Пересада В. О.

Науковий керівник: Клімович І. М.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Аналіз конкурентоспроможності страхового ринку України в умовах трансформації

                                         

Розвиток страхового ринку України має важливе значення для ефективного функціонування економіки, підвищення соціального добробуту населення. Конкурентна боротьба страхових компаній спрямована на досягнення лідируючих позицій на страховому ринку. В умовах жорсткої конкуренції адекватна оцінка конкурентоспроможності даного ринку є актуальним завданням, вирішення якого дозволяє обґрунтовано вибирати стратегічні напрями діяльності та шляхи досягнення конкурентних переваг.

Проблеми конкуренції на галузевих ринках досліджували відомі зарубіжні та вітчизняні вчені: Аакер, Ансофф, Друкер, Портер, Багієв, Градов, Фатхутдінов, Юданов, Білецька, Парасій-Вергуненко, Савчук, Шершньова, Шпіг. Формуванню конкурентного середовища на страховому ринку України присвячені роботи Базилевича В.Д., Дворак М.С., Єрмошенко А.М., Козьменко О.В., Кравчук Г.В., Бурчевського В.З. Різноманіття публікацій відображає об’єктивну складність предмету наукового дослідження, зокрема, відсутність загальноприйнятої методики оцінки та аналізу  конкурентоспроможності.

Останні роки для української економіки є трансформаційними, а отже і складними, адже перехід від однієї  системи до іншої завжди є тяжким та непередбачуваним. Розвиток страхування, як виду бізнесу свідчить про риночність економіки нашої країни. Ринкова конкуренція необхідна для всіх сфер економічної системи, оскільки гарантує, що товари будуть продаватися споживачеві за ціною, якістю та в тій кількості, що відповідає попиту.

Сучасний стан страхового ринку України свідчить про те, що страхування в функціонуванні фінансової системи не в повній мірі виконує свою роль. Наприклад, доля страхових платежів з особистого страхування  в Україні становить 4-5%, в той час коли в Західній Європі та США даний вид послуг займає близько 60%, в Японії – 80%, в Великобританії 70%. За останнє десятиліття об’єм послуг на страховому ринку України по зібраним преміям  становить 0,06% світового об’єму та є в 400 раз менший порівняно з США, в 60 раз – з ФРН, в 50 раз  – з Францією та в 15 раз – з Росією.

Конкурентоспроможність страхового ринку можна дослідити за допомогою системи кількісних оцінок та критеріїв, які мають включати наступні підходи:

- аналіз меж ринку страхових послуг;

- аналіз відкритості ринку страхових послуг;

- дослідження щільності страховиків на страховому ринку;

- дослідження ємкості страхового ринку.

Спочатку необхідно виявити границі ринку для певної послуги чи товару в географічному аспекті. Місцем формування пропозиції страхових послуг для вітчизняних споживачів є Україна. Далі розглянемо страховиків України виходячи з територіального поділу. Основна маса страхових премій збирається страховиками Київського регіону – 50%, Харківської області – 20%, Донецької області – 13%, Дніпропетровської області – 6%, що свідчить про найвищий розвиток страхової інфраструктури та найбільшу кількість страхових компаній на цій території. Іншими регіонами – 11% премій. Області з менш розвиненою сферою страхування мають переймати успішний досвід провідних регіонів та упроваджувати його у власну діяльність.

Одним із якісних критеріїв конкуренції є наявність на ринку великої кількості тих, хто надає даний вид послуг, та широкого спектру страхових продуктів. Таким чином, щоб проаналізувати конкурентоспроможність страхового ринку України ми маємо визначити показник щільності страховиків на ринку, який представляє собою відношення кількості страховиків в країні до чисельності населення. В Україні загальна кількість страхових компаній станом на 31.03.2011 становила 453, у тому числі СК "life"1 – 66 компаній, СК "non-life" – 387 компаній, (станом на 31.03.2010 – 444 компанії, у тому числі СК "life" – 70 компаній, СК "non-life" – 374 компанії). Станом на 1 жовтня 2011 року чисельність населення України  становила 45 млн. 665 тис. мешканців. Таким чином ми маємо таке значення щільності: 1:97000. Іншими словами, на 100 тис. чол. в середньому приходиться 1 компанія.

Аналіз відкритості ринку страхових послуг проводимо за допомогою показника, який розраховується як доля загального об’єму імпорту страхових послуг в загальному об’ємі страхового ринку, за даними платіжного балансу НБУ. Так, за I півріччя 2011 року імпорт страхових послуг становить 25 млн. дол., а загальний об’єм страхових вкладів становить 9814,4 млн. грн. Звідси ступінь відкритості ринка страхових послуг становить 2,5%. Таким чином, доводиться констатувати той факт, що страховий ринок України є ізольованим, а вплив нерезидентів є незначним.

Ємність страхового ринку розраховується як доля об’єму страхового ринку  в ВВП країни. Номінальний ВВП у 2011 році становить 1 трлн. 253 млрд. гривень. Звідси ємність страхового ринку складає 1,56%, а в 2010 році становив 1,89%. Доля чистих страхових премій складає менше 1,5% ВВП. Отримані дані відображають, що доля страхування в ВВП зменшується, а страхування, нажаль, майже не впливає на ситуацію з ризиками в країні. Це свідчить про суттєвий проте невикористаний потенціал розвитку страхування в Україні. Така незначна доля властива і іншим країнам з перехідною економікою. Наприклад, в Латвії рівень ємкості страхового ринку становить 2%.

Щоб підвищити конкурентоспроможність ринку страхування нашої країни, потрібно збільшувати кількість страховиків, адже, чим більша кількість страховиків, тим вищий рівень обслуговування страхувальників, тим більша кількість якісних страхових послуг з’являється на ринку страхування України.

Отже, розвиток конкуренції на страховому ринку України та підвищення її рівня повинні бути пов’язані з покращенням показників концентрації та конкурентоспроможності, зниженням бар’єрів входу на страховий ринок, контролем за якістю активів, об’єднання зусиль страховиків та державної влади, досягнення компромісів між учасниками ринку.