Чернова Т. В.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського

Суть та проблеми  бюджетного контролю в Україні

Однією з найважливіших функцій державного управління є бюджетний контроль. Зважаючи на те, що бюджет  є провідним інструментом економіки , яка знаходиться  в умовах кризи, яка й далі загострюється, дослідження проблеми цієї теми є дуже актуальним питанням  сьогодення.                           Аналіз здійснення бюджетного процесу останніх років засвідчує наявність недоліків, зокрема, невчасне прийняття бюджетів, дефіцитність, недовиконання дохідної частини та неефективне і нецільове витрачання бюджетних коштів. Необхідність подолання цих недоліків потребує вжиття адекватних заходів щодо удосконалення управління бюджетною сферою. Оскільки, згідно Бюджетного кодексу України, бюджетний контроль здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу, видається доцільним проаналізувати найголовніші проблеми у розрізі етапів його складання, розгляду та виконання [1]. Особливість цього контролю полягає у тому, що контрольні процедури спрямовуються на обґрунтованість показників бюджетів та відповідність їх чинним нормативним документам. Контроль має передбачати  зіставлення показників бюджету майбутнього року з показниками попередніх років, перевірку взаємної відповідності доходів і видатків.                             Бюджетному контролю присвячені праці таких російських та українських вчених, як  В. Андрущенка, О. Барановського, С. Булгакової, Л. Гончаренко,  І. Дрозд,  А. Єпіфанова, Є. Калюги, І. Стефанюка, В. Шевчука, В. Феодосова. Але ця проблема  потребує продовження розпочатих досліджень у частині недостатньо висвітлених аспектів, адже в більшості випадків більша увага приділялась державному фінансовому контролі, не виділяючи бюджетного контролю.

Для визначення сутності та призначення бюджетного контролю, необхідно спочатку розглянути саме поняття бюджетного контролю. Адже в літературі, це поняття трактується по-різному. Наприклад, О. Гетманець  зазначає, що бюджетний контроль – багатопланове і комплексне явище, яке можна розглядати з різних позицій: функція держави щодо пошуку ефективних механізмів організації  важливих ланок публічних фінансів – бюджетів; механізм забезпечення законності й правопорядку в бюджетній сфері та іншій [3]. Зміст контрольної діяльності залежить від методів (способів) здійснення бюджетного контролю. Бюджетним Кодексом визначено такі методи, як перевірка, оцінка, вивчення, ревізія, розслідування та аудит [1].                           На наш погляд, контроль на стадії складання проектів бюджетів ускладнюється обсягом повноважень контролюючих суб’єктів та характером взаємозв’язків між ними, тому вважаємо за необхідне на законодавчому рівні конкретизувати визначення функцій контролюючих органів та регламентувати їхню взаємодію. Ухвалення бюджету та надання йому законодавчого статусу означає завершення процедури перевірки обґрунтованості бюджету. Аналіз контролю на стадії виконання бюджетів свідчить про те, що він здійснюється за повнотою і своєчасністю надходження доходів та цільовим використанням коштів бюджетів, про те, що контроль за ефективним використанням коштів є досить низьким. Це зумовлено, передусім, тим, що в Україні на практиці не повною мірою реалізується така форма бюджетного контролю як аудит ефективності, разом з тим основою контролю є інспектування. Такий контроль спрямований на виявлення правопорушень і притягнення винних в  їх вчиненні осіб до відповідальності, а не на оцінку результатів, досягнутих в управлінні бюджетними коштами. Слід зазначити, що найважливішою вимогою до бюджетного контролю, є збалансованість бюджетів.

Підсумовуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що при реалізації бюджетного контролю в Україні існує ряд суттєвих проблем. Тому вважаємо, що запропоновані заходи дадуть можливість не лише усунути зазначені недоліки, а й підвищити ефективність, дієвість та результативність бюджетного контролю в Україні, наблизити його до вимог ЄС.

 

Література:

1.     Бюджетний Кодекс України: Закон України від 21.06.2001р. №2542-ІІІ із змінами та доповненнями

2.     Гетманець О. Нормативно-правове забезпечення бюджетного контролю // Підприємництво, господарств і право. – 2009. – № 8. – С. 158-160

3.     Гетманець О. Місце бюджетного контролю в системі фінансового права // Право України. – 2009. – № 9. – С. 148-153

4.     Гетманець О. Актуальні проблеми правового регулювання бюджетного контролю в Україні // Підприємництво, господарство і право. – 2008. – № 6. – С. 91-942.     В. Федосов. Бюджетний менеджмент: Підручник / В. Федосов, В. Опарін, Л. Сафонова. – К.: КНЕУ,2004. – 864с.