Экономические науки/ 6. .Маркетинг и менеджмент.

Васильєв В.В., Логвіна Ю.М.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского, Украина

PR ЯК ІНСТРУМЕНТ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

В умовах розвитку економіки здобула розвиток система підприємницької діяльності з елементами маркетингового підходу. Під час світової кризи постала проблема ефективного використання такого інструменту маркетингової діяльності як PR.

Актуальність статі полягає в тому, що зараз, під час кризи, деякі продукти на ринку не мають попиту. Це залежить від того, що підприємства не викликають у населення надії та довіри. Тому багато підприємств використовують PR у своїй діяльності. Його призначення полягає не тільки у „просуванні продуктів”, а й у реалізації певної соціальної програми.

Ефективне використання інструменту PR дозволить зробити маркетинг більш гнучким та дасть здатність адаптуватися підприємствам України у сучасному середовищі під час кризи.

Ігнорування чи недбале використання інструментів маркетингу може привезти к істотним негативним наслідкам. Цими наслідками можуть бути не тільки втрата прибутку підприємства, що є основною цілю для нього, але й втрата конкурентоспроможності та понесення фінансових санкцій у вигляді витрат. Із-за недбалих та неефективних управлінських рішень підприємство втрачає підтримку та свою репутацію у суспільстві. Зниження доходності і стабільності торгового сектора економіки, погіршення фінансового стану торгово-експортної системи України підтверджують необхідність правильного використання інструментів маркетингу в торговій діяльності підприємства.

Всі ці аспекти сформували проблему та обумовили вибір напрямку дослідження цієї статті та її актуальність. Цілю даної статті є визначення підходів до вирішення цих проблем на ринку України та аналізу діяльності маркетингу, зокрема інструментів PR.

PR - це управлінська діяльність, професійне управління репутацією компанії. PR — мистецтво досягнення взаємопорозуміння та згоди між людьми, соціальними групами, класами, націями, державами на основі цілеспрямованого формування громадської думки та управління нею.

Існує 5 груп комунікаційних потоків, які використовує PR для поєднання середовища підприємства та зовнішніх суб’єктів.

1 група формує взаємодію між керівниками та персоналом регіонального представництва;

2 група потоків обслуговує проведення ділових операцій безпосередньо між персоналом та клієнтами і партнерами;

3 група комунікаційних потоків дає можливість ефективно взаємодіяти керівництву з ключовими представниками державних органів, партнерами і місцевої громадськості;

4 група потоків дозволяє, використовуючи потенціал керівництва та персоналу регіонального офісу, здійснювати вплив на місцеві ЗМІ;

5 група потоків дозволяє взаємодіяти з масовою аудиторією через місцеві ЗМІ, просуваючи продукти і послуги, тощо.

Правильне регулювання цих потоків допоможе йому вистояти на шляху конкурентної боротьби підприємств під час економічної кризи. Цілю регулювання цих потоків в України є подолання кризового стану торгового сектора економіки, активізація купувальної спроможності населення, та підвищення ефективності торгівельних ресурсів. Це дозволить координувати і гармонізувати їх діяльність, спрямовувати на досягнення стратегічних і тактичних цілей підприємства.

Іншим шляхом вирішення цієї проблеми є аналіз існуючої практики ведення PR діяльності в Україні.  Згідно із статистичними даними можна зробити висновок, що використання PR як інструменту маркетингу підприємства набирає оберти, и зараз його використовує більше підприємств, ніж до настання кризової ситуації. Але вони використовують PR діяльність недбало, про що свідчить низький рівень ефективної його роботи з клієнтами. Забезпечення правильного ведення цієї діяльності допоможе сформувати позитивний імідж підприємства, більш ефективне просування продуктів та послуг тощо. Для цього необхідно спочатку усвідомити чого саме потребує населення, а вже потім приймати заходи по рішенню цієї проблеми.

Після проведення певних PR заходів, необхідно оцінити зміну в сприйнятті даного продукту чи послуги підприємства цільовою аудиторією. Дослідження та опитування аудиторії може відбуватися до, після та під час реалізації проекту чи робочого періоду. Методами такого оцінювання є опитування, анкетування за допомогою спеціалізованих дослідницьких компаній.

Внесення запропонованих пропозицій до визначення ефективності інструментів PR діяльності дозволить створити такі умови роботи підприємства, які в перспективі приведуть його до збільшення грошових потоків, активізації торгового сектору економіки, покращення якості наданих послуг дозволить вирішити проблему суперечок між підприємствами та громадськістю, збільшити довіру та підняти репутацію підприємств.

Розглянувши основні проблеми та шляхи їх вирішення, можна зробити висновок, що PR для підпиємства є невід’ємною його складовою ефективної роботи з клієнтами. З позиції проведення подібних заходів, PR може суттєво вплинути на формування позитивного ставлення місцевих громад до підприємств і налагодження між ними тісної взаємодії.

 

Література:

1.     PR на кожен день / Ред. Татьяна Острог ляд – Х.: Фактор, 2009. – 564 с

2.     Маркетинг / Ред. И. Г. Швайко, М. М. Егорова, Е. Ю. Логвинова – К. 2006. – 134 с.

3.     Экономический анализ деятельности предприятий. Учебное пособие для вузов / Ред. С. М. Пястолов – К. 2006. – 348 с.