Павлова А. С., Лукашова І. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського

Сутнісний аналіз дефініції зовнішньоекономічний договір

та особливості його укладання

 

Необхідною умовою розвитку національної економіки, поглиблення співпраці з іншими державами, створення сприятливого середовища для залучення іноземних інвестицій є належне правове забезпечення здійснення зовнішньоекономічної діяльності, яка становить важливий напрям господарської діяльності. У зв’язку з цим привертає увагу неоднозначне тлумачення нормативними та доктринальними джерелами власне поняття “зовнішньоекономічний договір”.

 Проблеми, пов’язані з зовнішньоекономічною діяльністю розглядаються в навчальній, періодичній та науковій літературі. Зокрема питанням підготовки, укладення, виконання умов, вирішення спорів та бухгалтерського обліку операцій за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) присвячені праці таких вчених та науковців як Ф.Ф. Бутинця, І.В. Жиглей, Л.О. Кадуріної, М.С. Стрєльнікової, І.О. Лукашової, І.В. Мельничук, О.В. Рури, Л.І. Ірхи, І.А. Волкової, Ю.А. Кузьмінського, Г.Ю. Коблянської, Т.В. Бондара та інших.

Метою публікації є розкриття економічного аспекту поняття “зовнішньоекономічний договір (контракт)” в довідковій та навчальній літературі, а також виділення основних особливостей укладання договорів ЗЕД. В ході дослідження було розглянуто економічну та юридичну довідкову літературу щодо питання сутності дефініції „договір”.

В юридичній довідковій літературі договір розглядається як угода про встановлення, зміну або припинення прав та обов’язків її сторін. В економічних словниках та довідниках  під поняттям „договір” розуміється угода, домовленість, згода, а також зобов’язання сторін, між якими виникають цивільно-правові відносини.

Отже розглядаючи поняття „договору”  з юридичної та економічної точки зори, варто приєднатися до твердження Г. Г. Кірейцева про комплексність даного поняття [17]. Також необхідно зауважити, що економічна література, на відміну від юридичної, визначає договір як зобов’язання.

На нашу думку, необхідно більш детально розглянути поняття „зовнішньоекономічний договір” з юридичної та економічної точок зору. Для цього проведемо аналіз навчальної, наукової літератури та нормативно-правових документів.

Законодавча база України розглядає зовнішньоекономічний договір як матеріально оформлену угоду двох або більше суб’єктів діяльності та їх закордонних контрагентів, яка спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов’язків у зовнішньоекономічній діяльності [12]. Дане поняття також використовує більшість авторів (В. А. Коноплицький, А. Г. Завгородній, С. В. Бичик, Л.О. Кадуріна, С. В. Питель та інші) [1,6,8,9,11].

Деякі автори (С.В. Мочерний, Н.В. Шишлина, Ф.Ф. Бутинець,) трактують зовнішньоекономічний договір (контракт) як договір, акцентуючи увагу на тому, що це один з видів договорів, або комерційний документ [2, 4, 5, 10].

Зовсім невелика кількість авторів розглядає зовнішньоекономічний договір (контракт) як зобов’язання, які виникають між сторонами договору. На нашу думку, це є однією з найважливіших ознак даного виду договорів, що має правовий та обліковий аспекти [3,7].

На підставі аналізу економічної та юридичної літератури ми пропонуємо узагальнити поняття „зовнішньоекономічний договір”. На нашу думку, зовнішньоекономічний договір – це домовленість  між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземним контрагентом, що укладається у формі комерційного документу, який регулює організаційні та економічні відносини під час здійснення зовнішньоекономічних операцій, за яким виникають зобов’язання у продавця за передачу покупцеві товару, а у покупця – зобов’язання прийняти товар та сплати за нього кошти.

Отже, провівши сутнісний аналіз поняття зовнішньоекономічний договір, необхідно також встановити які ж є основні умови підготовки та укладення ЗЕД договору в Україні і що першочергово має знати суб’єкт ЗЕД діяльності при вчиненні таких дій.

Підготовка до укладання зовнішньоекономічного договору (контракту) складається з трьох етапів:

• вибір ринку та його вивчення;

• вибір контрагента;

• проведення попередніх переговорів [15].

До особливостей укладання зовнішньоекономічного договору зокрема відносяться:

1. Суб’єкти ЗЕД діяльності мають право укладати будь-які ЗЕД договори (контракти), крім тих, укладення яких заборонено законодавством України (п. 1 ст. 382 ГК України).

2. ЗЕД договір (контракт) є консенсуальним і укладається в письмовій формі суб’єктами, які мають право на його укладення.

3. Основні умови, які мають бути передбачені в договорі, а саме: найменування сторін - учасників операції; предмет договору; кількість та якість товару; базисні умови поставок товару; ціна та загальна вартість; умови платежів; упаковка та маркування; санкції та рекламації; юридичні адреси та підписи сторін [16].

4. Зовнішньоекономічний договір (контракт) суб’єкта ЗЕД України з іноземною стороною має укладатися українською мовою та мовою іншої сторони, тобто іноземною мовою.

Цей перелік не є вичерпним. За домовленістю сторін, у договорі (контракті) можуть визначатися додаткові умови щодо страхування, гарантій якості, умов залучення субвиконавців договору, агентів, перевізників, порядку сплати податків, митних зборів, різного роду захисних застережень, із якого моменту договір починає діяти, кількість підписаних примірників договору, можливість і порядок внесення змін до договору та ін.

Метою нашого дослідження було розкриття сутності поняття "зовнішньоекономічний договір" та його особливостей. В результаті аналізу даного поняття з різних джерел була запропонована дефініція, яка на нашу думку визначає як економічний (договір як зобов’язання) так і юридичний аспект (договір як форма комерційного документу, домовленість між сторонами) категорії "зовнішньоекономічний договір".

 

 

Список використаних джерел:

1. Бичик С.В. Словарь экономических терминов / Бичик С.В., Даморацкая А.С., Даморацкая И.В. – Минск: Выш. шк., 2009. – 271 с.

2. Бутинець Ф.Ф. Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності: підручник [для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”] / Ф.Ф. Бутинець, І.В. Жиглей, В.М. Пархоменко/ – Житомир: ПП “Рута”, 2001. – 544 с.

3. Великий енциклопедичний юридичний словник [за ред. акад. НАН України Ю.С. Шемшученка]. – К.: ТОВ Юридична думка”, 2007. – 992 с.

4. Внешнеэкономический толковый словарь [под ред.И.П. Фаминского]. – М.: ИНФРА-М, 2000. 512 с.

5. Економічна енциклопедія [у трьох томах] / [редкол.: С.В. Мочерний (відпов. ред.) та інші]. –Т. 1. – К.: Видавничий центр “Академія”, 2000. – 864 с.

6. Загородній А.Г. Зовнішньоекономічнадіяльність: термінологічний словник / А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк. – К.: Кондор, 2007. – 168 с.

7. Золотогоров В.Г. Энциклопедический словарь по экономике / В.Г. Золотогоров. – Мн.:Полымя, 1997. – 571 с.

8. Кадуріна Л.О. Облік зовнішньоекономічної діяльності на підприємствах України: теорія, практика, рекомендації: навчальний посібник / Л.О. Кадуріна, М.С. Стрєльнікова. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 606 с.

9. Конопліцький В.А. Економічний словник. Тлумачно-термінологічний / В.А. Конопліцький, Г.І. Філіна. – К.: КНТ,2007. – 580 с

10. Краткий политический словар / Абаренков В.П., Абова Т.Е., Аверкин А.Г.: [сост. и общ. ред. Л.А. Оникова, Н.В. Шишлина]. – [6-е изд., доп.]. – М.: Политиздат,1989. – 623 с.

11. Облік та аналіз діяльності підприємств у сфері зовнішньоекономічних відносин: навчальний посібник для студентів спеціальності “облік і аудит” / М.М. Дупай, П.Н. Денчук, С.В. Питель, П.Я. Хомин. –Тернопіль: Астон. – 2003. – 200 с.

12. Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16.04.91 р. № 959-ХП, із змінами і доповненнями // Все про бухгалтерський облік. – 2007. – № 17. – с.20-24

13. http://www.legalweekly.com.ua/article/?uid=695

14. http://www.yur-gazeta.com/ru/oarticle/1540/

15.http://pidruchniki.ws/13871224/ekonomika/zovnishnoekonomichniy_dogovir_kontrakt

16. Лукашова І. О., Головащенко О. М. Облік зовнішньоекономічної діяльності: навчальний посібник для студентів денного і заочного відділень спеціальностей „Облік і аудит”/ Лукашова І. О., Головащенко О. М. – Львів.: Магнолія, 2006, 2009. – 288 с.

17.  Організація міжнародних кредитно-розрахункових відносин: навчальний посібник [за ред. проф. Г.Г. Кірейцев]. –Житомир: ЖІТІ, 2000. – 368 с.