«Ключевые аспекты научной деятельности – 2012»» /Экономические науки”/ 10.Экономика предприятия

 

Гурмач Алла Валентинівна,

 

група ФН-61-11(з)  Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», м. Вінниця, Україна

 

Науковий керівник   Антонюк В. В.,  Вінницький соціально-економічний інститут Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», м. Вінниця, Україна

 

  ОЦІНКА ВИРОБНИЧОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

ПАТ «ВЕРСТАТОНОРМАЛЬ» М. ОДЕСА

 

Основа виробничого потенціалу підприємства формується завдяки створенню групи активів, які дістали назву необоротні активи. У результаті вкладення власного капіталу у основні засоби та незавершене будівництво створено необоротні активи підприємства, які є виключно власністю підприємства.. Необоротні активи підприємства в 2010 р. становлять 3010 тис. грн. Відносно попереднього року вони є меншими на 5,8 %, а відносно базисного року на 12,7 %. Середньорічна ризикованість зміни вартості необоротних активів є досить  малоє і  становить 5,6 %. Звідси слідує,що стабільність вартості необоротних активів складає 94,4 %. Це забезпечує досить стабільну основу діяльності підприємства. В структурі майна підприємства їх питома вага становить 45.5 %. Це є підставою стверджувати, що підприємство має важку структуру активів. В окремі роки відмічається як зростання частки необоротних активів до  51,1 % так і її падіння до 42,2 %.  Отже,  структура активів є рухомою в межах встановлених нормальних річних параметрів коливань. Так як  частка основних коштів висока (перевищує 40 %), то підприємство має значні накладні витрати й високу чутливість прибутку до змін виручки від реалізації продукції, робіт, послуг.

Основу необоротних активів, а саме 95,9 % їх, становлять основні засоби. Їх частка в майні підприємства коливається від 40,8  до 49,0 %. Для них, як і для всіх необоротних активів характерне зменшення протягом останніх років в межах нормальних річних коливань в сторну зменшення.

Це характеризує деяке звуження відтворювальної здатності підприємства на фоні старіння і зношуваності основних засобів на 70,6 %. Поряд з цим зменшується їх придатність до забезпечення безперебійного виробничого процесу. З 2008 р. по 2010 р. придатність основних засобів до забезпечення  виробничого процесу зменшилася з 31,7 5 до 29,4 %.

Найбільш зношеними є визначальні  основні засоби, зокрема, машини та обладнання (86,6 % зносу). транспортні засоби (74,8 %), будинки, споруди та передавальні пристрої  (67,4 %).  Оновлюється лише 2,3 %  початкової вартості машин та обладнання і 6,3 % початкової вартості транспортних засобів. Дещо оновлюються інші основні засоби.

Практично на одному рівні перебуває незавершене будівництво. Більшість об’єктів наближається до завершення будівництва. Не ввівши останніх започатковується нове будівництво.

Відсутність нематеріальних активів свідчить про призупинення інноваційної  спрямованості діяльності підприємства. Інве­стування коштів в об'єкти інтелектуальної власності в останні роки не проводиться. Відсутність довгострокових фінансових інвестицій вказує на звичайну, а не інвес­тиційну спрямованість вкладень підприємства.

Важливим аспектом діяльності логістичної системи є підтри­мка розмірів матеріальних запасів на такому рівні, щоб забезпечи­ти безперебійне постачання всіх підрозділів необхідними матеріа­льними ресурсами за умови дотримання вимог економічності всьо­го процесу переміщення матеріального потоку. Рішення цього за­вдання досягається системою управління запасами, за якої  зменшуються запаси для виробничої діяльності, зокрема незавершене виробництво і виробничі запаси.

 

Така динаміка виробничих запасів обумовлена впровадженням більш досконалих логістичних систем управління як «точно в термін». Причинами зростання товарно-матеріальних запасів мо­жуть бути:

Скорочення обсягу виробництва й, відповідно, зменшення потреби в основних матеріалах, а також скорочення незавер­шеного виробництва й запасів готової продукції потребує й менших виробничих запасів. Відпадають потреби у захисті коштів від інфляції шляхом їхньо­го вкладення у виробничі запаси через придбання великої партії матеріалів.

В цілому виробничий потенціал підприємства оцінено в 2954 тис. грн., що скдадає 44,6 %  вартості майна підприємства. Він  достаньо значний і стабільний. В умовах кризи 2009 р. він досягав 50,2 % вартості майна підприємства. Його пониження в 2010 р. становило лише 6,0 %  до рівня 2009 р.  Нефінансові немобільніх активи підприємства становлять 3010 млн. грн., або 77,0  % нефінансових активів підприємства. Нефінансові немобільні  активи підприємства мають стійку закономірність до зменшення. У порівнянні з попереднім роком вони зменшилися на 5,8 %, а відносно базисного – на 12,7 %.  Водночас їх частка в нефінансових активах підприємствах стабільно підвищувалася з 52,2 % до 77,0 %. Нефінансові немобільніх активи підприємства становлять 45,5 % вартості майна підприємства. Відмічаємо стійку тенденцію підвищення частки нефінансових активів в майні підприємства. Такі зміни обумовленні різнонаправленими процесами у наявності основних засобів та незавершеного виробництва.

Отже, виробничий потенціал підприємства значний, стабільний, мало ризикований та раціональний.

 

ЛІТЕРАТУРА

 

1.   http://smida.gov.ua/db/emitent/report/year/show/41731