Управління фінансами підприємства

Дослідницьку роботу виконала: студентка інституту КПУ Орешко А. Ю.

Науковий керівник: КПУ Урусова Зінаїда Петрівна                     

Фінанси як система економічних відносин складаються об’єктивно. Протягом формування цих відносин виникає необхідність у свідомому управлінні ними.

Управління фінансами – це сукупність прийомів, методів і засобів, що використовуються для підвищення прибутковості підприємства і мінімізації ризику неплатоспроможності.

Таким чином, основною метою управління фінансами або фінансового менеджменту є одержання максимальної вигоди від функціонування підприємства в інтересах його власників[3 c.57].

Для досягнення цієї мети фінансовим менеджерам необхідно вирішити наступні завдання:

1)    постійно підтримувати поточну платоспроможність (ліквідність) підприємства, тобто своєчасно виконувати поточні зобов’язання за рахунок оборотних активів;

2)    прагнути зростання рентабельності власного капіталу, тобто збільшувати прибуток на кожну грошову одиницю вкладених засновниками коштів;

3)    підтримувати платоспроможність в довгостроковому періоді, тобто виконувати зобов’язання перед інвесторами та кредиторами, які мають довгострокові вкладення в підприємства;

4)    забезпечувати фінансовими ресурсами процеси розширеного відтворення.

Під час переходу до ринкової системи господарювання заро­джується конкуренція як важливий механізм регулювання еко­номічних процесів. Однак у перехідний період вона ще незначна. Однак у перехідний період вона ще незначна. Це дає змогу продавцям установлювати й підтримувати більш високі ціни, ніж вони могли б дозволити собі за розвинутої конкурен­ції, що призводить до застою у виробництві, до безробіття, а в кін­цевому рахунку — до соціально-економічної та політичної неста­більності.

Конкурентоспроможність підприємства можна забезпечити правильною організацією управління фінансами: рухом фінансо­вих ресурсів та фінансовими відносинами. Тому для розв’язання пріоритетних завдань в управлінні фінансами підприємства треба вирішити такі питання:

               1) ви­явлення фінансових джерел розвитку виробництва;

           2) вивчення побудови ефективної системи управління фінансами на                                 підприємстві;

3) забезпечення господарської діяльності фінансовими ресурсами.

Управління в економіці — це свідоме спрямування економіч­них і соціальних процесів на досягнення збалансованості, пропор­ційності й оптимальності[1 с.26].

Фінансовий механізм підприємстваце система управління фінансами, призначена для організації взаємодії фінансових від­носин і грошових фондів з метою оптимізації їхнього впливу на кін­цеві результати його діяльності. Оптимальна взаємодія фінансових відносин досягається використанням усіх фінансових категорій (ви­ручка, прибуток, амортизація, оборотні кошти, кредит, бюджет, по­датки), нормативів, різного роду стимулів, пільг, санкцій та інших фінансових важелів» [1 с.27].

Суб’єктом управління фінансами підприємств є керівний та фінансовий апарат системи органів управління на підприємстві.

Мобілізуючи кошти інших власників для покриття витрат на власному підприємстві, фінансисти повинні мати чітке уявлення про мету інвестування ресурсів і давати рекомендації щодо форм залучення коштів. Для покриття короткострокової та середньострокової потреби у фінансових ресурсах доцільно використовува­ти позички банків [2 c.17].

Дуже важливим у процесі управління фінансами підприємств є визначення такої потреби в оборотних коштах, яка забезпечу­вала б мінімально необхідні розміри виробничих запасів, неза­вершеного виробництва, залишків готової продукції для вико­нання виробничої програми. За браком власних оборотних кош­тів для поточного інвестування необхідно визначити потребу в позичкових коштах [2 c.19].

Побудова ефективної системи управління фінансами підприєм­ства передбачає створення відповідної фінансової служби підприє­мства [1 c.28].

Амортизаційні відрахування нині є найважливішим елементом витрат на виробництво та основним джерелом відтворення основних фондів. Управління формуванням та використанням амортизаційних відрахувань, особливо у разі застосування прискореної амортизації, є важливою стороною фінансового менеджменту. Першочерговим завданням є також своєчасне виконання фінансових зобов’язань перед бюджетом, державними цільовими фондами, банками, страховими компаніями та іншими суб’єктами господарювання [2 c.19].

Чинним законодавством та нормативними актами встановлено конкретні строки платежів з кожного виду податків та інших обов’язкових внесків[2 c.20].

Таким чином, управління фінансами підприємств (фінансовий менеджмент) забезпечує його господарську діяльність фінансовими ресурсами, вирішує основні фінансові протиріччя у фінансових відносинах, здійснює контроль за дотриманням фінансової дисципліни і націлене на подальший розвиток підприємства.

Література:

1.     Г. М. Азаренкова, Т. М. Журавель, Р.М.  Михайленко Фінанси підприємств: Навч. посіб. для самост. вивчення дисципліни. – 2-ге вид., випр. і доп. – К.: Знання-Прес, 2006. – C. 26 – 28.

2.     Фінанси підприємств: Підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред. проф. А. М. Поддєрьогін. 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 17 – 20.

3.     Г.Г. Кірейцев Управління фінансами підприємства: підручник – Ж.:ЖІТІ, 2001. – С. 57.