Люльчак Лілії

Науковий керівник Поліщук Олександр Анатолійович

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Формування сприятливого інвестиційного клімату в Україні в сучасних умовах

 

         Анотація. В сучасних умовах розвитку економічних відносин в Україні вкрай необхідним є залучення як зовнішніх так і внутрішніх інвестицій. На сьогодні стан України у сфері внутрішнього фінансування край недосконалий, адже фінансові ресурси є недостатніми. Стан інвестиційного процесу, який формується за допомогою сукупності економічних, соціальних, політичних і правових факторів, визначає собою інвестиційний клімат країни. Саме він є одним із основних факторів, що впливає на економічну стабільність держави, адже саме він проводить принципову реструктуризацію напрямків розвитку країни, удосконалює методи використання фінансових ресурсів, пропонує нові підходи до визначення пріоритетів, а також сприяє зростанню соціально-економічних показників країни.

         Постановка проблеми. Основною проблемою яка пов’язана із формуванням інвестиційного клімату України є гостра нестача інвестиційних ресурсів. Але на цьому все не закінчується. Постає питання і про шляхи та методи залучення додаткових ресурсів в економіку держави, адже спостерігається дуже мала активність інвесторів.

         Аналіз останніх досліджень і публікацій. Значний внесок у дослідження проблеми формування інвестиційного клімату зробили вітчизняні вчені та практики, присвятили багато праць, зокрема, І. Бланк,     П. Гайдуцький, О. Махмудов, А. Пехник, Б. Губський, А. Пересада, Т. Бень, Б. Данилишина. А також досить значна кількість іноземних вчених-економістів: Ч. Браун, Дж. М. Кейнс, М. Джонк, Р. Борроу та ін. Проте, дане питання є досить різноплановим, тому потребує ще досить великої кількості праць та обґрунтувань.

         Метою даної статті є визначення методів, форм за допомогою яких формується інвестиційний клімат, дослідження сучасного його стану в Україні, вивчення і аналіз основних показників, що впливають на формування інвестицій, а також визначення можливостей його підвищення у сучасних умовах.

         Виклад основного матеріалу. Формування сприятливого інвестиційного клімату є завданням будь-якої держави на сучасному етапі, реалізація якого призводить до покращення соціально-економічного стану держави, рівня розвитку інфраструктури, можливостей модернізації.

         Формування економіки в Україні вже протягом 19 років потребує значних інвестиційних вкладів. Проте, до сьогоднішнього дня спостерігається невисока активність як іноземних, так і вітчизняних інвесторів. Саме тому держава повинна проводити стимулюючу інвестиційну політику, тим самим забезпечуючи створення сприятливого інвестиційного клімату. Це проводиться шляхом створення стабільної економічної системи, наявність тісних співпраць з іншими країнами, забезпечення належного рівня політичної влади. Цим самим держава гарантує інвесторам забезпеченість, надійність та достовірність повернення їхнього капіталу. А також отримання прибутків. Ще одним аспектом з боку держави для удосконалення інвестиційного клімату держави є впорядкування нормативно-правової бази. Урядом було прийнято ряд нормативно-правових актів, що допоможуть удосконалити інвестиційну політику. Зокрема, було прийнято ряд Законів України, понад 10 Указів Президента, а також Постанови та Розпорядження.

         Як ми спостерігаємо сучасний стан політичних процесів негативно впливає на підвищення рівня інвестицій в Україну, що породжує собою втрату частки світових ресурсів.

         Формування інвестиційного клімату можна проводити не тільки на рівні держави, але і на регіональному. Суть цього полягає у вкладення у господарюючі суб’єкти, тобто різного роду фірми, банки. Коли буде досягнуто стабільності на регіональному рівні, це забезпечить цілісність і держави в цілому.

         Можна виокремити цілу низку чинників, що впливають на підвищення показників сприятливого інвестиційного клімату країни. Найпершим і найвагомішим є економічний фактор, тобто налагоджена система грошово-кредитної політики держави, банківської системи, стабільність національної грошової одиниці, стан внутрішнього ринку, наявність вільних трудових ресурсів, їх професійної кваліфікації та ін. Також необхідно посприяти зміцненню позицій щодо вітчизняного товару. Для цього потрібно проводити залучення інвестицій в інноваційні проекти, модернізувати виробництво, підтримувати в найпершу чергу найперспективніші галузі економіки, при цьому не забувати про необхідні. Ще одним показником є зменшення податкового навантаження. В Україні воно є вищим у порівнянні з іншими

розвиненими країнами. Хоча, коли проект буде надзвичайно вигідним для інвестора, він не буде зважати на цю різницю. Але важливими є і порівняно менші інвестиційні проекти, доходи від яких значно нижчі.

         В України є всі можливості для створення сприятливого інвестиційного клімату. Адже вона становить один із найбільших ринків у Європі з точки зору забезпеченості природними та людським ресурсами. Надзвичайно вигідним є географічне положення держави, що для інвестора є привабливим тим, що більший доступ до інших найбільш динамічних ринків, зокрема ринків СНД, ЄС, Росії та Близького Сходу.

         Зарубіжний досвід свідчить, що не завжди доцільно залучати досить вагому частку фінансових вкладень від іноземних партнерів. На даний час існують такі форми фінансування, як надання довгострокових кредитів під порівняно низькі відсотки, надання субсидій та ін.

         Щоб посприяти створенню сприятливого інвестиційного клімату держави необхідно розробити систему заходів, впровадження яких буде позитивно впливати на економіку держави. Необхідно проводити політику із запровадження методів структурної перебудови виробництв, запровадження новітніх технологій, що допоможе досягнути сучасного технічного забезпечення, збільшення обсягів експорту України, тим самим провівши політику. Спрямовану на зменшення залежності національної економіки від імпорту, використання власних природних ресурсів, сприяння розвитку фондового ринку, що відповідав би всім міжнародним стандартам та запровадження належної системи страхування інвестиційних ризиків.

         Отже, для формування сприятливого інвестиційного клімату в України є певною мірою позитивні показники, це і дешева робоча сила, висококваліфікований персонал, зручне географічне становище, велика кількість природних ресурсів, хоча поряд з цим існує ціла низка недоліків. Вирішення чи усунення цих недоліків є повністю реальним процесом, тільки потрібно працювати у цьому напрямку.

         Щоб ефективно оцінити інвестиційну привабливість країни потрібно приймати до уваги як внутрішні, так і зовнішні чинники розвитку, причому враховувати їх реальні можливості. Сучасний стан інвестиційної діяльності знизився у порівнянні з попередніми роками, що є значним поштовхом до проведення такої політики, що призведе до зміцнення інвестиційних ресурсів.

        

Список використаних джерел

         1. Попельнюхов Р.В. Інвестиційна привабливість економіки України // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. - №21. – с.24-28.

         2. Івахненко І.С. Інвестиційна діяльність в Україні: сучасний стан та можливості її активізації. – 2010. - №2. – с. 6-9.

         3. Бова Т.В. Методологічна база дослідження державного регулювання інвестиційної діяльності. – 2010. - №4. – с. 3-5

4. Пшенична В.П. Ефективність механізму формування інвестиційного клімату в Україні. – 2010. - №7. – с. 14-17.