Іванческул О. І.

 Науковий керівник: Лавров О.В.

Буковинська державна фінансова академія

АСК ВНЗ як крок до майбутнього інформаційного суспільства

В наш час стрімкого розвитку інформаційних технологій потоки інформації, що циркулюють в світі – величезні і мають тенденцію до збільшення. Тому, в будь-якій організації, виникає проблема керування даними, яке б забезпечило найбільш ефективну роботу. Не є виключенням і навчальні заклади. Багато з них самотужки намагаються вирішити цю проблему і зараз, для багатьох освітян, увійшли в звичку комп’ютерні програми які можуть зробити розклад занять, розподіл аудиторного фонду навчального закладу або розрахувати навантаження викладачів. Але відсутність єдиного системного підходу зменшує позитивні враження та переваги кожної з цих розробок. Негативно впливає і той факт, що програми від різних розробників не можуть здійснювати ефективний обмін даними між собою.

Інформаційні та комунікаційні технології за короткий час стали невід’ємною складовою сучасного суспільства. У багатьох країнах світу вільне володіння цими технологіями є складовою базової освіти. Дана тема є актуальною і тому, що майже всі установи використовують автоматизовані системи управління для ведення бухгалтерського обліку. Всі управлінські завдання вирішуються шляхом складання зведеної і аналітичної звітності в офісних електронних документах (MS Excel, MS Word).

Дослідник Кравчина О.Є. стверджує, що застосування інформаційних технологій у системі управління освітою є особливо необхідним, оскільки саме управлінські рішення спроможні змінити всю систему в цілому, а від їх правильності та своєчасності залежить ефективність системи освіти. Одним із методів удосконалення системи управління освітою є впровадження новітніх інформаційних систем [3]. Проблеми використання інформаційних технологій в освіти присвячені праці Бикова В.Ю., Жалдака М.І., Ракова С.А., Кухаренко В.М., Гуржія А.М., Жука Ю.О. та ін. Також дослідженням даної теми займались такі вчені як Білощицький А.О., Трегубенко І.Б.

Для забезпечення ефективного функціонування вищих закладів освіти України в сучасних умовах необхідно реорганізувати систему управління навчальним процесом. У першу чергу, така реорганізація пов’язана з необхідністю реалізації Болонського процесу у системі вищої освіти України та інтенсифікації діяльності вищих навчальних закладів. Існує єдиний ефективний шлях інтенсифікації – інформатизація системи управління вищими закладами освіти на основі створення автоматизованих інформаційних систем та технологій, які забезпечують вирішення завдань збору, обробки, зберігання та ефективного використання інформації у процесі управління. Створення вищим закладом освіти системи управління з використанням комп’ютерної техніки надасть змогу підвищити якість та оперативність вирішення завдань, які виникають у системі управління вищими закладами освіти.

АСК “ВНЗ” – це сукупність логічно організованих програмних засобів, призначених для створення, обробки і збереження інформації про абітурієнтів та студентів, автоматизації документообігу навчального процесу, інформаційно-аналітичної підтримки всіх підрозділів навчального закладу. Система охоплює всі етапи навчання, пристосована до можливих змін процесів та методів управління, припускає можливість змін в ієрархічній структурі організації. Документація, що формується узгоджена з діючою в Україні нормативною базою [1].

Кожний етап перебування студента у навчальному закладі автоматизовано фіксується адміністрацією із дотриманням усіх організаційних процедур, документуванням цих процесів та наявністю контролю за станом справ.

У момент здачі документів до навчального закладу дані про абітурієнта з цифровою фотографією та ідентифікаційним номером вводяться до підсистеми “Приймальна комісія”. При цьому працівник приймальної комісії може звертатися до централізованої бази даних ІВС “ОСВІТА”, щоб перевірити інформацію атестату про середню освіту та використовувати інші дані про попередній рівень освіти абітурієнта. Система має можливість обробляти готові результати іспитів, введені оператором. Проводиться моніторинг вступних іспитів, прогнозування середнього та прохідного балу і багато іншого.

Після зарахування до навчального закладу процес навчання студента контролюється підсистемою “Деканат”, в якій до персональних даних студента додаються інші поля, що відображають поточний стан студента під час навчання в закладі. Формуючи накази, заносячи оцінки, підстави для нарахування відповідної стипендії або інші показники успішності, методист оперативно вносить всі зміни до поточного стану студента. Замовлення документів про освіту та студентських квитків займає хвилини. Для друку додатків до дипломів, система автоматично виводить з навчального плану та таблиці успішності студента, кількість годин та оцінки з дисциплін.

Надається можливість автоматично формувати різноманітні додаткові документи, звичні для працівників навчального закладу. Це будь-які внутрішні звіти, списки, допуски до перескладання іспитів, довідки та інші документи.

З кожним роком АСК “ВНЗ” охоплює нові навчальні заклади України, постійно розширюється коло задач, що вирішуються системою.

Обмін даними між частинами АСК “ВНЗ” забезпечує безперервний цикл проходження даних про контингент від приймальної комісії або навіть від закінченого середнього навчального закладу до дипломної роботи та видачі документу про освіту. Дані про випускника потрапляють до банку даних ІВС “ОСВІТА”, а користувачами цього банку даних можуть бути не тільки працівники галузі освіти, але й кадрові служби підприємств, організатори грандів, стипендій, матеріальних заохочень які зможуть дізнатися про випускників та їхні показники успішності [3].

Найпоширенішими автоматизованими системами керування вищим навчальним закладом є пакети комп’ютерних систем "Деканат", "Бібліограф-2007", "Колоквіум", "ПС - персонал" приватного підприємства "Політек-Софт", програмний комплекс "Альма-матер", ІАС "Університет".

Отже, одним із складних завдань, що стоять перед сучасним ВНЗ,  - це підвищення ефективності його роботи, а саме – комплексна дія на мережеву інфраструктуру, організаційну структуру, системи управління і оплати, корпоративну культуру ВНЗ.

І єдиним рішенням цієї задачі є автоматизація діяльності вузу і створення інформаційного середовища, яке з одного боку, надає доступ до необхідної користувачам актуальної, несуперечливої, повної інформації, з іншої – є необхідним інструментом діяльності співробітників вузу і навчання студентів.

Якщо проаналізувати існуюче програмне забезпечення автоматизованим процесом виявлено, що найбільш ефективним для керування є програмний комплекс "Альма-матер".

Це інформаційне середовище, яке базується на сучасних web-технологіях, дозволяє управляти учбовим процесом з будь-якої точки світу. При цьому дана система не вимагає високої продуктивності комп’ютерів на клієнтських місцях і додаткового дорогого програмного забезпечення.

Система "Альма-матер" є сучасним і актуальним рішенням для вузів, оскільки підтримує всі ключові стандарти Болонського процесу:

- чітка уніфікація студентських документів;

- підтримка кредитної системи за Європейською кредитово-трансфертною системою (ECTS);

- забезпечення відкритого доступу до основної інформації про успішність студентів і внутрішні процеси ВНЗ;

- забезпечення належного рівня мобільності студентів і викладачів [2].

В зв’язку з переходом до європейської системи вищої освіти в контексті Болонського процесу, скороченням набору студентів і конкуренції, що посилюється, в найближчому майбутньому успішними стануть ВНЗ, які здатні швидко реагувати на зовнішні зміни, мають гнучкі бізнес-моделі, розглядають інформаційні технології як основу ефективного управління.

 

 

Список використаних джерел

1. Про затвердження Державної програми "Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці" на 2006 – 2010 роки. Постанова Кабінету Міністрів України №1153 від 07.12.05. – 2005.

2. Трегубенко І.Б. Методи та моделі оптимізації системи управління навчальним процесом в вищих начальних закладах освіти: Автореф. дис. канд. техн. наук: 05.13.06/ЧДТУ. – Черкаси, 2008. – 23с.

3. Кравчина О. Є. Інформатизація організаційно-управлінської діяльності в загальноосвітній школі// Інформаційні технології і засоби навчання. – 2009. – №3(7).

4.  www.politek-soft.kiev.ua.