Якубець М.І.

Науковий керівник:

Калинич Я.Д.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

Організація системи загальнообов’язкового соціального страхування громадян  в Україні

 

 

Розвиток ринкових відносин в Україні безпосередньо викликав виникнення елементів, а згодом і системи соціального стра­хування. Саме тоді, коли основний фактор виробництва – робоча сила – перетворився на товар з певною визначеною ціною (заробітною платою) та став основним джерелом існування багатьох членів суспільства виникає особливий вид соціальної незахищеності - ймовірність (ризик) матеріальної незабезпеченості внаслідок втрати заробітку.

Соціальне стра­хування являє собою систему заходів щодо матеріального забезпечення населення в старості, на випадок захворювання чи втрати пра­цездатності в працездатному віці, на випадок безробіття, підтримки материнства й дитинства, охорони здоров'я грома­дян, при виході на пенсію тощо. Зокрема, в Україні існує два види соціального страхування: обов’язкове та добровільне соціальне страхування [3, 130]. 

Загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЗДСС)- це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом [1, 219].

Проблемі побудови системи соціального страхування приділили увагу багато відомих науковців. Дослідженням даного питання займалися: Сахацька З.П., Губар О.Є., Плоницька Т.Г., Таранова С.В.. Зокрема, Губар О.Є. обґрунтовував важливість соціального страхування у забезпеченні суспільного добробуту населення країни, Полоницька Т.Г.  займалася вивченням системи загальнообов’язкового страхування в Україні та перспектив її подальшого розвитку.

Актуальність теми полягає в висвітленні основних характеристик та принципів соціального страхування громадян в Україні, а також проблем системи загальнообов’язкового соціального страхування на теперішній час.

Організація чинної системи соціального страхування в Україні регламентується "Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а також Законом України Про єдиний соціальний внесок. Згідно з Законом України “Про єдиний соціальний  внесок” розмір єдиного соціального внеску (ЄВ) диференціюється в залежності від характеристики суб’єкта, що його сплачує (платника) та визначеної бази нарахування. Зокрема, на 2011 рік для бюджетних установ ЄВ встановлюється у розмірі 36,3 % визначеної бази нарахування, для підприємств, організацій та інших юридичних осіб встановлюється ЄВ у розмірі 34,7 % , для найманих працівників - інвалідів, які працюють на підприємствах УТОГ, УТОС, ЄВ встановлюється у розмірі 2,85 % .  У разі бажання осіб брати участь на добровільних засадах:  у ЗДСС у зв'язку з ТВП , ЄВ встановлюється у розмірі 36,6 % визначеної для цієї категорії осіб Бази ЄВ ; у ЗДСС від НВ , ЄВ встановлюється у розмірі 36,21 % визначеної для цієї категорії осіб  Бази ЄВ . У разі бажання зазначених осіб бути застрахованими за всіма видами ЗДСС (пенсійним, на випадок безробіття, у зв'язку з ТВП , від НВ ) ЄВ встановлюється у розмірі 38,11 % визначеної для цієї категорії осіб Бази ЄВ [2].

В узагальненому розумінні система загальнообов’язкового  соціального страхуван­ня розв'язує два важливих соціально-економічних завдання: 1) збереження та повне відновлення працездатності активної частини населення країни; 2) гарантоване матеріальне забез­печення громадян, які втратили працездатність у зв'язку з ви­ходом на пенсію чи не мали її в працездатному віці з тих чи інших причин [4, 24]. Отже, державне та добровільне соціальне страху­вання за своїм функціональним призначенням передбачає розв'язання окремих аспектів соціального захисту громадян краї­ни. Воно спрямоване на відшкодування доходів громадян, зу­мовлених втратою працездатності.

Основні джерела коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування — це внески роботодавців та застрахованих осіб. Бюджетні та інші джерела коштів для соціального страхування передбачаються відповідними законами з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з кожного його виду визначається, виходячи з того, які види соціального захисту вони повинні забезпечувати [5, 46]. У системі соціального захисту населення найважливішим елементом виступає соціальне страхування, до складу якого належать пенсійне, медичне, страхування від безробіття та від нещасних випадків на виробництві
 Системою соціального захисту охоплено: близько 14,5 млн. громадян похилого віку (із них 2 млн. інвалідів); 115 тис. дітей-інвалідів;З млн. тих, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС; З млн. службовців різних категорій (значною мірою і члени їхніх сімей) поповнюють армію тих, хто користується пільгами. Це працівники правоохоронних, митних, податкових органів, санепідеміологічних служб, депутати різних рівнів, військовослужбовці тощо. У нашій державі діють близько 200 законів та нормативних актів, що визначають пільги громадянам. Самих пільг нараховується 40 видів (безплатний проїзд у громадському транспорті, безплатне санаторне лікування, безплатні ліки, 50- і 100%-ві пільги на оплату житлово-комунальних послуг і т. ін.) [3, 135].

Організація соціального страхування громадян України здійснюється на принципах: законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування, особистої відповідальності, солідарності, організаційного самоврядування, загальності, обов'язковості (примусовості), державного регулювання [4, 24]. На жаль, в Україні не реалізується у повному обсязі такі принципи функціонування соціального страхування, як автономність і відносна самоурегульованість.

Отже, система соціального захисту в Україні потребує докорінної реформи. Необхідність захисту соціально-економічних прав громадян України вимагає, щоб соціальна політика держави стала органічною складовою економічних реформ і здійснювалась з урахуванням світового досвіду. Оцінюючи систему загальнообов’язкового соціального захисту, яка нині діє в Україні, слід зазначити, що, по-перше, запровадження додаткових спеціальних зборів до Пенсійного фонду, як-то оподаткування операцій з купівлі і продажу валюти, ювелірних виробів із золота, платини та коштовного каміння і т. ін., несуттєво вплинуло та й не може вплинути на рівень пенсійного забезпечення.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Основи законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування: Закон України від 14 січня 1998 р.// Офіційний вісник України. – 1998. – № 6. – Ст. 219

2. Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування: Закон України № 2464-VI вiд 08.07.2010 р. 

          3. Губар О.Є. Соціальне страхування у забезпеченні суспільного добробуту // Фінанси України. – 2010. – №2. – с. 130–136.

          4. Плоницька Т.Г. Загальнообв’язкове соціальне страхування в Україні.// Ринок страхових послуг. – 2009.- №12(427). – с. 24.

5. Сахацька З.П. Соціальне страхування: проблема трьох дат. // Бухгалтерія. - 2009. - №17/1(432). – с. 45-46.

6.  Система державного соціального і пенсійного страхування // Вісник ПСУ. –2010. –№27. –с.50-57