Экономические науки/ 7.Учет и аудит

Бровко О.Т., Кирильчук Ю.М., Семененко С.В

Проблеми трансформації фінансової звітності підприємств України відповідно до принципів МСФЗ

Стратегія реформування системи бухгалтерського обліку, яке відбувається в Україні, передбачає засто­сування Міжнародних стандартів фінансової звітнос­ті (МСФЗ), що характерно для більшості країн з роз­виненою інфраструктурою ринкових відносин. Потреба складання фінансової звітності за за­гальноприйнятими міжнародними стандартами ви­ходить з поширюваного процесу європейської інтег­рації, в який услід за великими компаніями обов'яз­ково включатимуться інші. Вивчення й розуміння сутності міжнародних принципів бухгалтерського обліку та звітності, а також практики ведення обліку в зарубіжних країнах значно збагатить інтелектуаль­ний потенціал українських облікових працівників, фінансових директорів, менеджерів та ін. Практика свідчить, що використання МСФЗ забезпечує зменшення ризику для кредиторів та інвес­торів, зниження витрат кожної країни на розробку власних стандартів, поглиблення міжнародної коо­перації у сфері бухгалтерського обліку, однозначне розуміння фінансової звітності та зростання довіри до її показників. Необхідність використання МСФЗ при складанні фінансової звітності і визначає актуальність обраної тематики.

Проблему трансформації фінансової звітності до­сліджують багато науковців, економістів, аудиторів. Так, питання щодо процесу трансформації фінансової звітності України відповідно до принципів МСФЗ висвітлювалось у працях таких відомих науковців, як Ф. Бутинець, С. Голов, В. Казмирчук, В. Костюченко, С. Кузнєцова, Н. Литвин, Т. Малькова, Л. Нишенко, В. Швець та ін. Однак не менш важливим для вирі­шення є питання гармонізації бухгалтерського обліку та фінансової звітності, а також визначення основних напрямів удосконалення бухгалтерського обліку в Україні на основі міжнародного досвіду.

Метою даної статті є розгляд сутності трансфор­мації фінансової звітності, обґрунтувати її акту­альність для українських підприємств в умовах міжнародної інтеграції та висвітлити проблемні ас­пекти механізму впровадження МСФЗ в Україні.

МСФЗ - це документи, які визначають загальний підхід до складання фінансової звітності, а також про­понують варіанти обліку окремих засобів або операцій підприємств [5, c.190].

В Україні також проводиться робота щодо запро­вадження МСФЗ. Так, 24.10.2007 р. Кабінетом Міні­стрів України розпорядженням від № 911-р було схвалено Стратегію застосування Міжнародних стан­дартів  фінансової звітності  в України.  Метою Стратегії є вдосконалення системи бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні з урахуван­ням вимог міжнародних стандартів та законодавства Європейського Союзу. У загальному розумінні різні облікові системи за загальнометодологічними принципами можуть збли­жуватися трьома шляхами: уніфікацією, стандартизацією, гармонізацією.

Для того щоб фінансова звітність була гармонізо­вана та уніфікована, необхідно її трансформувати. В спеціальний літературі існують різні визначення по­няття «трансформація» у контексті бухгалтерського обліку. Проаналізувавши їх, можна зробити висновок, що трансформацію можна визначити як сукупність процедур перетворення фінансової інформації, яка має визначені параметри, у фінансову інформацію, яка має інші параметри.

Складність і кількість трансформаційних проце­дур залежить від ступеня розбіжностей вхідних і кін­цевих параметрів. Відносно фінансової звітності йдеться про ступінь невідповідності Положень (стан­дартів) бухгалтерського обліку (П(С)БО) і МСФЗ. Оскільки методи оцінки статей звітності, сформульовані в П(С)БО, загалом узгоджені з МСФЗ, тран­сформація може бути здійснена на основі фінансо­вих звітів, складених відповідно до вимог П(С)БО.

Запровадження принципів і методів МСФЗ в Україні здійснюється в умовах існуючої системи державного регулювання бухгалтерського обліку, що передбачає створення адекватних регуляторних передумов. Це пов'язано з тим, що правова система країни може суттєво обмежити можливості легалізації міжнародних стандартів, розроблених міжнарод­ним неурядовим органом.

Означена проблема стосується насамперед відсут­ності зв'язку між П(С)БО та законами і кодексами, які впливають на застосування МСФЗ. Зокрема, понятійний апарат Господарського і Цивільного кодек­сів у окремих випадках не відповідає понятійному апарату бухгалтерського обліку, який застосовується в П(С)БО та інших нормативних актах.

Крім того, однією з проблем є те, що після запро­вадження П(С)БО в Україні існує суттєва відмінність між бухгалтерським обліком і оподаткуванням, яка полягає в їх різних цілях, завданнях, принципах і методах, використанні різної законодавчої та норматив­ної бази. Така відмінність, з одного боку, не заохо­чує застосування принципів МСФЗ, а з іншого - ускладнює контроль за дотриманням податкового законодавства.

В умовах невідповідності податкового законодав­ства нормативним актам, що регулюють бухгалтер­ський облік, існує різний ступінь законодавчої захищеності податкового та бухгалтерського обліку. Ця обставина дає змогу при створенні та використанні податкового законодавства нехтувати правилами і поняттями, вже сформованими та які ще формують­ся в бухгалтерському обліку на сучасному етапі з урахуванням міжнародних норм та стандартів. Усе це суттєво ускладнює зв'язок процесу гармонізації та розвитку системи бухгалтерського обліку, яка стає залежною від податкового законодавства.

Поряд із тим, як свідчить аналіз джерел, у біль­шості галузевих міністерств і відомств нормативно-методологічне забезпечення обліку не розроблено. Тільки окремі міністерства забезпечують підвідомчі підприємства методичною базою, хоча фінансова звітність має враховувати специфіку галузі. Для урахування галузевої специфіки Радою з між­народних стандартів видано МСБО 11 «Будівельні контракти», МСБО 26 «Облік та звітність за програ­мами пенсійного забезпечення», МСБО 41 «Сільське господарство», МСФЗ 6 «Розвідка та оцінка запасів корисних копалин»[2, c.19-23].

На основі наведених міжнародних стандартів роз­роблено П(С)БО 18 «Будівельні контракти», П(С)БО ЗО «Біологічні активи» і П(С)БО 33 «Витрати на розвід­ку корисних копалин» [1]. Однак фінансова звіт­ність, складена на основі зазначених стандартів, не забезпечує належної прозорості. В Україні це зумовлено тим, що підприємства різних галузей складають уніфіковані форми фінансової звітності, що позбав­ляє їх можливості самостійно виділяти або об'єдну­вати статті у фінансовій звітності виходячи з їх сут­тєвості.

Ризики щодо надійності й якості фінансових зві­тів пов'язані також із розширенням сфери професій­ного судження. Слід зазначити, що суб'єктом профе­сійного судження в контексті МСФЗ є не тільки бух­галтер, а й керівництво суб'єкта господарювання. В Україні право здійснення професійного судження щодо фінансової звітності делеговано головному бух­галтеру або особі, яка відповідає за організацію бух­галтерського обліку на підприємстві. Сфера застосу­вання професійного судження бухгалтера, з одного боку, значно звужена, а з іншого - значно розширена порівняно зі сферою застосування професійного су­дження, передбаченого МСФЗ [4, с.6-10].

Необхідність застосування МСФЗ на сьогодні - це надійна та зіставна основа для оцінки фінансових результатів діяльності та фінансового стану, немож­ливість без них здійснення порівняльного аналізу в зв'язку з відмінностями в бухгалтерському обліку, пошук інвесторами нових ринків інвестування капі­талу; потреба у достовірній та зрозумілій фінансовій інформації [3, с.299].

Хоча зміна стандартів обліку пов'язана з пробле­мами, але вигоди застосування МСФЗ переважають (табл. 1) [13].

Таблиця 1

Переваги застосування МСФЗ для різних категорій користувачів

 

Користувачі

Переваги застосування МСФЗ

Компанії

Підвищення якості інформації для прийняття рішень менеджерами; полегшення доступу до капіталу, в тому числі  з іноземних джерел; зниження вартості капіталу; простота застосування єдиних стандартів звітності в дочірніх компаніях, зареєстрованих у різних країнах; спрощення злиттів і поглинань; підвищення конкурентоспроможності

Інвестори

Підвищення якості інформації для прийняття рішень; зміцнення довіри до поданої інформації; краще розуміння ризиків і прибутковості; компанії можуть бути зіставлені з аналогічними компаніями

Державні діячі

Зміцнення українського ринку капіталу й підвищення його привабливості; полегшення доступу до світових ринків капіталу; сприяння залученню міждержавних інвестицій

Національні органи регулю­вання

Зміцнення нагляду й правозастосування органами регулювання; підвищення стандартів розкриття фінансової ін­формації; підвищення якості інформації для учасників ринку з метою регулювання на основі розкриваючої інфор­мації; більш широкі можливості щодо залучення й моніторингу лістингу іноземних компаній

Інші зацікавлені особи

Підвищення довіри й поліпшення економічних перспектив для бухгалтерської та аудиторської професій; підви­щення прозорості компаній за рахунок поліпшення звітності; поліпшення звітності за новими та іншими аспекта­ми бізнесу

Проаналізувавши проблеми трансформації фінансової звітності підприємств України відповідно до принципів МСФЗ можна зробити висновки, що використання МСФЗ дає змогу компаніям, зокрема українським, які мають інтереси на міжнародному ринку, надати потенційним та наявним інвесторам, кредиторам та іншим зацікавленим сторонам прозору інформацію про свою діяльність.

Перехід українських підприємств до складання такої звітності можливий шляхом трансформації, але цей процес супроводжується труднощами організаційного, ментального, фінансового, кадрового характеру тощо. Однак найсуттєвішою є проблема відсутності тотожності МСФЗ і П(С)БО, які регулюють як різні аспекти визнання, оцінки й відображення в обліку його об'єктів, так і подання та розкриття інформації в фінансо­вій звітності.

Розбіжності виявляються в систематизації, кількості, назвах, деталізації, сфері застосування стандартів тощо. Із самого початку стандарти розробляються виходячи з потреб різних користувачів.

При виборі того чи іншого підходу основним критерієм слугує користь інформації для прийняття еко­номічних рішень, а також визначається, на кого розрахована звітність, які є потреби в інформації та якісні характеристики фінансової звітності. Це зумовлює об'єктивність постійного процесу розробки нових та перегляду існуючих стандартів, що разом з уніфікацією та гармонізацією сприяє зближенню різних облікових систем.

Література:

1.                 Положення (стандарти) бухгалтерського обліку: [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.minfin.gov.ua

2.                 Веріга Г.В. Міжнародні стандарти фінансової звітності /  Г.В.Веріга, А. Савро // Бухгалтерський облік і аудит. – 2010. – №9. – 19-25.

3.                 Веріга Г.В. Складання звітності за МСФЗ як засіб підвищення інвестиційної привабливості вітчизняних під­приємств / Г.В.Веріга, Т.М. Кондрашова // 36. наук, праць ДонДУУ «Фінансово-банківські механізми державного управління економікою України». - Вип. 122. - Серія «Економіка». - Донецьк, 2009. - С. 298-309.

4.                 Жук В.М. Реформування бухгалтерського обліку та звітності: стан та перспективи / В.М. Жук // Облік і фінанси АПК. - 2008. - № 3. - С. 4-14.

5.                 Ліснича О.В. Міжнародні стандарти як основний напрям удосконалення бухгалтерської звітності в системі економічної інформації / О.В. Ліснича // Економіка та підприємництво. - 2006. - №5. - С. 190-193.

6.                 Малютін О.К. Концепція поліпшення інвести­ційного клімату в Україні / О.К. Малютін // Фінанси України. -2008. -№11.- С. 12-17.