Аспірант Ґудзь Ю.Ф.

Національний університет харчових технологій, м. Київ

Аутстаффінг та аутсорсинг як інструменти підвищення ефективності господарської діяльності малих підприємств харчової промисловості

 

Малий бізнес є невід’ємною складовою ринкової господарської системи, як найбільш масова, динамічна, гнучка форма ділового життя. Зростання підприємницької активності у цій сфері повинно сприяти наповненню ринку товарами та послугами, вирішенню проблеми зайнятості, створенню нових робочих місць.

Майже в усіх галузях економіки діяльність малого підприємництва є збитковою. Частка нерентабельних малих підприємств в 2009 році збільшилась на 2,8%. Загалом в Україні обсяг реалізації продукції (робіт, послуг) зменшився проти минулого року на 7,3%. Внесок малих підприємств у загальний обсяг реалізації по економіці склав 16,7%.

Щодо харчової промисловості, то спад виробництва в 2008 році порівняно з попереднім роком становив 99,1%, відповідно у 2009-му – 93,9% [8, 9]. Аналогічна картина спостерігається і в 2010 році.

Розв’язання проблеми забезпечення продуктами харчування населення країни є важливим пріоритетом державної політики і об’єктом законотворчої діяльності та наукових досліджень. У сфері забезпечення продуктами харчування з’єднуються проблеми проведення  агропродовольчої і соціально-економічної політики, реальні тенденції щодо розвитку виробництва продуктів харчування, вітчизняного продовольчого ринку, платоспроможного попиту й соціального стану населення.

Збільшення кількості збиткових малих підприємств у харчовій галузі повинно викликати неабияку тривогу збоку держави. Тому у сучасних умовах господарювання для малих підприємств харчової промисловості актуального значення набувають сучасні технології ведення бізнесу, які дозволяють підтримувати економічну стійкість фірм в умовах жорсткої конкуренції та нестабільності зовнішнього середовища.

У наш час аутсорсинг та аутстаффінг є одним із кращих інструментів, за допомогою якого фірми мають можливість підвищити свій рівень ефективності господарської діяльності. Але питання застосування аутсорсингу та аутстаффінгу на малих підприємствах є  не до кінця дослідженим і викликає безліч суперечок та розходжень. Водночас в працях українських вчених дана тема взагалі не розкрита, тому потребує вивчення економічної суті даних інструментів, що підвищують ефективність вітчизняних підприємств в сучасних умовах.

Аутсорсинг широко застосовується в західній практиці ведення бізнесу, про що свідчать численні наукові праці зарубіжних вчених, серед яких варто відмітити Ж.Л. Бравара, С. Клементса, Р. Моргана, Дж. Хейвуда. Серед російських економістів значний внесок в розвиток концепції аутсорсингу зробили Н. Єрмошкін, С. Календжян, Д. Козлов, О. Лігоненко.

Виникнення інструменту аутсорсингу пов’язують з автомобільним бізнесом, зокрема з компанією General Motors та її діяльністю в 70-х роках XXст. Керівництво почало серію змін на підприємстві, які базувалися на висновку Г. Форда, що спеціалізовані фірми виконують свої функції краще, ніж його власні підрозділи [1, с. 6]. Компанія Toyota, використовуючи виробничий аутсорсинг, що передбачає передачу частини ланцюжка виробничих процесів або цілком весь цикл виробництва сторонній організації, сьогодні займається практично тільки проектуванням, складанням і реалізацією продукції, а більша частина деталей і комплектуючих виробляється іншими, найчастіше великими підприємствами [2]. Аутсорсинг дуже слабо розвинутий в Україні через недовіру та невідповідність цін на послуги аутсорсерів та їх якості, в той час коли він достатньо широко застосовується в західній практиці ведення бізнесу.

Аутсорсинг – (англ. аutsoursing – використання зовнішніх джерел або засобів) – це передача сторонньому підрядникові деяких бізнес-функцій або частин бізнес-процесу підприємства [5, с. 33].

Аутсорсинг існує двох видів – виробничий аутсорсинг та аутсорсинг бізнес-процесів. Виробничий аутсорсинг передбачає передачу частини виробничих процесів або всього циклу виробництва сторонній компанії [6]. Виробничий аутсорсонг дозволяє компанії по-перше – зосередитися на розробці нових продуктів і послуг, що важливо для забезпечення конкурентних переваг, особливо в умовах стрімко змінюваних технологій і попиту, по-друге –  збільшити гнучкість виробництва, по-третє – використовувати додаткові переваги від ведення бізнесу на ринках з дешевою робочою силою [2].

Суть аутсорсингу полягає в тому, що всі ресурси компанії концентруються на основному виді діяльності, а не основні для бізнесу функції перекладаються на професійних партнерів. Разом з тим, аутсорсинг являється частиною стратегії управління підприємством, а не просто видом партнерської взаємодії чи кооперації і передбачає передачу не тільки обов’язків, а й відповідальності за надання певних послуг компаніям-партнерам по бізнесу [4, с. 18].

На нашу думку застосування аутсорсингу на малих підприємствах харчової промисловості можливе за наявності таких проблем:

       великі виробничі витрати;

       неможливість забезпечити необхідної якості харчових продуктів;

       дефіцит устаткування для роботи над ресурсомісткими операціями;

       відсутність висококваліфікованого персоналу;

       громіздкий апарат управління (наявність бухгалтерського, комерційного, маркетингового відділів);

       неефективна робота відділу постачання.

Недоцільністю використання аутсорсингу можуть бути наступні причини:

       відсутність надійних аутсорсерів;

       потенційна монополія з боку можливого постачальника;

       зниження оперативності послуг нижче необхідного рівня, коли час є вирішальним фактором, а постачальник не спроможний задовольнити терміни;

       збільшення витрат пов’язаних з тим, що собівартість виготовлення власними силами менша, ніж ціна пропозиції на ринку.

На думку спеціалістів Інституту аутсорсингу (Outsourcing Institute, США), аутсорсинг бізнес-процесів є видом оптимізації діяльності підприємств, що динамічно розвивається, причому найбільший ріст спостерігається в сфері фінансів та бухгалтерського обліку. Статистика, проведена в 1997 році Американською асоціацією менеджменту, показала, що вже тоді 20% із числа 600 опитаних фірм передали на аутсорсинг хоча б якусь частину фінансових та бухгалтерських операцій, а 80% – частину адміністративних функцій.

Теоретично на малих підприємствах харчової промисловості можна застосувати такі види аутсорсингу:

– виробничий аутсорсинг;

– ІТ-аутсорсинг;

аутсорсинг бізнес-процесів;

аутсорсинг управління знаннями.

Але на малих підприємствах харчової промисловості реально можна застосувати тільки аутсорсинг бізнес-процесів і ІТ-аутсорсинг [табл. 1].

Таблиця 1

Послуги аутсорсерів, які можуть бути надані малим підприємствам харчової промисловості

№ п/п

Сфера діяльності підприємства

Напрями застосування

1.

Інформаційна

– розробка програмного забезпечення;

– управління базами даних підприємства.

2.

Бухгалтерський облік

     ведення бухгалтерської документації;

     забезпечення нарахування заробітної плати;

     складання фінансової звітності;

     податкові платежі.

3.

Управління персоналом

– використання позаштатного персоналу;

– юридичне забезпечення.

4.

Маркетингові комунікації

  зв’язки з громадськістю;

  реклама;

  вихідний телемаркетинг;

5.

Комерційна діяльність

  логістика;

  організація постачання та збуту.

 

Перевагами, які надає аутсорсинг, є: скорочення і контроль витрат виробництва; використання провідних чи інноваційних технологій виробництва; звільнення внутрішніх ресурсів для інших цілей компанії; концентрація уваги компанії на основному виді діяльності; звільнення компанії від необхідності купувати і зберігати у себе обладнання, знання, технології, необхідних для переданих на аутсорсинг процесів; використання переваг ре дизайну і залучення фахівців; скорочення некерованих факторів; звільнення від частки ризиків пов’язаних з виробництвом [2].

Але на ряду з перевагами, які надає аутсорсинг також існують його недоліки – те, що компанія аутсорсер може бути недостатньо кваліфікована або професійна в тих чи інших бізнес-процесах, які вона бере на себе.

Переваги і недоліки аутсорсингу систематизовані у таблиці 2.

Таблиця 2

Переваги і недоліки використання аутсорсингу на малих підприємствах харчової промисловості

Переваги

Недоліки

використання спеціалізованого обладнання, знань, технологій;

– зниження вартості реалізації бізнес-процесу, а саме: скорочення і контроль витрат, економія на податках на зарплату штатної одиниці;

підвищення інвестиційної привабливості фірми;

  використання конкуренції на ринку виконавця;

синергетичний ефект, звільнення внутрішніх ресурсів компанії для інших цілей;

зниження ризиків, пов'язаних з реалізацією бізнес-процесу;

– скорочення впливу некерованих факторів, нестача сільськогосподарської сировини;

  додатковий доступ до фінансів;

– збільшення якості одержуваних продуктів або послуг завдяки зосередженню зусиль підприємства на основній діяльності.

недостатність важелів керуючого впливу зі сторони аутсорсера, що може призвести до зниження ефективності процесів та збільшення витрат на обслуговування;

рівень професіоналізму співробітників аутсорсингової компанії - може виявитися недостатнім для виконання робіт або надання послуг на належному рівні;

збільшення часу вирішення проблем в аварійних ситуаціях, пов'язане із зайвою проміжною ланкою;

– наявність ризиків порушення збереження майна, збереження і витоку відомостей конфіденційного характеру,

– постійний нерегульований доступ до документів, даних і матеріальних цінностей підприємства збоку сторонніх осіб;

        велика плинність персоналу;

                       неможливість зі сторони керівників малих підприємств харчової промисловості оперативно контролювати і впливати на делеговані бізнес-процеси.

 

Співпраця малих підприємств з іншими фірмами у вигляді аутсорсингу, дозволить заощадити на витратах з організації та проведення певних бізнес-процесів, тим самим надасть більше часу і ресурсів, для того щоб компанії могли сконцентрувати свою увагу на розробці та впровадженні у виробництво інноваційних ідей та технологій. Так як аутсорсинг прийнято вважати частиною корпоративної стратегії, то й рішення про прийняття та запровадження аутсорсингових схем повинні приймати власники підприємств. Пам’ятаючи при цьому, що ефективність господарської діяльності підприємств досягається за рахунок зосередження зусиль на основному предметі діяльності і передачі непрофільних функцій зовнішнім спеціалізованим фірмам.

Для керівників підприємства ажливо розрізняти поняття «аутсорсинг» та «аутстаффінг». Аутсорсинг – це передача функцій, які раніше виконувалися безпосередньо самим підприємством, зовнішній компанії-виконавцю, яка спеціалізується на виконанні даних функцій.  Аутстаффінг передбачає передачу не окремих функції, а конкретних співробітників, які працюють в компанії. При цьому дані співробітники оформляються у штат сторонньою організацією, а фактично працюють на тому ж місці, де працювали, і виконують ті ж функції, що і виконували.

Аутстаффінг (англ. out — «поза» + англ. staff — «штат») —залучення підприємством позаштатного спеціаліста (фрілансера), який володіє відповідними знаннями, професійними навичками і досвідом, на час виконання певного проекту, а також з метою ухилення від дотримання вимог трудового законодавства.

Під аутстаффінгом часто розуміють виведення співробітника за штат компанії-замовника і оформлення його до штату компанії-провайдера, при цьому він продовжує працювати на колишньому місці і виконувати свої функції, але обов’язки роботодавця по відношенню до нього виконує вже компанія-провайдер. Компанія-аутстаффер надає співпрацівників необхідної кваліфікації і несе відповідальність за якість виконуваних ними послуг, а якщо якість клієнта не влаштовує, то персонал буде замінено на інший потрібної кваліфікації.

Переваги застосування аутстаффінгу для малих підприємств харчової промисловості є наступними:

       збільшення кількості співробітників без відміни спрощеної системи оподаткування;

       зниження навантаження на кадрову службу;

       делегування відповідальності на інше підприємство;

       підвищення інвестиційної привабливості підприємства.

Зниження навантаження на кадрові служби  і зменшення витрат по їх утриманню проявляється в тому, що на малому підприємстві можна перевести на аутстаффінг увесь штат, окрім директора і бухгалтера. В цьому випадку не потрібно вести кадрову документацію, заповнювати табелі обліку робочого часу, книги обліку трудових книжок і багато інших документів та процедур, які пов’язані із кадровим діловодством. При використанні аутстаффінга організація та її керівництво повністю звільнені від відповідальності не лише перед перевіряючими органами, але й у випадку колективних суперечок.

Якщо мале підприємство працює за спрощеною системою оподаткування, то кількість співробітників не може перевищувати 50 чоловік. У випадку збільшення персоналу необхідно перейти на загальну систему оподаткування, що пов’язано із значними витратами. При використанні аутстаффінга зберігається можливість залишатися у статусі малого підприємства, при цьому збільшуючи фактично зайняту кількість співробітників.

При фактично невеликій кількості працівників і значно низьких витратах на персонал можуть значно покращуватися фінансово-економічні показники. Це може використовуватися як інструмент збільшення інвестиційної привабливості підприємства.

Цивільне і трудове законодавство не регулює правовідносини, пов’язані із наймом персоналу через спеціалізовані організації. Укладення таких договорів можливо лише виходячи із умов договору, закріпленого Цивільним кодексом.

Реалізація концепції аутстаффінгу в Україні утруднена в зв’язку з особливостями правового регулювання в сфері. Зокрема, укладення трудового договору має на увазі виникнення взаємних прав у обов’язків у працівника і компанії-провайдера, але не у працівника і компанії-замовника. Оформлення аутстаффінгу з допомогою цивільно-правового договору позбавляє працівника гарантій та компенсацій, передбачених Трудовим кодексом, права на щорічну оплачувану відпустку і т. д.

 Незважаючи на те, що законодавство України поки що не регулює аутстаффінгу, його законність визнана арбітражними судами, і ризик його застосування пов’язаний виключно з підтвердженням обґрунтованості витрат на цю операцію для цілей оподаткування.

Згідно цивільно-правового договору про надання персоналу, компанія-провайдер зобов’язується за плату надати замовнику працівників певної професії та кваліфікації, для використання їх праці в його виробничому процесі. Одночасно між провайдером та працівником укладається трудовий договір, в якому провайдер виступає як роботодавець. Виконання договору про надання персоналу підтверджується актами, що періодично оформляються провайдером і замовником, в яких фіксується факт надання (прийму-передачі) працівників і відпрацьований ними за звітний період робочий час. Між замовником і працівником ніяких юридичних договорів не оформляється, так як фактичним роботодавцем є провайдер. Договір надання персоналу являється цивільно-правовою угодою.

Договір надання персоналу не суперечить цивільному законодавству, і оцінювати договір надання персоналу з точки зору відповідності трудовому законодавству неправомірно, так як він відноситься до сфери цивільного права і його застосування є правомірним і не суперечить законодавству України.

Таким чином, до основних плюсів використання аутстаффінгу відносять зниження навантаження на кадрові служби, зменшення витрат на утримання персоналу, податкова оптимізація, мінімізація ризиків і делегування відповідальності

Отже, використання аутсорсингу та аутстаффінгу на вітчизняних малих підприємствах харчової промисловості нашої країни може значно підвищити ефективність їх роботи в умовах нестабільного економічного середовища, а також відкрити нові можливості для розширення інтеграційних зв’язків вітчизняних підприємств. Саме зараз велику увагу на аутсорсинг та аутстаффінг повинен звернути малий бізнес в Україні, який в умовах глобалізації та економічної кризи зазнає величезних збитків.

Література:

1. Аникин Б.А. Аутсорсинг и аутстаффинг: высокие технологии менеджмента; [учеб. пособие] – М.: ИНФРА-М, 2007. – 187 с.

2. Гавриленко К. Аутсорсинг як інструмент зниження витрат у системі стратегічного управління / К. Гавриленко // Актуальні проблеми економік. – 2009. – 1 (91). – С. 104-109.

3. Заводська І.І. Передумови та перспективи розвитку сучасного бізнесу на основі аутсорсингу [Електронний ресурс] / І.І. Заводська // Культура народов Причорномор’я. – 2006. - №80. – С. 43-45.

4. Зозульов О. Аутсорсинг як інструмент підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств в умовах глобалізації / О. Зозульов // Економіка України. – 2009. – №8. – С. 16-24.

5. Календжян С. О. Аутсорсинг и делегирование полномочий в деятельности компаний / С.О, Календжян. – М.: Дело, 2003. – 178 с.

6. Лігоненко Л.О, Антикризове управління підприємством: теоретико-методологічні засади та практичний інструментарій / Л.О. Лігоненко – К.: КНТЕУ. – 2001. – 580 с.

8. Статистичний щорічник України за 2008 рік / Держкомстат України. – К., 2009. – 114 с.

9. Статистичний бюлетень за 2009 рік / Держкомстат України. – К., 2010. – С.6.

10. Хейвуд Дж. Аутсорсинг в поисках конкурентных преимуществ / Дж. Хейвуд; [пер. с англ.]. – М.: Вільямс, 2002.