"Педагогические науки"

                                                                                                     подсекция № 5

 

И. В. Борисенко

Донецький політехнічний технікум.

Використання інтерактивних методів навчання

для занять з електротехнічних дисциплін.

 

     Сучасна вища школа стоїть перед прикрим фактом: в умовах традиційних форм та методів навчання студенти, пасивно отримуючи інформацію, не вміють здобувати її самостійно і застосовувати те, що знають.

Тому цілеспрямований розвиток індивідуальності можливий лише тоді, коли теорія освіти не декларуватиме необхідність творчості педагога і творчості студента, а систематично за допомогою доцільних методів втілюватиме її у навчально-виховному процесі.
   
Якнайкраще сприяють цьому інтерактивні методи навчання, що активно розробляються останнім часом. Завдяки закладеним в їх суть самостійній діяльності та груповій взаємодії вони можуть бути корисними як для викладача та і для студентів.
     
Інтерактивне навчання - це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності студентів, що має на меті створення комфортних умов навчання, за яких кожний студент відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність. з

Вибір методів навчання, за допомогою яких педагог і студенти в процесі навчання реалізують поставлені цілі, зумовлений:

цілями навчання;

змістом навчального матеріалу та специфікою предметної сфери;

темпом та терміном процесу навчання;

стилем навчання та рівнем педагогічної майстерності викладача;

дидактичним та матеріально-технічним забезпеченням процесу навчання;

рівнем підготовки студентів.

Відомо, що термін “інтерактивний” (з лат. inter – взаємний, activus діяльний) означає здатний до взаємних дій, діалогу. Інтерактивне навчання

(англ. – interactyve learning) – це, по-перше, навчання, яке ґрунтується на взаємодії; по-друге, навчання, побудоване на взаємодії, здійснюється у формі педагогічного спілкування, що розглядається як рівноактивна взаємодія – діалог (полілог).

Пасивний метод

 
Овал:   Студент
 

 

 

 

 

 

 

 


Овал:   Студент

Активний метод

 

Викладач

 
                                                

Інтерактивний метод

 
 

 

 

 

 

 

 


     Досвід викладання  електротехнічних дисциплін показує, що студенти, як правило, не завжди впевнено оперують фундаментальними поняттями електромагнетизму і тому мають певні труднощі в повноцінному засвоєнні нового навчального матеріалу. Допомогти студентам в подоланні цих труднощів і є основною метою  інтерактивних методів навчання для занять з електротехнічних дисциплін, які з достатньою повнотою мають довести сучасні фізичні уявлення про електричні і магнітні явища з позицій макроскопічного підходу, прийнятого в електротехніці, а також короткі відомості про творче життя видатних вчених, праці яких сприяли розвитку електротехніки, тому при розумової роботі в інтерактивному режимі вимагають від студентів завдання, які потребують встановлення спільних та відмінних ознак. Результатом роботи групи над таким завданням стає інтерактивний проект , виготовлений студентами. Інтерактивний проект — це творча робота групи в якої можуть бути відображені одночасно формули, символічні позначеннями, записи, малюнки, графіки. Я в своєї практиці викладання електротехнічних дисциплін висунуваю умови під час виконання такої роботи, наприклад, скласти проект, який би яскраво відобразив використання різних видів електровимірювальних пристроїв, або користуючись малюнками,  графіками, та комп'ютерними презентаціями, описати та донести до інших студентів, важливі моменти з явищ електротехніки. Такі проекти містять в собі декілька рубрик, які відображають все в тій темі з електротехніки, яку я пропоную на заняттях студентам, це: теоретичний опис теми, історичні джерела теми, використання явищ з теми в техніці та погляд студента на цю тему.

   Важливою складовою процесу вивчення дисципліни «Електротехніка» є виконання індивідуальних семестрових завдань у вигляді розрахунково-графічних робіт. Мета індивідуальних завдань – надати студентам уміння і навичок самостійного опрацьовування теоретичного матеріалу та аналізу електричних кіл. Робота має виконуватися паралельно з засвоєнням змістового матеріалу курсу та набуттям необхідних знань та практичних навичок.

Контрольні заходи під час вивчення дисципліни «Електротехніка», окрім самоконтролю засвоєння лекційного матеріалу та вхідного контролю на лабораторних заняттях, передбачають рубіжний контроль. До рубіжного контролю слід віднести тематичні контрольні роботи, які мають виконуватися для перевірки певних знань і умінь студентів після кожного змістового модуля (логічно завершеної частини навчального матеріалу дисципліни) та для атестацій студентів.

    Використання інтерактивних методів навчання має забезпечити високоякісну подачу навчальних матеріалів студентам, і стандартизацію оцінювання результатів навчання, що є вкрай важливим для якісного контролю і накопичення нових знань за різнобічну навчально-пізнавальну діяльність студентів з електротехнічних дисциплін.

    Використання інтерактивних  методів  навчання електротехнічним дисциплінам у навчальному процесі студентів продемонструвало, що ці методи – це незамінні помічники викладачів. В першу чергу тому, що з’являється можливість надати інформативний матеріал у повному обсязі з чіткими рисунками, навіть фотографіями реальних об’єктів, з прикладами і доповненнями, та з використанням новітніх інформаційних технологій. Безумовно, для ефективного навчання потрібно забезпечити якість навчально-методичних матеріалів. По-друге, у викладача з’являється можливість проконтролювати роботу студентів перевірити рівень засвоєння матеріалу.

      З іншого боку, інтерактивні методи навчання – це незамінні помічники студентів. Навіть якщо студент був присутній на лекції, можливі провалля у начитаному матеріалі: студент може недочути, недобачити, і з іншого боку, викладач може нечітко донести навчальний матеріал. За наявності використання інтерактивних методів навчання у студента з’являється можливість більш уважно і більш поглиблено вивчити той матеріал, що намагався йому розтлумачити викладач. Під час роботи з інтерактивними методами навчання, безумовно, забезпечується індивідуальний характер навчання. Якщо студент унаслідок своєї недостатньої підготовки або індивідуальних особливостей не встигає засвоювати учбовий матеріал на аудиторних заняттях в примусовому темпі його викладання, то він витрачає більшу кількість часу на самостійну роботу.

Література:

1. Активні та інтерактивні методи навчання / укл.: О.С. Кравчина. – К. : ЦІППО АПН України, 2003. – 32 с.

2. Алексюк А.М. Загальні методи навчання / А.М. Алексюк. – К.: Радянська школа, 1981. – 206 c.

3. Гунда Г.В. Інновації у підготовці фахівця в умовах класичного університету / Г.В. Гунда, В.В. Сагарда. Ужгород, 2000. – 168 с.

4. Загірняк М.В. Проблеми якості загальної середньої освіти у світлі системи визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання / М.В. Загірняк, М.В. Усатюк // Електротехніка і Електромеханіка. – 2009. – № 6.

5. Кларин М.В. Интерактивное обучение – инструмент освоения нового опыта / М.В. Кларин // Педагогика. – 2000. – № 7.

6. Сошенко С.М. Мотивація студентів при виборі професійного майбутнього / С.М. Сошенко. Бердянськ, 2010. – № 3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сведения об авторе: Борисенко Игорь Владимирович преподаватель электротехнических дисциплин Донецкого политехнического техникума.

дом. адрес :Донецк – 3 пр. Ильича 30, кв. 70

моб. тел. 050- 47- 47- 891