резервів економії ресурсів.

Отже, можна запропонувати наступні загальні шляхи щодо зниження витрат на виробництво продукції:

– постійне оновлення технологій в області виробництва та ресурсозбереження;

– забезпечення оптимальної роботи і завантаженості виробничих потужностей, що призводить до зменшення зносу обладнання та незавершеного виробництва;

– поліпшення організаційної роботи підприємства, яка дозволить скоротити робочий час, тривалість виробничого циклу та простої;

– чітке дотримання технологічної дисципліни, що призводить до зменшення втрат від браку;

– застосування ефективних систем внутрішнього контролю та відносин, з метою сприяння економії усіх видів ресурсів і контролю якості продукції;

– скорочення витрат на управлінський персонал та збільшення його ефективності.

Таким чином, можна зробити висновок, що впровадження гнучкої системи управління витратами необхідне на кожному підприємстві з метою мінімізації витрат, підвищення якості продукції та збільшення конкурентоспроможності як продукції, так і самого підприємства. Це має здійснюватись керівництвом підприємства, що особливо актуально для українських підприємств, що починають відновлюватись після кризи та що функціонують при недосконалій системі вітчизняного обліку витрат.

 

Література:

1.                 Корінько М.Д, Тітаренко Г.Б. Концептуальні основи управління витратами суб’єктів господарювання в умовах удосконалення ринкових відносин // Економіка та управління підприємствами. – 2009. – №9(99). – С.126-132.

2.                 Орлов О. Гибкое управление затратами и прибылью (маржинальный подход) // Економіст. – 2009. – №2. – С.24-29.

3.                 Шаповалова С.М. Основні властивості затрат підприємства. – 2008. – №2(80). – С.144-147.

4.                 Трубочкина М.И. Управление затратами предприятия. – М.: ИНФРА М, 2005. – 218 с.