Богацька Н. М., Паламарчук М. М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Системи оплати праці, їх порівняльний аналіз

У діяльності будь-якого підприємства настає момент, коли треба визначитися щодо системи оплати парці персоналу. І це має бути економічно вигідно підприємству і не обмежувати права робітників. Вибір системи оплати праці – серйозне завдання для профільних спеціалістів та керівництва. Тому важливо дотримуватися певних принципів вибору:

·        наявний ступінь деталізації нормування технологічних процесів;

·        зростання рівня автоматизації праці, чим вищий він буде, тим ефективнішою буде погодинна система;

·        потреба роботодавця покращити продуктивність праці чи збільшити обсяг робіт;

·        труднощі з нормування та обліком результатів праці. [2]

Загалом спектр вибору форм оплати праці звужується до погодинної або відрядної, які  доволі часто використовуються і мають багато прихильників.

Відрядною називається форма заробітної пла­ти, при якій праця робітника оплачується за встанов­леними відрядними розцінками за кількість фактично виготовленої продукції [5].

Відрядна оплата праці – система заробітної пла­ти, при якій заробіток залежить від обсягів виконаної ро­боти, потреб якості [4].

Почасова система оплати відповідає викори­станню фіксованих (постійних, тобто незалежних від якихось показників діяльності робітника) ставок опла­ти за одиницю часу.  

Погодинна оплата праці – це оплата праці за відпрацьований час. Розраховується як добуток годинної тарифної ставки робочого даного розряду на відпрацьований час у даному періоді.

 Порівнюючи ці систе­ми оплати праці ча­сто відмічається, що у західних компаніях з середини XX ст. в більшості розвинутих країн частка робочих- відрядників починає знижуватись. В США за 1950-70- ті роки їх доля зменшилась с 70 до 30%; у Франції за 15 років (починаючи с початку 60-х) вона впала с 40 до 15%; в 90-і роки в середньому 70-80% робітників в роз­винутих країнах отримують почасову заробітну плату, в США їх доля досягла 86% .[1]

Пояснюючи цю ситуацію, вітчизняні спеціалісти виділяють ознаки, переваги та недоліки відрядної та почасової оплати праці. Відповідно у зв'язку із стати­стичним ростом частки почасової оплати праці, ро­блять висновки щодо більшої привабливості позитив­них сторін почасової оплати праці, таких як збільшення якості продукції внаслідок меншої інтенсивності праці, більша соціальна спрямованість почасової опла­ти, адже вона більш відповідає інтересам робітників, їх внутрішньому комфорту.

Зокрема  виділяють такі переваги почасової системи як [1]:

- складність врахування факторів, які не зале­жать від робітника, однак впливають на виробіток (хво­роба, поламка обладнання, збої у постачанні, погодні умови);

- менша небезпека того, що з метою росту кількості обсягу продукції працівники не будуть приділяти увагу її якості. Затрати на контроль якості продукції можуть перебільшити економію на інших формах контролю;

- при одній і тій же річний сумі заробітку працівникам краще погодинна оплата. Більшість з них, відчуваючи природну неприязнь до ризику і маю­чи фінансові зобов'язання, пов'язані з регулярними ви­тратами (плата за квартиру, купівля продуктів харчу­вання і т.п.), віддадуть перевагу більшій визначеності заробітку.

При оплаті праці за відрядною систе­мою, працівники інтуїтивно не слідкують за своїм ча­сом, що веде до непродуктивної роботи, а відповідно до затрат часу більше визначеного (8 годин за зміну) – незадоволеності високими нормами, необхідності постійно контролювати робітників на кожній операції. При цьому неможливо однозначно відповісти, чи працівник непродуктивно працював всю зміну, чи він відпрацював продуктивно її частину, і чим він займав­ся решту робочого часу на підприємстві. Взагалі кож­ний працівник на підприємстві є додатковими втрата­ми для керівництва, оскільки на нього витрачається електроенергія, газ, час адміністративних працівників, охорони. Працюючий продуктивно працівник перекриває ці витрати своєю працею. А в разі, якщо працівник знаходиться на підприємстві та не працює, він дійсно стає проблемою для керівництва. Почасова система оплати праці, зазвичай, дає менше підстав для перебування робітників на підприємстві без роботи.[3]

Отже, почасова форма заробітної пла­ти використовується для 70-80% американських робітників, и для 60-70% робітників у Західній Європі [4] – в цьому розрізі можна говорити не стільки про відмову західних компаній від оплати праці відповідно до індивідуального внеску кожного та продуктивності праці, скільки про перехід до почасової форми опла­ти продуктивно відпрацьованого часу.

Це відмічають і вітчизняні науковці. В умо­вах переходу до ринку на деяких підприємствах може з'явитися тенденція до заміни відрядної оплати на поча­сову. У цьому разі необхідно дотримуватися певних ви­мог до організації почасової оплати, з тим щоб її засто­сування не спричинило зниження ефективності робо­ти.

 

Література:

1. Элитариум: Центр дистанционного образо­вания [Электронный ресурс]. – Режим доступа: www. elitarium.ru.

2. Тютюнник В. Акордна система оплати праці / В. Тютюнник // Справочник экономиста. – 2011. – №3. – С.64-71.

3. Цимбалюк С. Диференціація заробітної плати: види, чинники, сучасний стан вУкраїні [Текст] / С. Цимбалюк // Україна: аспекти праці. – 2009. – №4. – С.16-22.

4. Кочиева Т.Б. Базовые системы стимулиро­вания / Т.Б. Кочиева, Д.А. Новиков. – М.: Апостроф, 2008. – 108 с.

5. Остапенко Ю.М. Экономика труда: учеб. по­соб. – 2-е изд., перераб. и доп. / Ю.М. Остапенко. – М.: Инфра-М, 2007. – 272 с.